Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Co to jest ława fundamentowa i jak ją wykonać?

21 Kwietnia 2022
Solidny fundament jest podstawą trwałego budynku. Jest to najniżej położona część zabudowania, która odpowiada za jego stabilność. W większości domów stosowane bywają ławy fundamentowe – czym są i jak je wykonać?
 

Rodzaje fundamentów
 
Poza wspomnianą ławą fundamentową, w budownictwie stosowane bywają również inne rozwiązania. Oto najpowszechniejsze typy fundamentów:
  • Ława fundamentowa – najczęściej spotykany rodzaj fundamentu dla budynków mieszkalnych i garaży. Jest to fundament punktowy – wykonywany pod ścianami zewnętrznymi oraz nośnymi budynku zgodnie z projektem architektonicznym. Jego zaletą jest stosunkowo niski koszt wykonania, a także wysoka wytrzymałość.
  • Płyta fundamentowa – jeśli wykonanie ławy fundamentowej nie jest zalecane (na przykład z powodu słabszej nośności gruntu), rozwiązaniem bywa właśnie płyta fundamentowa. Jest ona wykonywana pod całym budynkiem i stanowi zarówno fundament, jak i podłogę na najniższej kondygnacji. 
  • Fundament schodkowy – wykonywany jest wówczas, gdy w budynku występuje podpiwniczenie częściowe.To właśnie ławy fundamentowe są najczęściej wybieranym rozwiązaniem, o ile tylko rodzaj gruntu i specyfika projektu na to pozwala. Wykonanie ławy fundamentowej jest szybsze i tańsze niż wykonanie płyty. 

Z czego wykonać ławę fundamentową?
 
Wykonanie ławy fundamentowej pod dom lub garaż wymaga odpowiedniego projektu – potrzebna jest znajomość nośności gruntu, ustalenia punktu jego przemarzania, jak również obliczenie optymalnych wymiarów ławy fundamentowej. Za standardowe wymiary ław fundamentowych można przyjąć:
 
  • Około 30-40 centymetrów wysokości i 60-80 centymetrów szerokości dla ław zbrojonych.
  • Około 30-40 centymetrów wysokości i 50-70 centymetrów szerokości dla ław bez zbrojenia. 
     
Należy pamiętać o tym, by wykop na ławę wykonywaną z deskowaniem powiększyć o szerokość deskowania. W wyjątkowo twardych gruntach można rozważyć wykonanie ław bez deskowania. Do wykonania ławy fundamentowej stosowany jest beton klasy nie niższej niż C16/20, a najczęściej klasy C20/25. Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno dokładne wymiary ław fundamentowych, jak i materiał ich wykonania są uzależnione od konkretnego projektu, a także od specyfiki terenu, na jakim wznoszony jest budynek. 
 
Jak zrobić ławę fundamentową?
 
Wykonanie prac przy fundamentach najlepiej powierzyć specjalistycznym ekipom, które dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem – lista prac jest bowiem długa i wymagająca:
 
  • Pierwszy etap to roboty ziemne – wykop musi sięgać około 10 centymetrów poniżej punktu posadowienia ławy.
  • Kolejny etap to wylanie tak zwanego chudziaka – betonu klasy C8/10 dla wyrównania podłoża.
  • Po wyschnięciu warstwy chudziaka można przystąpić do wykonania deskowania, o ile będzie ono stosowane.
  • Jeśli ławy będą zbrojone to w tym czasie można już przygotować zbrojenie ze stalowych prętów żebrowanych odpowiedniej klasy i przekroju (szczegóły zależą od projektu).
  • Zbrojenie umieszcza się w deskowaniu lub bezpośrednio w wykopach, jeśli nie ma deskowania i zalewa betonem stosownej klasy (również w zależności od projektu). 
  • Wylany beton należy jeszcze zagęścić poprzez wibrowanie, by pozbyć się pustych przestrzeni powietrza. 
     
Wykonanie ław fundamentowych to pracochłonne zadanie, które wymaga doświadczenia. Fundament jest bowiem kluczowym elementem nośnym budynku. 
 
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl
 



Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1070 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 21 Kwietnia 2022

Podziel się    



Bruk Bet








podobne artykuły oferta eksperta






freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u