Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Budowa domu krok po kroku - poradnik

5 Czerwca 2014
Wielu z nas marzy o własnym domu, a decyzja o realizacji tego marzenia jest jedną z najważniejszych w życiu. Sama budowa trwa zwykle 1-2 lub 2-3 lata i wiąże się z wydatkiem rzędu 550 tys. złotych – jak wynika z ankiety portalu Oferteo.pl przeprowadzonej na grupie 211 osób, które budują dom. Zanim rozpoczniemy wznoszenie własnego domu, warto dobrze przemyśleć nasze oczekiwania, przebieg budowy oraz kosztorys.

Na rynku powstaje coraz więcej domów – w roku 2013 w serwisie Oferteo.pl pojawiło się ponad 3,5 tysiąca zapytań dotyczących usług firm budowlanych składanych przez osoby zainteresowane budową domu, co stanowiło o ponad 40% więcej zapytań niż w roku 2012. Jednak zanim rozpocznie się poszukiwania wykonawcy, który podejmie się budowy domu, należałoby mieć działkę oraz projekt, według którego będzie realizowana inwestycja.

Jeżeli nie dysponujemy odziedziczoną działką, stoimy przed wyborem, czy mieszkać na wsi czy w mieście. Ankieta przeprowadzona przez Oferteo.pl pokazała, że domy najczęściej buduje się na terenach wiejskich, gdzie ceny są najniższe i wynoszą średnio 79 zł za metr kwadratowy działki. W drugiej kolejności wybierane są średnie miasta (20-100 tysięcy mieszkańców), gdzie 1 metr kwadratowy kosztuje średnio 110 zł. Ponad 2 razy więcej (222 zł) wart jest 1 metr kwadratowy w dużych miastach (100-500 tysięcy mieszkańców) – plasujących się na trzecim miejscu pod względem popularności lokalizacji. Na budowę domu w małych miastach decyduje się 9% respondentów, a w wielkich (powyżej 500 tys. mieszkańców) zaledwie 6,6%. Ceny działek wynoszą tam odpowiednio średnio 94 zł oraz 549 zł za 1 metr kwadratowy. Najczęściej wybierane działki mają powierzchnię 1000-2000 metrów kwadratowych, co pozwala na przykład na aranżację przydomowego ogrodu.

Po wyborze działki przychodzi czas na stworzenie projektu. W roku 2013 66% inwestorów dysponowało gotowym kupionym projektem. Droższym rozwiązaniem jest zamówienie indywidualnego projektu tak, aby lepiej spełniał on oczekiwania inwestora oraz był dostosowany do konkretnej działki. Wybór projektu oznacza zdecydowanie się na konkretną powierzchnię domu oraz układ pomieszczeń, który należy przemyśleć od strony funkcjonalnej, szczegółowo rozplanować urządzenie łazienek i kuchni oraz poprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i wentylacji. Jeśli chcemy na przykład, żeby pod kuchennym parapetem były umieszczone szafki lub by parapet był połączony z blatem, należy określić wysokość, na jakiej ma się on znajdować.

Wybór projektu determinuje technologię budowy domu i typ pokrycia dachu. Jak wynika z raportu Oferteo.pl, Polacy najczęściej budują tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej (41,5% użytkowników Oferteo.pl składających zapytania w roku 2013), a do wykonania dachu wybierają dachówkę ceramiczną (44,9%) - co kojarzy się z trwałością. Coraz częściej inwestorzy rezygnują z podpiwniczania domów, budowę piwnicy przewiduje jedynie 11% osób.

Następnie przychodzi czas na pytanie, do jakiego stanu zlecimy budowę poszukiwanej firmie budowlanej? Polacy preferują system gospodarczy, gdzie pierwszej ekipie budowlanej zlecają oddanie domu w stanie surowym zamkniętym lub otwartym. Według wycen ankietowanych Oferteo.pl, budowa domu o powierzchni około 100-150 metrów kwadratowych to koszt rzędu 210 tys. złotych. Kolejne etapy prac są wykonywane samodzielnie lub zlecane  innym firmom specjalizującym się w wykończeniu. Pozwala to na lepszą kontrolę jakości pracy i kosztów na poszczególnych etapach i uniknięcie niespodzianek w postaci nieprzewidzianych wydatków. Zazwyczaj nie przekraczają one 10% początkowej wyceny budowy.

Koszty dodatkowe wynikają często z konieczności przeprowadzenia dodatkowych prac przygotowujących teren, budowy drogi dojazdowej czy wyższych cen materiałów budowlanych. Niejednokrotnie są one jednak rezultatem niedopilnowania pracy firm budowlanych, poprawek po wykonawcach, a nawet zmian w projekcie. Źle wykonane zagęszczenie gruntu może prowadzić do nierównomiernego osiadania budynku i pękania posadzki. Niepoprawna izolacja fundamentów, tarasów i dachów może skutkować namiarem wilgoci w pomieszczeniach. Ważne jest zatem wybranie dobrej i rzetelnej firmy budowlanej, z której pracy będziemy zadowoleni.

Przy wyborze firmy, której zlecimy budowę domu, kluczowe znaczenie ma zazwyczaj zaproponowana cena (czynnik ten jest ważny dla 47% respondentów ankiety Oferteo.pl). Liczy się również doświadczenie firmy w realizacji podobnych zleceń (27%), co można sprawdzić osobiście, odwiedzając prowadzone lub ukończone przez ekipę budowy. Żeby jednak mieć szansę na pozyskanie dobrego wykonawcy, który rezerwuje terminy ze sporym wyprzedzeniem, należy jak najwcześniej rozpocząć jego poszukiwania. „Choć w Oferteo.pl zapytania składane są zazwyczaj do 3 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem budowy, warto szukać firmy budowlanej z wyprzedzeniem przynajmniej półrocznym” – radzi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. Wczesne pozyskanie ofert pozwoli na porównanie warunków, sprawdzenie doświadczenia firm oraz wybranie tej, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

Przedstawione dane pochodzą z analizy 3 638 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2013 roku przez osoby zamierzające zlecić budowę domu oraz z analizy pogłębionych wywiadów ankietowych przeprowadzonych na grupie 211 respondentów.

www.oferteo.plGaleria:
powrót


Odwiedzono: 3709 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 5 Czerwca 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u