Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Siemiatyckie legendy na szpitalnych ścianach

20 Grudnia 2017
Czy szpitalne korytarze dziecięcego oddziału mogą stać się bardziej kolorowe? A co, gdy zagości w nich legenda i pozwoli najmłodszym pacjentom współuczestniczyć w regionalnej opowieści? Teraz, dzięki autorskiemu programowi społecznemu FFiL Śnieżka SA mali pacjenci siemiatyckiego szpitala mogą poczuć prawdziwą magię, która drzemie w historii okolicy. "Dziecięcy świat w kolorach" właśnie dotarł do Siemiatycz - korytarze tutejszego oddziału pediatrycznego nabrały kolorów, a przebywający na nim dzieci i ich rodzice - pozytywnej energii. Przed ozdobieniem bajkowymi motywami, ściany zostały wcześniej odpowiednio przygotowane i odmalowane.

"Dziecięcy świat w kolorach" to realizowany przez Śnieżkę autorski program społeczny, adresowany przede wszystkim do szpitali, które przez wiele lat nie były remontowane. W ramach akcji odnowionych zostało dotychczas 27 oddziałów pediatrycznych szpitali w całej Polsce.

Współpracująca ze Śnieżką artystka Joanna Jeleniewska, przeniosła na ściany korytarzy dziecięcego oddziału motywy nawiązujące zarówno do bogatej przyrody, z jakiej słynie okolica, jak i do legendy o księciu Osiemiatyczu, który setki lat temu założył osadę zachwycony właśnie tutejszymi krajobrazami. - Siemiatycze to pięknie położona miejscowość. Oprócz malowniczej doliny Bugu i roztaczających się wokół lasów, są tu wspaniałe zalewy i rzeka Kamionka, która dzięki miejscowym opowieściom ma w sobie pełno magii. Podobno nawet jedna z mieszkanek Siemiatycz wyłowiła niedawno wyrzucony do rzeki Kamionki pierścień księcia Osiemiatycza - mówi Andrzej Szewczuk, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach.

Jak zauważa Aleksandra Małozięć, Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej FFiL Śnieżka SA, dla najmłodszych pacjentów walor edukacyjny, jaki dodatkowo pojawia się podczas realizacji programu "Dziecięcy świat w kolorach" jest niezwykle istotny - Zdecydowaliśmy o przeniesieniu na ściany oddziału lokalnej legendy, by nasza "malowana opowieść" nie tylko cieszyła oko, lecz także mogła stać się bazą do tworzenia pięknych historii. To doskonały bodziec do pobudzania dziecięcej wyobraźni, a w warunkach szpitalnych, wszystko to, co pozwala odciągać uwagę dzieci od procesu leczenia sprzyja ich powrotowi do zdrowia - tłumaczy.

Kolorowe malunki pojawiły się zarówno na korytarzach, jak i w szpitalnej świetlicy. - Cieszymy się bardzo, iż dzięki projektowi Śnieżki możemy przenieść dzieci znajdujące się na oddziale do krainy baśni. Jako szpital pragniemy stworzyć małym pacjentom ciepło domu rodzinnego, a odnowiona i kolorowa przestrzeń ma im pomóc również terapeutycznie, zapewniając komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Przyjemne wnętrze i bajkowe obrazki pozwolą dzieciom choć na chwilę zapomnieć o bólu i chorobie, a uśmiech na ich twarzy to najpiękniejsze wyrazy wdzięczności, jakie mogą nam okazać - wyjaśnia Andrzej Szewczuk. Mama 4-letniej Ani i 11-letniego Norberta, pacjentów siemiatyckiej placówki, dodaje zaś - Ładne, kolorowe obrazki pomagają zabawić dzieci, pozwalając rodzicom zorganizować dodatkowe "zajęcie" podczas pobytu w szpitalu. Kiedy córka płakała, wychodziłyśmy na korytarz i oglądałyśmy rysunki. Ania z chęcią do nich podchodziła, dotykała je, rozmawiałyśmy o nich.

Trwająca prawie 3 miesiące kompleksowa renowacja wnętrz objęła powierzchnię ponad 1300 m2. Uroczyste otwarcie artystycznie odmalowanego oddziału dziecięcego w Siemiatyczach odbyło się 18 grudnia br. Na spotkaniu obecni byli reprezentanci szpitala, Śnieżki, a także dziennikarze lokalnych mediów. Na zaproszenie organizatorów przybyli także przedstawiciele władz samorządowych: Wicestarosta Powiatu Siemiatyckiego oraz Wójt Gminy Mielnik. Uroczystość uświetnili swoją obecnością również: Franciszek Karolczuk, wieloletni Dyrektor, były Ordynator Oddziału Pediatrycznego tutejszego szpitala oraz Marek Malinowski, mieszkaniec Siemiatycz, który zainicjował zgłoszenie SPZOZ w Siemiatyczach do programu "Dziecięcy świat w kolorach". Specjalne życzenia dla pacjentów w formie video-pozdrowień przekazała znana aktorka Julia Wróblewska.

Zapraszamy do śledzenia dalszych działań programu "Dziecięcy świat w kolorach" i do obejrzenia filmu z otwarcia kolorowego oddziału dziecięcego szpitala w Siemiatyczach:
https://www.youtube.com/watch?v=wq0ia9kV6IE
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 602 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 20 Grudnia 2017

Podziel się    Bruk Bet
oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u