Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Alternatywa dla kolektorów słonecznych

12 Lipca 2011
Ogromne zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Europie doprowadziło do rozkwitu eko-przemysłu. Powstają nowe produkty, dzięki którym możemy pozyskiwać energię bez zanieczyszczania środowiska. Na rynku pojawia się konkurencja dla standardowych kolektorów słonecznych – systemy fotowoltaiczne.

Na naszej szerokości geograficznej Słońce dostarcza dziennie średnio 2,7 kWh/m² energii - taką samą ilość można uzyskać ze spalenia 1/3 litra benzyny. Od kilku lat obserwuje się znaczny rozwój energetyki odnawialnej. Wzrost cen prądu, gazu oraz innych wyczerpywalnych surowców sprawia, że indywidualni użytkownicy doceniają możliwości, jakie niesie ze sobą alternatywne pozyskiwanie energii. Prawidłowo dobrana instalacja słoneczna w optymalnym stopniu spożytkuje panujące na danym obszarze warunki atmosferyczne. Nowością na naszym rynku są przeznaczone do gospodarstw domowych zestawy, pozwalające na pozyskiwanie energii elektrycznej dzięki konwersji fotowoltaicznej.

Większa popularność energii słonecznej względem pozostałych odnawialnych źródeł energii (OZE) wynika z jej dostępności i licznych możliwości zastosowania. Kolektory słoneczne wykorzystują konwersję fototermiczną do pozyskania energii cieplnej. Z kolei zachodząca w systemach fotowoltaicznych (PV) przemiana polega na bezpośrednim przetworzeniu promieniowania słonecznego w energię elektryczną. W powszechnym użytku została wykorzystana w kalkulatorach kieszonkowych i zegarkach. Teraz stosowana jest na większą skalę do produkcji prądu w instalacjach elektrycznych. Technologia ta bazuje na wykonanych przeważnie z krzemu półprzewodnikach tzw. ogniwach fotowoltaicznych i pozwala na magazynowanie energii w akumulatorze.

- Przykładem systemu fotowoltaicznego, mogącego stanowić alternatywę dla kolektorów słonecznych jest zestaw Backup Plus BP-1500. W jego skład wchodzi akumulator oraz uniwersalne urządzenie wielofunkcyjne TN-1500, przetwarzające stałe napięcie i prąd na zmienne. Aby pozyskiwać energię ze Słońca konieczne jest zamontowanie na dachu budynku od 1 do 5 sztuk modułów fotowoltaicznych. Zestaw Backup Plus BP-1500 może być wspomagany przez niewielkich rozmiarów generator wiatrowy. Jego zaletą jest gromadzenie energii nawet w zimie, gdy emisja promieni słonecznych jest ograniczona - wyjaśnia Konrad Staniszewski ze sklepu elektrotechnicznego CSEiE dostarczającego m.in. inteligentne rozwiązania elektroniczne dla domu.

System fotowoltaiczny pełni funkcję wspomagającą w stosunku do tradycyjnej instalacji elektrycznej zamontowanej w domu. Zmniejszenie opłat za prąd lub całkowite ich wyeliminowanie jest możliwe, gdy zasilane obiekty nie wymagają dużego lub stałego dostarczania energii np. domek letniskowy czy przyczepa kempingowa. Z kolei większa niezależność od sieci energetycznej sprawia, że przerwy w dostawie prądu nie stanowią problemu. Instalacja fotowoltaiczna ceniona jest również ze względu na korzyści ekologiczne.

Promieniowanie słoneczne i wiatr są cennymi źródłami energii, które odpowiednio wykorzystane wspomagają funkcjonowanie instalacji elektrycznej. Zastosowanie przyszłościowych rozwiązań do niedawna dostępne było dla nielicznych. Teraz zyskać mogą także indywidualni użytkownicy.
 
Natalia ŻalińskaGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2829 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 12 Lipca 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u