Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Brak kotłowni to nie problem - pompy ciepła od De Dietrich

27 Listopada 2019

Bardzo często podczas budowy lub modernizacji domu inwestor staje przed dylematem wydzielenia osobnego pomieszczenia, w którym będą znajdowały się główne elementy systemu grzewczego. Odpowiadamy zatem na pytanie - czy kotłownia w budynku jest niezbędna? 

 

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ogrzewania wybierzemy dla naszego domu. Sposobów na ogrzanie obiektu jest przynajmniej kilkanaście, a wybierać można spośród różnych technologii i rodzaju wykorzystywanego paliwa. Urządzeniem, którego popularność ciągle wzrasta, a jednocześnie nie wymaga specjalnego pomieszczenia do zainstalowania jest pompa ciepła. Jednostkę wewnętrzną można zamontować w dowolnym miejscu, gdyż nie ma specjalnych wytycznych określających jej konkretne położenie w budynku. Dodatkowo, to nowoczesne urządzenie grzewcze nie wymaga obecności komina czy miejsca do składowania opału. 

 

Powietrzna pompa ciepła - wymogi montażu

 

 W przypadku powietrznych pomp ciepła mamy do czynienia z dwoma typami rozwiązań, różniącymi się pod względem konstrukcyjnym: split oraz monoblok.  Modele split to urządzenia, w których układ chłodniczy podzielony jest na część zewnętrzną pobierającą energię z otoczenia oraz część wewnętrzną przekazującą ją do instalacji grzewczej. Konstrukcja monoblok to rozwiązanie, gdzie wszystkie komponenty układu chłodniczego zintegrowane są w jednej obudowie i usytuowane na zewnątrz obiektu, a wewnątrz zlokalizowany jest jedynie moduł hydrauliczny. Wymogi montażowe związane z poszczególnymi typami urządzeń są analogiczne. 
 Powietrzna pompa ciepła Alezio S V200 fot. De Dietrich
 

 

Jednostka wewnętrzna

 

Dzięki temu, że pompa ciepła nie wymaga specjalistycznej kotłowni dla montażu jednostki wewnętrznej, system gwarantuje oszczędność miejsca i dowolną aranżację pomieszczenia technicznego.  W przypadku pomp ciepła nie ma konieczności transportu i składowania paliwa, czy rozpalania i cyklicznego czyszczenia kotła. Eliminuje się więc wszechobecny pył i kurz, tak uciążliwy zwłaszcza dla inwestorów podejmujących się modernizacji systemu grzewczego. Urządzenie jest stosunkowo ciche i niezwykle proste w obsłudze, a sterowanie sprowadza się jedynie do ustawienia żądanych temperatur w pomieszczeniach za pomocą dedykowanych regulatorów pokojowych. Smukła obudowa i niewielkie gabaryty do minimum ograniczą miejsce niezbędne do instalacji. Powszechnie wykorzystywane do celów grzewczych pompy ciepła umożliwiają również przygotowanie ciepłej wody przez cały rok, a modele dostępne z zabudowanym pod wspólną obudową zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. to dodatkowa oszczędność miejsca, gdyż zajmują nawet mniej niż 1 m² powierzchni.  

 

Jednostka zewnętrzna

 

Ogromną zaletą powietrznych pomp ciepła i wykorzystywanych przez nie jednostek zewnętrznych jest fakt, że nie wymagają przeprowadzania kosztownych prac ziemnych, jak w przypadku pomp gruntowych. Moduł zewnętrzny może zostać zainstalowany wszędzie, niezależnie od ukształtowania terenu czy typu zabudowy, jednak należy unikać dystrybucji hałasu w niepożądanym kierunku, np. sąsiedztwa. Decydując się na to rozwiązanie przede wszystkim należy przestrzegać zalecanych przez producentów odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną oraz pozostałych przeszkód występujących w najbliższym otoczeniu. Miejsce montażu modułu zewnętrznego powinno znajdować się na fundamencie na wysokości ok. 30-60 cm lub elewacji budynku. Istotne jest także to, aby miejsce w którym zostanie zainstalowana jednostka pozwalało na odprowadzenie skroplin powstałych w procesie odszraniania parownika. Lokalizacja modułu powinna również uwzględniać maksymalną długość i trasę instalacji chłodniczej, a odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną, a zewnętrzną najczęściej mogą wynosić ok. 10-20 m. Stosowanie się do zalecanych przez producenta odległości zapewni poprawną pracę urządzenia, małe straty na przesyle oraz brak konieczność uzupełnienia czynnika chłodniczego.

 

Ciche i eleganckie urządzenia

 

Powietrzne pompy ciepła i ich nowoczesne konstrukcje są urządzeniami stosunkowo cichymi. Najczęściej poziom ciśnienia akustycznego jednostki zewnętrznej znajduje się w przedziale od 30 do 50 dB, mierzony w odległości 5 m od urządzenia. Przy zamkniętych oknach urządzenie nie powinno więc być uciążliwe wewnątrz domu. Niektóre z powietrznych pomp ciepła, np. Alezio marki De Dietrich, posiada tryb pracy nocnej, który pozwala nie tylko na oszczędność energii, ale odpowiada także za obniżenie prędkości wentylatora i tym samym wyciszenie jednostki. Warto także wspomnieć, że pompy ciepła korzystające z darmowej energii skumulowanej w powietrzu, gruncie lub wodzie podczas swej pracy w miejscu zainstalowania nie emitują do atmosfery żadnych spalin i szkodliwych substancji. Podobnie jak w przypadku innych systemów ogrzewania,  duże znaczenie dla instalacji pompy ciepła ma przeprowadzanie corocznych przeglądów, pozwalających zachować cały układ grzewczy w dobrej kondycji. Odpowiednio dobrana, zainstalowana i użytkowana pompa ciepła nie tylko ekonomicznie ogrzeje dom i zapewni ciepłą wodę użytkową, ale również zagwarantuje komfort domownikom znacznie dłużej niż inne źródła ciepła.

Więcej informacji na stronie: dedietrich.pl

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1321 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 27 Listopada 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u