Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Centralne sterowanie oświetleniem, czyli wygoda w Twoim domu

12 Lipca 2019

Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia we wnętrzu to ważne i odpowiedzialne zadanie, nad którym należy zastanowić się już na etapie projektowania nieruchomości lub jej generalnego remontu. Najlepiej powierzyć ten temat specjalistom – architektom, którzy biorąc pod uwagę styl życia i potrzeby domowników, zaproponują optymalne rozwiązania. Coraz popularniejsze staje się zastosowanie inteligentnych systemów do centralnego sterowania oświetleniem, które nie tylko optymalizują koszty energetyczne, ale stanowią również bardzo duże ułatwienie w codziennym życiu. 

 

Oświetlenie we wnętrzu pełni bardzo wiele funkcji. Nie tylko doświetla przestrzeń, ale również buduje atmosferę wnętrza i realnie wpływa na samopoczucie domowników. Umiejętnie rozplanowane może optycznie powiększyć pomieszczenie i stworzyć scenerię dopasowaną do aktualnych potrzeb mieszkańców. Dużym wyzwaniem jest funkcjonalne zarządzanie punktami świetlnymi, szczególnie w przypadku dużych domów czy apartamentów. Na rynku dostępne są inteligentne systemy zarządzania oświetleniem, np. renomowanego producenta ABB, dzięki którym można zaprogramować najbardziej przydatne dla użytkowników funkcje, a korzystanie z nich odbywa się poprzez intuicyjne przyciski szybkiego dostępu. Inteligentne systemy firmy ABB są zintegrowane z całą instalacją elektryczną i pozwalają na zaplanowanie tzw. scen. Dzięki temu, przy pomocy dedykowanego do obsługi inteligentnego domu sterownika ustawimy światło idealnie dopasowane do naszych najczęstszych domowych aktywności, jak np. przygotowywanie obiadu w kuchni, wieczorne oglądanie filmów w salonie, sprzątanie lub popołudniowe odrabianie lekcji z dziećmi. Użytkownik może również sterować każdym źródłem światła osobno. Taką rozbudowaną funkcjonalność możemy osiągnąć dzięki dobrze zaprojektowanej instalacji. Dodatkowym ułatwieniem dla użytkowników jest możliwość sterowania systemem za pośrednictwem tabletu lub smartfona i prostej w obsłudze aplikacji wgranej na wybrane urządzenia mobilne. Dzięki temu, każdy z mieszkańców może z dowolnego punktu w mieszkaniu, ale również będąc poza nim, zarządzać światłem, temperaturą oraz domowymi sprzętami – wszystkimi elementami, jakie zainstalowane są w inteligentnym domu. 
 

Co więcej, rozwiązania zaproponowane przez firmę ABB pozwalają na optymalizację wykorzystania światła dziennego względem sztucznego. Za sprawą czujników system automatycznie steruje kątem nachylenia  lameli w żaluzjach czy stopniem otwarcia rolet zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz, regulując tym samym dostęp światła dziennego do wnętrza według preferencji użytkowników. Źródłem informacji dla systemu jest też skonfigurowana z nim zewnętrzna stacja pogodowa i zegar astronomiczny. 

Warto zwrócić także uwagę na inne rozwiązania z zakresu sterowania oświetleniem oferowane przez ABB. Czujniki ruchu i ściemniacze będą szczególnie przydatne nocą. Niewielkie światło umieszczone przy podłodze może dyskretnie oświetlać ciągi komunikacyjne i prowadzić domowników do pokoju dziecka, toalety czy kuchni, bez konieczności załączania górnych lamp. Uruchomi się ono automatycznie po wykryciu ruchu na określonej wysokości (najczęściej od kilku do kilkunastu centymetrów nad podłogą). 

 

Dodatkową funkcjonalnością zdalnego sterowania oświetleniem, dzięki której możemy wpłynąć na podniesienie stopnia bezpieczeństwa w mieszkaniu jest tzw. symulacja obecności domowników. Jest ona przydatna szczególnie w momencie, kiedy przebywamy dłuższy czas poza miejscem zamieszkania. Funkcja symulacji obecności rejestruje kolejność używania przez nas urządzeń w ciągu tygodnia (np. oświetlenie, rolety, zasłony). Dzięki temu podczas naszej nieobecności działają one dokładnie w taki sam sposób, jak wtedy, gdy ktoś jest w domu. Podczas podróży służbowej, czy na urlopie funkcję tę można aktywować i zmienić jej ustawienia w dowolny sposób.  Dzięki aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym taka zdalna obsługa systemu i kontrola bezpieczeństwa w całym domu jest możliwa z dowolnego miejsca na świecie.

 

Zalety zastosowania centralnego sterowania oświetlenia w domu: 

- łatwe dostosowanie scen świetlnych,

- centralne lub zdalne sterowanie z aplikacji na urządzeniu mobilnym,

- szybkie włączanie oświetlenia awaryjnego,

- optymalizacja zużycia energii,

- elastyczność i wygoda – sterowanie światłem z dowolnego miejsca w mieszkaniu 

- wykorzystanie czujników ruchu oraz ściemniaczy

- symulacja obecności w miejscu zamieszkania – podniesienie stopnia bezpieczeństwa. 

 

Architekci, inwestorzy, deweloperzy, klienci indywidualni,
którzy chcą osobiście przekonać się o zaletach centralnego sterowania oświetleniem mogą odwiedzić
showroom ABB Living Space® Experience w Warszawie (po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się na spotkanie).
Jest to pierwsze miejsce w Polsce, które w realnym apartamencie mieszkalnym prezentuje szerokie portfolio rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej.

 

Więcej informacji: 
 

https://www.facebook.com/ABBLivingSpaceExperience/ 
 

https://new.abb.com/buildings/pl/livingspace/myabb-livingspace 

 
powrót


Odwiedzono: 920 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 12 Lipca 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u