Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Beton czy ceramika - jaką dachówkę wybrać?

3 Listopada 2015
Dachówki to jeden z najstarszych materiałów służących do krycia dachów. Wyjątkowa trwałość i estetyka takich pokryć przekonują do siebie rzesze inwestorów. Kiedy już zdecydujemy się na dachówki, stajemy przed wyborem: betonowa czy ceramiczna?

Dachówki zarówno ceramiczne, jak i betonowe to materiały przede wszystkim trwałe. Ich żywotność ocenia się na około 100 lat, ale nierzadko można spotkać budowle jeszcze starsze, którym trudno zarzucić brak szczelności dachu. Stanowią jedno z najstarszych rodzajów pokrycia i od wieków doskonale wkomponowane są w krajobraz. Oprócz tego w przypadku jakichkolwiek usterek małoformatowe pokrycie łatwo wymienić lub naprawić.

Małe wielkie różnice

Spór między zwolennikami dachówek ceramicznych a sympatykami dachówek betonowych przypomina średniowieczny filozoficzny spór o uniwersalia – choć bardzo ciekawy, jest on praktycznie nierozwiązywalny. Jeden z najważniejszych parametrów –żywotność – jest niemal identyczny. Jedne i drugie świetnie spełniają swoje funkcje przez pokolenia. Inne parametry, takie jak nasiąkliwość czy mrozoodporność, również są podobne w obu kategoriach.

Sposób montażu

Dachówki ceramiczne i betonowe różnią się detalami. Glina pozwala na wykonanie drobnych elementów, stąd różnie uformowane zamki boczne i górne (dachówki betonowe górnych zamków nie posiadają), a także różnego rodzaju użebrowanie. Co to oznacza dla dekarza? Dachówki betonowe mają większą tolerancję nasuwu jednej na drugą, przez co pomagają zniwelować „niedoskonałość” konstrukcji więźby. Z kolei dachówki ceramiczne wymagają od dekarza bardzo precyzyjnego łatowania.

Wygląd

Różnice w wyglądzie dachówek ceramicznych i betonowych to chyba najbardziej spektakularna część całego sporu. Tak w jednej, jak i drugiej kategorii znajdziemy dachówki płaskie i profilowane. Prawdą jest, że beton jako materiał jest sam w sobie bardziej porowaty niż wypalona glina. I być może taki stan rzeczy powodowałby, że co bardziej wrażliwym inwestorom ta chropowatość przeszkadzałaby nad wyraz, gdyby nie jeden niezmiernie istotny fakt: idący na odsiecz postęp techniczny. Dzięki trójwarstwowej technologii CISAR dachówki betonowe marki BRAAS są gładkie, odporne na warunki atmosferyczne oraz odznaczają się wyjątkową estetyką.

Cena  

Istnieje pewna prawidłowość: beton generalnie jest tańszy od ceramiki. Jest to wynikiem procesu produkcji. Dachówki ceramiczne wypalane są temperaturze około 1000 stopni Celsjusza. Dachówki betonowe zaś dojrzewają w specjalnych komorach w temperaturze do 60 stopni Celsjusza, co oznacza, że fabryka zużywa do 70 proc. mniej energii podczas wyrobu dachówek betonowych niż do produkcji dachówek ceramicznych.

Beton czy ceramika?

Oczywiście na to pytanie nie znajdziemy jednoznacznej, zadowalającej wszystkich odpowiedzi. Jedno nie zmienia się na pewno: do wyboru między dachówką betonową a ceramiczną należy podejść świadomie. Zastanowić się, czy wolimy produkt w bardziej przystępnej cenie, czy nie odgrywa ona żadnej roli. Czy chcemy, aby dach błyszczał, czy preferujemy jednak lekko matową połać. Być może zależy nam na konkretnym kolorze, profilu albo właściwościach, jak ochrona przed nagrzewaniem się poddasza? Wtedy, całkowicie pewni własnych racji i świadomi wyboru, na pewno cieszyć będziemy się przez lata pewnym dachem nad głową.

Więcej  informacji przeczytasz na  www.braas.pl



Zobacz prezentację Monier BRAAS



Galeria:




powrót


Odwiedzono: 3344 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 3 Listopada 2015

Podziel się    



Bruk Bet








podobne artykuły oferta eksperta






freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u