Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

"Nie mogą schody wyjść nigdy z mody"

11 Października 2013
Schody to element konstrukcyjny, którego nie sposób pominąć w budynkach o wielu kondygnacjach. Dlatego decydując się na dom piętrowy lub mieszkanie wielopoziomowe, konieczne jest podjęcie decyzji dotyczącej wyboru rodzaju schodów, ich konstrukcji oraz zapoznanie się z podstawowymi warunkami, które bezpieczne schody powinny spełniać.

Wybór typu schodów zazwyczaj zależy od osobistych preferencji inwestorów. Istnieją jednak uwarunkowania, które mogą ograniczyć indywidualne gusta. Najbardziej ograniczającym czynnikiem jest wymiar przestrzeni, na której konstrukcja ma się znajdować. Duża różnorodność  rodzajów schodów pozwala nadopasowanie ich do każdej powierzchni, nawet tej bardzo niewielkiej, jednakże wielkość dostępnego miejsca zobliguje do wyboru pomiędzy np. schodami krętymi a wielobiegowymi łamanymi. W miejscach wymagających oszczędności przestrzeni najczęściej używane są schody kręte. Doskonale sprawdzają się one w pomieszczeniach, w których ich budowa nie była przewidziana w planie, np. podczas łączenia adaptowanego poddasza z częścią mieszkalną. Większego „placu” wymagają pozostałe typy schodów: jednobiegowe, dwu- lub trójbiegowe łamane, zabiegowe, wachlarzowe.

Wybór konstrukcji zastosowanej do budowy schodów również bywa ograniczony; niektóre z nich muszą być przewidziane już na etapie projektowania lub budowania domu. Wykonywane już w trakcie budowy domu są schody żelbetowe pełne, w których płyta stanowiąca bieg opiera się na dwóch kondygnacjach. W dawniejszych (choć nie tak bardzo odległych) czasach, zmonopolizowały one budownictwo jednorodzinne. Najczęściej realizowane były jako schody przylegające do ścian, umieszczone w oddzielnej klatce schodowej. Za schodami żelbetowymi przemawiał fakt, że są one tanie i trwałe.Dzisiaj może wydawać się, że pełna żelbetowa konstrukcja jest elementem zbyt ciężkim (tym bardziej, że współcześnie schodów raczej nie ukrywa się w klatkach schodowych, stały się one obecnie pełnoprawnym elementem wnętrz reprezentacyjnych). Jednakże zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych pozwala na uzyskanie ciekawego wyglądu nawet przy tego typu konstrukcji (bardzo efektownie mogą wyglądać schody odlane jako wolnostojąca forma).

Decyzji dotyczącej wyboru konstrukcji podjętej już na etapie projektowania budynku wymagają również schody żelbetowe wspornikowe. Samodzielne stopnie lub płyta ze stopniami zamocowane są tylko z jednej strony w ścianie bocznej (lub na słupie nośnym — stanowią wtedy odmianę schodów krętych), podczas gdy druga strona pozostaje niepodparta. Zastosowanie samodzielnych stopni (z pominięciem podstopni) umożliwia osiągnięcie efektu schodów bardzo lekkich, niemalże zawieszonych w powietrzu. To nietypowe rozwiązanie świetnie sprawdzi się we wnętrzach o współczesnym charakterze. Równie ciekawą konstrukcją będą stopnie oparte na belce znajdującej się pośrodku ich biegu (schody dwuwspornikowe).

W przypadku schodów żelbetowych konieczne jest wykończenie ich powierzchni. Najpowszechniej używanym materiałem wykończeniowym jest drewno — decydując się na drewnianą okładzinę, konieczne jest użycie odpowiednio twardych produktów. Obecnie szczególnie polecane jest bardzo odporne na zużycie drewno egzotyczne, z rodzimych gatunków warto zastosować buk, dąb, jesion, brzozę. Ciekawe efekty wizualne można osiągnąć dzięki wykorzystaniu okładzin kamiennych, np. marmuru, granitu, sjenitu, piaskowca. Aby uniemożliwić ślizganie się na kamieniu polerowanym, konieczne jest zastosowanie taśmy antypoślizgowej (przyklejonej wzdłuż krawędzi) lub pomalowanie stopni preparatami antypoślizgowymi.Okładziny wykonuje się również z płytek ceramicznych (terakota, gres, klinkier), przy czym istotne jest, aby materiał był odporny na ścieranie (płytki o wyższych klasach ścieralności).
Najmniej efektownym materiałem wykończeniowym są wykładziny z tworzyw sztucznych; najczęściej wykorzystywane wykładziny dywanowe są bardzo trudne do utrzymania w czystości, poza tym ulegają szybkiemu zużyciu.

Żadnych ograniczeń nie stwarzają natomiast schody drewniane lub metalowe, złożone z gotowych elementów lub wykonane przez producenta na zamówienie. Mogą być one wykorzystywane zarówno w miejscach przewidzianych na schody w projekcie jak również w przypadku modernizacji wnętrz, kiedy konieczne jest połączenie dwóch kondygnacji (np. adaptacja poddasza, wykluczanie niezbyt modnych klatek schodowych w budownictwie jednorodzinnym).
Schody drewniane w większości stanowią odmianę schodów policzkowych, w których bieg oparty jest z dwóch stron bądź to na belkach policzkowych, bądź na belce i na ścianie. Wykonuje się je z drewna rodzimych drzew liściastych (buk, dąb, klon, orzech) lub z gatunków egzotycznych (teak, jatoba). Są to gatunki twarde, dość odporne na uszkodzenia i zużycie, co jest bardzo istotne, ponieważ schody są zazwyczaj często wykorzystywanym szlakiem komunikacyjnym. Drewno używane do budow y schodów powinno być materiałem wysokiej klasy — pozbawione sęków, przebarwień. Ważne jest również jego odpowiednie zabezpieczenie, najlepiej poprzez polakierowanie lakierem o zwiększonej odporności na ścieranie. W przypadku schodów gotowych, wykończeniem ich powierzchni zajmuje się producent. Zastosowanie w drewnianych konstrukcjach drewna giętego pozwala na uzyskanie nietypowych, ba rdzo dekoracyjnych form. Niezwykle efektownie wyglądają gięte policzki używane do budowy schodów krętych czy wachlarzowych.

Konstrukcje nośną (belki policzkowe, środkow y słup nośny, środkową belkę nośną) w schodach gotowych wykonuje się również ze stali nierdzewnej lub lakierowanej. Schody metalowe sprawiają wrażenie lekkich, często bardzo nowoczesnych konstrukcji. Wybór materiału na stopnie w przypadku schodów metalowych jest w zasadzie nieograniczony; wykorzystać można drewno, beton, kamień, metal (blachy stalowe czy aluminiowe), a nawet szkło czy płyty poliuretanowe.

Niezbędnym składnikiem konstrukcji schodów, decydującym o ich końcowym wyglądzie, jest balustrada. Olbrzymi wybór materiałów wykorzystywanych do produkcji poręczy i tralek umożliwia nieograniczone kształtowanie form o różnorodnym charakterze. Tradycyjny wygląd balustrady zapewni zastosowanie drewna — toczone czy rzeźbione tralki, ciężkie balustrady nadadzą schodom „królewski ” charakter.

Zwolennicy wnętrz współczesnych wybiorą inną stylistykę. W minimalistycznych wnętrzach świetnie sprawdzają się metale, szkło, stalowe linki, blachy stalowe czy aluminiowe jak również proste drewniane formy. Bardzo często w konstrukcjach lekkich, zamiast gęsto umiejscowionych pionowych tralek, stosuje się poziome elementy zakrzywione (np. wygięte stalowe rurki, łączące skrajne słupki na górze i dole schodów lub stalowe linki rozciągnięte pomiędzy rzadko rozmieszczonymi tralkami).

Niezależnie od zastosowanej konstrukcji, kształtu schodów czy wykorzystanych materiałów bezpieczne schody powinny odpowiadać pewnym wymogom. Maksymalna ilość stopni w jednym biegu może wynosić 18. Jeżeli wysokość pomiędzy kondygnacjami wymaga większej ilości stopni, konieczne jest uwzględnienie pomiędzy nimi spocznika. Niebezpieczne są biegi, które mają mniej niż trzy stopnie — bardzo łatwo potknąć się na takiej konstrukcji.

Komfort użytkowania schodów zapewniają też odpowiednie wymiary stopni — powinny być one dostosowane do przeciętnej długości kroku ludzkiego (60–65 cm). Maksymalna wysokość stopnia w budynkach mieszkalnych nie powinna przekraczać 19 cm. Szerokość stopnia uwarunkowana jest od jego w ysokości – ustalono zależność, według której zmiana wysokości pociąga zmianę szerokości, wyrażoną wzorem 2h+s= 60–65 cm, przy czym h symbolizuje wysokość, a s- szerokość stopnia. Ilość stopni oraz ich wysokość warunkuje kąt nachylenia biegu. Biorąc pod uwagę zasady ergonomii, najbardziej optymalne nachylenie biegu wynosi 30° . Gwarantujące wygodę użytkowania są schody, w których szerokość biegu i spocznika jest nie mniejsza niż 80 cm. Pomimo panującej obecnie mody na schody bez balustrady, względy bezpieczeństwa wymagają jej zamocowania. Jej minimalna wysokość powinna wynosić 90 cm. Jeśli ze schodów korzystają dzieci, warto zamocować balustrady bezpieczne, w których odległość pomiędzy poszczególnymi tralkami wynosi tylko 10 cm.

Podstawowe typy schodów (ze względu na kształt)
 • Schody jednobiegowe – najprostsza z konstrukcji, mają tylko jeden bieg, którego kierunek nie zmienia się.
 • Wielobiegowe łamane – biegi rozdzielone są spocznikami, a zmiana biegu równoznaczna jest ze zmianą kierunku ruchu.
 • Zabiegowe – pozwalają na zmianę kierunku ruchu, nie posiadają spocznika, w miejscu łamania schodów stopnie mają zmienną szerokość.
 • Wachlarzowe – o kształcie koła lub wielokąta, z tzw. duszą pośrodku.
 • Kręte – o kształcie koła lub wielokąta, ze stopniami zamocowanymi w środkowym słupie nośnym.
Typy schodów (ze względu na materiał, z którego wykonana jest konstrukcja)
 • żelbetowe
 • drewniane
 • metalowe
Rodzaje konstrukcji
 • Schody wspornikowe – płyta biegowa lub pojedyncze stopnie są z jednej strony zamocowane w ścianie budynku lub słupie nośnym, z drugiej nie podparte.
 • Schody dwuwspornikowe – płyta biegowa lub pojedyncze stopnie oparte są na podłużnej belce umiejscowionej w środku ich szerokości. Odmianą schodów dwuwspornikowych są również schody modułowe – ich belka nośna powstaje poprzez skręcanie pojedynczych elementów metalowych, do których dokręca się stopnie.
 • Schody policzkowe – płyta biegowa lub pojedyncze stopnie podparte są zazwyczaj z dwóch stron na belkach policzkowych bądź z jednej strony na ścianie, a z drugiej na belce.
 • Schody żelbetowe płytowe – płyta biegowa opiera się na dwóch kondygnacjach.

Fot. sxc.hu

Artykuł opublikowany w dwumiesięczniku Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2941 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 11 Października 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u