Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Dom w standardzie WT 2021 z pompą ciepła

28 Czerwca 2019

Wraz z 1 stycznia 2017 roku weszły w życie zaktualizowane warunki techniczne, którym muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Kolejna zmiana czeka nas już w 2021 roku, kiedy stare przepisy zostaną zastąpione nowymi warunkami technicznymi. Przygotowując się do budowy domu, warto więc zapoznać się z nowymi regulacjami, biorąc pod uwagę także urządzenia grzewcze. 

 

Kolejny, trzeci już etap zmian - wcześniejsze wprowadzane były w 2014 i 2017, jeszcze mocniej wpłynie na podniesienie wymagań dla standardu energetycznego budynku. Zmieniające się co kilka lat przepisy są konsekwencją wdrażania w Polsce dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Dostosowanie do niej warunków technicznych pociąga za sobą zaostrzenie wymagań wobec izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych, okien i drzwi, a także współczynnika energii pierwotnej (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Od 2021 roku wszystkie nowe budynki powinny być niemal zero-energetyczne, a nowy standard będzie można uzyskać poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię oraz jak największe wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii.  

 

Jakie zmiany w prawie od 2021 roku?

Od początku wejścia w życie nowych przepisów WT 2014 w 2014 roku, współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U obniża się stopniowo z wartości 0,25 W/m2K do 0,20 W/m2 K, które będą obowiązywać w 2021 roku. Oznacza to w praktyce zastosowanie materiałów wysokiej jakości i termoizolacyjności oraz odpowiedniej grubości izolacji. Należy wiedzieć, że to na podstawie współczynnika przenikania ciepła U określa się, ile ciepła ucieka z domu na zewnątrz. Im niższa jego wartość, tym mniejsze są straty ciepła. Zmiany parametrów dotyczą również stolarki w nowo budowanych domach. W tym przypadku współczynnik przewodzenia ciepła U w WT 2017 wynosi 1,1 W/m2K w przypadku zwykłych okien i drzwi balkonowych oraz 1,3 W/m2K w przypadku okien połaciowych. Od 2021 roku maksymalna wartość będzie jeszcze niższa: 0,9 W/m2K dla okien zwykłych i 1,1 W/m2K dla okien dachowych. 

 

Ogrzewanie domu zgodne z przepisami WT 2021

 Oprócz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących energooszczędności budynków, czyli dopuszczalnych wartości współczynnika przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród domu, równie istotna jest wartość współczynnika EP. Ta określa maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także oświetlenia. Wchodzące w życie z początkiem 2021 roku wytyczne będą więc miały ogromny wpływ na wybór systemu grzewczego. W przypadku budynku jednorodzinnego, zużycie energii pierwotnej dla ogrzewania, wentylacji oraz podgrzania ciepłej wody użytkowej, nie będzie mogło przekraczać od 2021 roku jednostkowo 70 kWh/m2 rok, gdzie obecnie maksymalna wartość współczynnika Ep wynosi 95 kWh/m2 rok. 

Oznacza to, że budowany dom będzie musiał być dobrze zaizolowany termicznie oraz zasilany energią, która nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Mimo, że poziom izolacji cieplnej budynku wpływa na jego zapotrzebowanie na energię cieplną, to spełnienie kryteriów WT 2021 dotyczących maksymalnych wartości współczynnika EP nie będzie możliwe. Wszystko dlatego, że największy udział w zużyciu energii pierwotnej ma system grzewczy i wentylacyjny. Duże znaczenie będzie mieć zatem to, jakie urządzenia wybierzemy. Ograniczony wybór utrudni zadanie, ponieważ osiągnięcie niższego współczynnika EP nie da się uzyskać, np. w momencie kiedy ogrzewanie będzie bazować na kotle węglowym. Ten zbyt negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Uzyskanie odpowiednich parametrów będzie również trudne w przypadku instalacji zasilanej kotłem olejowym i gazowym - nawet tym charakteryzującym się najwyższą sprawnością. 

Spełnienie wymagań WT 2021, a co za tym idzie obniżenie zużycia energii pierwotnej będzie wymagać od inwestora zastosowania urządzenia korzystającego z energii odnawialnej. Spełnienie wymagań będzie łatwiejsze, im większy będzie udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym domu. Poza tym, obniżenie strat cieplnych budynku zgodnie z nowymi przepisami, może pozwolić na wybór systemu grzewczego o niższej wydajności. Może się okazać, że wystarczy zastosowanie pompy ciepła o mniejszej mocy grzewczej, co pozwoli na większe oszczędności nie tylko inwestycyjne, ale i eksploatacyjne. 
 


 

Powietrzna pompa ciepła Alezio S V200 Fot. De Dietrich

Naturalne rozwiązanie - pompa ciepła

 Urządzeniem, które doskonale wpisuje się w nowe przepisy WT 2021 jest pompa ciepła. Pozwala ona uzyskać niski współczynnik EP budynku, jest też przyjazna dla środowiska naturalnego i charakteryzuje się wysoką efektywnością działania. Choć w większości przypadków niezbędne jest zasilenie urządzenia w energię elektryczną, to jednak zużywa ono znacznie mniej prądu, niż dostarcza ciepła do budynku. Zastosowanie pompy ciepła gwarantuje więc wysoki udział energii odnawialnej w bilansie budynku. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku może być zastosowanie powietrznej pompy ciepła Alezio S V200 firmy De Dietrich. Urządzenie ma szeroki zakres mocy, składa się z jednostki zewnętrznej oraz modułu wewnętrznego ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. o pojemności 177 l. Funkcja chłodzenia latem oraz modulująca sprężarka to dodatkowe atuty urządzenia. Zaletą jest także możliwość ustawienia jednostki wewnętrznej bezpośrednio przy ścianie lub w narożniku, dzięki wszystkim przyłączom wyprowadzonym do góry, pozwalając na oszczędność miejsca.

Więcej informacji na stronie: dedietrich.pl



Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1569 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 28 Czerwca 2019

Podziel się    



Bruk Bet








podobne artykuły oferta eksperta






freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u