Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Na czym odpocząć w ogrodzie?

10 Września 2014
Po ciężkiej pracy w ogrodzie dobrze jest mieć gdzie usiąść lub się położyć, aby trochę odpocząć. W końcu pielenie i doglądanie roślin kosztuje nas sporo wysiłku. Ale odpoczywamy przecież nie tylko po pracy. Są i tacy, którzy odwiedzą ogród aby poczytać książkę, zdrzemnąć się w cieniu drzewa albo złapać trochę opalenizny.

Dziś zatem trochę rad dla niezdecydowanych - jakie meble wypoczynkowe wybrać do ogrodu, aby spełniły wszystkie oczekiwania spragnionych odpoczynku i leniuszków? Skupimy się na dwóch aspektach - jaki rodzaj mebli wybrać oraz z jakiego materiału powinny być one wykonane. Podstawowy zestaw mebli ogrodowych to zazwyczaj 2 - 4 krzesła i stolik. Ten ostatni często z otworem w środku na parasol ogrodowy. Taki zestaw sprawdzi się i w ogrodzie i na tarasie. Można na chwilę przysiąść, odpocząć, coś zjeść lub wypić. Usiąść można też na ławce. Ta powinna mieć odpowiednio szerokie siedzisko oraz wyprofilowane oparcie, aby była wygodna. Ale dla spragnionych prawdziwej wygody najlepszym wyborem będą leżaki ogrodowe. Na nich można wygodnie się rozłożyć. Trzeba tylko zwrócić uwagę na możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia w leżaku i na podłokietniki. Te dwa elementy mają największy wpływ na wygodę. Jeśli  mamy leżak twardy, z tworzywa sztucznego czy drewna, warto też od razu dobrać do niego poduchy w odpowiednim rozmiarze, aby było miękko. I na to chcę zwrócić Waszą szczególną uwagę - poduchy kupujcie od razu, bo jak się sam przekonałem, z ich doborem bywają problemy. Nie ma nic gorszego niż kupić krzesła czy leżaki za kilkaset złotych i potem przekonać się, że nie ma poduch na nie pasujących, a takie dobierane na siłę, aby tylko było, sprawią, że wcale nie będzie wygodnie ani też elegancko. Jeśli chodzi o poduchy, to najważniejsze, aby powlekający je materiał można było zdejmować (np. zapięcia na zamek) w celu wyprania. Bez tego ich nie doczyścimy. A przecież mają być na lata.

Co do materiału, z jakiego mogą być wykonane meble ogrodowe, do wyboru są tworzywa sztuczne i materiały naturalne. Najtańsze są plastikowe krzesła czy leżaki. Są lekkie, łatwo je przenieść czy schować do składzika. Ale, co tu ukrywać, nie prezentują się najlepiej i do ogrodu na pewno nie wniosą szyku i elegancji. Zdecydowanie lepiej do otaczającej zieleni roślin pasują drewniane meble ogrodowe. Szczególnie, że często mamy już, czy to w ogrodach czy na tarasach, inne elementy drewniane, takie jak kratki, pergole, donice, płotki czy obrzeża podwyższonych rabat. Drewno wygląda naturalnie i też nie musi być drogie. Pamiętajmy jednak, że bardziej trwałe są meble ogrodowe wykonane z drewna egzotycznego, np. teakowe czy eukaliptusowe. Kupując meble drewniane zwróćmy uwagę, czy były zaimpregnowane przez producenta i od razu dokupmy też, w zależności od rodzaju drewna, bejcę, lakier czy olej do jego konserwacji. Bez corocznej pielęgnacji meble drewniane szybko stracą swój urok.

Czy zatem można zastąpić meble drewniane czymś, co nadal wygląda naturalnie, a jest bardziej trwałe? Rozwiązaniem są meble z tzw. technorattanu. Dokładnie - meble wykonane najczęściej na aluminiowej lub stalowej ramie, pokrytej rattanową plecionką. Technorattan, dostępny najczęściej w kolorze czarnym, brązowym lub beżowym, przypomina naturalną plecionkę rattanową, jest jednak znacznie trwalszy. Nie ulega zniszczeniu na skutek działania słońca, deszczu czy zmian temperatur, a więc tego wszystkiego, przed czym meble drewniane trzeba chronić. Innymi słowy technorattan jest bezproblemowy. Do jego czyszczenia, gdyby już coś się rozlało i poplamiło, wystarczy szmatka i trochę wody. Na pierwszy rzut oka leżaki ogrodowe i inne meble z technorattanu mogą się wydawać nieco drogie, ale jeśli zwrócimy uwagę na brak konieczności konserwacji i chowania na czas, kiedy nie są użytkowane, a także na fakt, że nie będziemy musieli co roku kupować oleju lub innych preparatów do konserwacji drewna, w perspektywie kilku lat meble technorattanowe będą ogromną oszczędnością czasu i pieniędzy.

Autor: Rafał Okułowicz
Forum Ogrodnicze

 
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2395 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 10 Września 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u