Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Budowa energooszczędnego domu nie musi być droga

24 Listopada 2011
Budowa energooszczędnego domu nie musi być kosztowna. Aby zrealizować inwestycję, możemy skorzystać z preferencyjnych kredytów i innych programów wspierających ekologiczne budownictwo. Dzięki temu zyskamy podwójnie – ciepły, ekologiczny i tani w eksploatacji dom oraz pieniądze zaoszczędzone na rachunkach za ogrzewanie. 

Budowa własnego domu to inwestycja na dziesięciolecia, którą zwykle finansujemy ze środków pochodzących z kredytu. Z tego względu, już na etapie projektu, powinniśmy mieć na uwadze przyszłe koszty eksploatacji, z których największą cześć stanowi ogrzewanie. Wydatek ten możemy jednak łatwo ograniczyć dzięki energooszczędnym rozwiązaniom budowlanym. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na bieżące potrzeby, szybszą spłatę rat kredytu hipotecznego lub realne ich zmniejszenie po uwzględnieniu mniejszych opłat za ogrzewanie.

Po pierwsze skuteczna izolacja
Wydatki związane z użytkowaniem domu można obniżyć przede wszystkim dzięki odpowiedniej izolacji. Najwięcej ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne, dachy i podłogi. Aby ograniczyć te straty, należy zwiększyć grubość warstwy izolacyjnej. W Polsce standardowo stosuje się ocieplenie
o grubości 10 cm dla ścian zewnętrznych i 18 - 20 cm dla dachu. Jednak uwzględniając warunki klimatyczne i czas użytkowania budynku, powinno się zastosować izolację niemalże dwukrotnie grubszą – 20 cm dla ścian i 30 – 35 cm dla dachu
– tłumaczy Piotr Pawlak, Energy Design Center Manager, Rockwool Polska. Zastosowanie optymalnej warstwy izolacji pozwoli skutecznie zmniejszyć wydatki gospodarstwa domowego na ogrzewanie. Dzięki niej, już w pierwszym roku użytkowania budynku będziemy mogli zaoszczędzić około 1 000 zł, jeśli dom jest ogrzewany gazem i ponad 500 zł w przypadku ogrzewania węglem – dodaje Piotr Pawlak.

Energooszczędny kredyt hipoteczny
Na budowę energooszczędnego domu możemy uzyskać preferencyjny kredyt. Coraz więcej banków wychodzi bowiem naprzeciw potrzebom Polaków. Oferują one atrakcyjne kredyty hipoteczne na budowę domów energooszczędnych, o niższym oprocentowaniu. Możemy je uzyskać na budowę lub zakup domu wykorzystującego energooszczędne technologie, jak np.: izolacja ścian, dachów, podłóg, kolektory słoneczne, instalacje odzysku ciepła z wykorzystaniem rekuperacji itp. Dom będący przedmiotem preferencyjnego kredytu musi posiadać status budynku niskoenergochłonnego (szczegółowe parametry określane są przez poszczególne banki) lub budynku pasywnego. Możliwość skorzystania z preferencyjnych kredytów na budowę energooszczędnego domu to atrakcyjna opcja dla inwestorów. Nieznacznie wyższe koszty budowy są bowiem niwelowane przez niższe oprocentowanie kredytu. Ponadto, zyskujemy także na znacznie mniejszych rachunkach za ogrzewanie – a ta inwestycja będzie procentować przez cały okres użytkowania domu – mówi Piotr Pawlak z Rockwool Polska.

Dofinansowanie ze środków publicznych
Fundusze na budowę energooszczędnego domu możemy także pozyskać ze środków publicznych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska, uruchomił pilotażowy program dopłat na budowę obiektów energooszczędnych. Z projektu „Dom energooszczędny” mogą skorzystać osoby zaciągające kredyt na zakup i montaż materiałów izolacyjnych ścian, stropów i dachów, stolarki okiennej i drzwiowej czy niekonwencjonalnych źródeł ciepła np. kolektorów słonecznych. Warunkiem koniecznym jest uzyskanie zapotrzebowania na energię końcową (zużywaną w rzeczywistości) mniejszą aniżeli 60 kWh/m² rocznie. Warto dodać, że obecnie ta średnia wartość dla domków jednorodzinnych wynosi około 140 kWh/²mrocznie – mówi Piotr Pawlak z Rockwool Polska.

Aby uzyskać dopłatę w ramach programu „Dom energooszczędny”, powinniśmy złożyć wniosek wraz z harmonogramem rzeczowo-finansowym robót, świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, uzgodnienia i pozwolenia związane z inwestycją, dokumenty potwierdzające prawo własności oraz wymagane oświadczenia, których wzory udostępnia WFOŚiGW. Maksymalny poziom kredytowania, jaki możemy uzyskać w ramach projektu to 90% nakładów inwestycyjnych brutto. Na razie program ten jest realizowany w województwie śląskim. Istnieją jednak duże szanse, że zostanie on rozszerzony również na pozostałe województwa

Dofinansowanie na energooszczędne instalacje możemy także pozyskać ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym przypadku wsparcie mogą otrzymać osoby planujące zaciągnięcie kredytu na montaż systemów odnawialnych źródeł energii – kolektorów słonecznych. Maksymalna wysokość dopłaty z NFOŚiGW wynosi nawet do 45% kapitału kredytu – mówi Piotr Pawlak z Rockwool Polska.

Energooszczędny dom? To się opłaca
Dzięki różnorodnym formom wsparcia, budowa energooszczędnego domu nie musi być kosztowna. Co więcej, z takiej inwestycji będziemy czerpać zyski przez dziesięciolecia w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Jest to szczególnie istotne w czasach, gdy ceny energii wciąż rosną. Obecnie wzrost cen surowców wynosi ok. 6% w skali roku. Przy założeniu, że utrzyma się on na dotychczasowym poziomie - odpowiednie ocieplenie pozwoli zaoszczędzić nam w ciągu 30 lat aż  45 tysięcy złotych, jeśli ogrzewamy dom węglem i 80 tysięcy w przypadku ogrzewania gazem. Warto sobie uświadomić, że w ciągu 30 lat użytkowania domu rachunki za jego ogrzewanie osiągną wartość równą około połowy kosztów jego budowy – tłumaczy Piotr Pawlak z Rockwool Polska.

Warto także pamiętać, że nakłady na energooszczędność na etapie budowy lub remontu są wielokrotnie niższe niż koszty ewentualnej termomodernizacji, choć i tak jest ona opłacalna. Dlatego budowa maksymalnie energooszczędnego budynku jest dla właściciela-użytkownika najkorzystniejsza.
 
www.rockwool.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3091 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 24 Listopada 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u