Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Budujemy funkcjonalną komórkę - na co zwrócić uwagę?

19 Października 2017
Narzędzia, kosiarka czy też meble ogrodowe - wszystkie te sprzęty zwłaszcza po sezonie letnim wymagają odpowiedniego przechowywania, co zapewni im skuteczną ochronę aż do wiosny, kiedy to znów będziemy mogli z nich swobodnie korzystać. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie funkcjonalnej komórki. Jak ją zbudować i jakie wymagania należy spełnić, aby cieszyć się solidnym i funkcjonalnym schowkiem?

Każdy właściciel domu z ogrodem i działki potrzebuje dodatkowego miejsca na elektronarzędzia, narzędzia ogrodowe, rowery, meble ogrodowe czy też po prostu małego warsztatu. Wygospodarowanie takiego pomieszczenia w domu może być trudne, zwłaszcza że np. kosiarka nawet po konserwacji nadal pozostawia ślady (plamy po oleju z silnika, benzynie, resztki trawy) i zajmuje dużo przestrzeni. Dobrym pomysłem jest więc postawienie komórki.

Spełnij formalności i zacznij budowę
Budowę komórki o powierzchni do 25 metrów kwadratowych wystarczy zgłosić do urzędu gminy. Nie potrzebujemy na nią specjalnego pozwolenia. Należy jednak pamiętać, że na działkę o powierzchnię 500 metrów kwadratowych mogą przypadać jedynie dwie budowle tego typu (włączając w to altanki). Kolejnym utrudnieniem jest wymagana odległość schowka od płotu - podlega ona dokładnie takim samym restrykcjom, jak budowa domu i wynosi 3 metry. W przypadku tego typu budowli duże znaczenie ma też opinia sąsiada - przy wyznaczaniu lokalizacji składzika należy wziąć pod uwagę jego zdanie.

Przed rozpoczęciem budowy określmy też własne potrzeby, zaczynając od odpowiedzi na pytania: co dokładnie chcemy w tym pomieszczeniu przechowywać? Czy ma służyć ono tylko jako komórka czy również jako warsztat? Jeśli nasza wyobraźnia przestrzenna nie jest wystarczająca, warto sprawdzić rozmiary wszystkich większych sprzętów, które planujemy tam schować. Pozwoli to zdefiniować, jak dużo miejsca potrzebujemy.

Budowanie komórki, podobnie jak domu, rozpoczynamy od fundamentów. Im solidniejsze, tym większą zyskamy pewność, że składzik przetrwa trudne warunki pogodowe. Praktycznym rozwiązaniem są np. fundamentowe płyty betonowe.

Dalsze prace zależą od tego, jakiego rodzaju budynku gospodarczego potrzebujemy - drewnianego czy murowanego. Najpopularniejszy jest model pierwszy, lecz przy jego budowie należy pamiętać, by drewno nie stykało się bezpośrednio z gruntem, ponieważ szybko dojdzie do zawilgocenia. W tym wypadku podstawą jest właściwa impregnacja materiału.

Wybierz pokrycie dachowe

Jednym z najważniejszych elementów komórki jest pokrycie dachowe. Zabezpiecza nie tylko sam budynek,  lecz również znajdujące się w nim rzeczy. Najprostszy w wykonaniu jest dach płaski, ale nie jest on odpowiedni do każdych warunków - dla przykładu, jeśli budynek usytuowany jest  w rejonach górskich, pod wpływem zalegającego śniegu może się zapaść.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy, dzięki któremu śnieg będzie zsuwać się z połaci. Pomaga on również w odprowadzeniu wody opadowej. Dach jednospadowy sprawdzi się natomiast wtedy, gdy chcemy zyskać więcej przestrzeni w pomieszczeniu, np. na ustawienie dodatkowych, wysokich regałów. Ważny jest też materiał, z jakiego wykonane jest poszycie. Idealna do tego typu budowli jest ekologiczna płyta falista z włóknocementu. - Płyta falista CREATON wytwarzana jest z naturalnych surowców. Do tego jest estetyczna i dostępna w bogatej gamie kolorystycznej. Montuje się ją szybko i bez utrudnień, a wzmocnienie włóknami zbrojeniowymi i paskami polipropylenowymi zapewnia jej wytrzymałość. Materiał nie ulega przegrzaniu, pod połacią dachową nie powstają skropliny, możliwa jest więc rezygnacja z kosztownego systemu wentylacyjnego - mówi Robert Rudzki, Product Manager CREATON Polska.

Sprawdź zalety wybranego materiału

Płyta falista z włóknocementu jest odporna na warunki atmosferyczne, grzyby oraz szkodniki. Nie zbiera się na niej woda, co eliminuje potrzebę stosowania folii paroprzepuszczalnej. Można ją położyć samodzielnie. Oznacza to zmniejszenie kosztów, także jeśli chodzi o więźbę dachową - poszycie to jest lekkie, nie wymaga dodatkowych wzmocnień.

Dzięki różnorodnej gamie kolorystycznej, możemy pokrycie komórki dopasować do koloru poszycia budynku mieszkalnego - zachowamy wtedy spójność całej zabudowy. W przypadku schowka warto zastanowić się też nad lekko wysuniętym dachem, który przypominać będzie wówczas małą werandę. To dobre miejsce np. na przechowanie drewna, które częściowo zostanie osłonięte przed deszczem.

Komórka stanowi nieodzowny element każdej posesji. Dzięki niej, skutecznie zabezpieczymy m.in. narzędzia i meble ogrodowe. Ważnym elementem takiej konstrukcji jest dach, chroniący obiekt i znajdujące się w nim sprzęty przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Wielkość schowka zależy od naszych potrzeb, jednak od razu warto pomyśleć o nieco większym pomieszczeniu. z myślą o przyszłości.

Więcej informacji znajdziesz na www.creaton.pl



Galeria:



powrót


Odwiedzono: 3038 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 19 Października 2017

Podziel się    



Bruk Bet








podobne artykuły oferta eksperta






freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u