Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Ceramika na dachy

29 Lipca 2011
Dachówki są jednym z najstarszych, a zarazem najchętniej stosowanych materiałów pokryciowych. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się tradycyjne dachówki ceramiczne, które są bardzo estetycznym, a przy tym zdecydowanie najtrwalszym materiałem pokryciowym. Mają one na ogół kilkudziesięcioletnią gwarancję, a jak pokazują liczne przykłady budowli historycznych, przy dużej staranności wykonania mogą spełniać swoje zadania nawet przez kilkaset lat.

Wynika to z faktu, że dachówka ceramiczna jest najbardziej ze wszystkich materiałów pokryciowych odporna na wszelkiego rodzaju korozję chemiczną. Inne jej zalety to m.in. odporność na ogień, dobra izolacyjność cieplna i akustyczna, niewrażliwość na wszystkie wyobrażalne w naszym klimacie warunki atmosferyczne, a także duży wybór kształtów i kolorów, pozwalający dobrać odpowiedni wzór do rozmaitych form dachu oraz budynków zaprojektowanych w dowolnym stylu architektonicznym. Dachówki występują w bardzo licznych odmianach i kształtach, specjalnie przystosowanych do krycia konkretnych elementów dachu – jako dachówki kalenicowe, klinowe, koszowe, okapowe, połówkowe, wentylacyjne itp. Wielość tych odmian wpływa niestety na stosunkowo wysoką cenę pokrycia z dachówek ceramicznych, gdyż w wielu przypadkach nieodzowne jest zastosowanie specjalnie kształtowanych elementów wykończeniowych poszczególnych części dachu, których cena może wielokrotnie przekraczać cenę typowej dachówki.
 
Dachówka ceramiczna, ze względu na swój duży ciężar, musi być kładziona na szczególnie solidnej konstrukcji – przekroje elementów więźby powinny być w jej przypadku większe, niż dla pokryć lżejszych, np. bitumicznych czy blaszanych. Bezpośrednim podłożem pod dachówki jest mocowany do krokwi ruszt z równoległych do nich kontrłat i poprzecznie nabijanych łat, na których opierają się zaczepy dachówek. W większości przypadków dachówki nie muszą być trwale mocowane do łat – do podłoża przybija się jedynie elementy skrajne i okapowe (tak by zapobiec podrywaniu ich przez wiatr), pozostałe zaś zahacza się zaczepami o łaty. Rozstaw łat zależy od rodzaju, wielkości i masy dachówek. Istotny jest także kąt nachylenia dachu: im mniejszy spadek, tym gęściej nabijane są łaty; zakład ze sobą poziomych rzędów dachówek jest wówczas większy, a pokrycie jest dzięki temu szczelniejsze. Dachówka ceramiczna przystosowana jest zasadniczo do pokrywania dachów o kącie nachylenia 30÷60° – ten zakres spadku połaci z jednej strony zapewnia jej szczelność (dzięki szybkiemu spływaniu wody opadowej i pochodzącej z topniejącego śniegu), z drugiej zaś sprawia, że pokrycie jest wystarczająco stabilne, gdyż utrzymuje się na dachu dzięki własnemu ciężarowi i ukształtowanym na spodniej stronie dachówek zaczepom. Dachówki ceramiczne można stosować również do dachów o małym spadzie, jednak wobec ich niedostatecznej szczelności konieczne jest w tych warunkach układanie ich na pełnym deskowaniu szczelnie zaizolowanym papą (w innych przypadkach wystarcza podłoże z paroprzepuszczalnej folii wstępnego krycia). Z kolei przy pokrywaniu dachów o większym nachyleniu (np. mansardowych) dachówki należy mocować do łat drutem lub gwoździami; niektóre rodzaje dachówek mają specjalne otwory do tego celu.
 
Dachówki ceramiczne zamawiać należy w ilości uwzględniającej kilkunastoprocentowy zapas. Wynika to z faktu, że niemal zawsze część dachówek trzeba przycinać, co może spowodować ich uszkodzenia. Straty ilościowe mogą też powstawać na skutek nieostrożnego obchodzenia się z dachówkami podczas transportu lub na placu budowy. Uwzględnienie koniecznej nadwyżki pozwala w takich sytuacjach uniknąć dodatkowych zakupów „awaryjnych”, które są kłopotliwe również z tego względu, że poszczególne partie dachówek nawet tego samego wzoru mogą dość znacznie różnić się od siebie kolorem czy fakturą (wynika to z technologii wykonywania ceramiki budowlanej, w przypadku której nawet minimalne różnice w składzie chemicznym wsadu czy w temperaturze wypalania mogą powodować znaczne zmiany wyglądu). Z tego względu, jednocześnie z zakupem podstawowych dachówek, warto nabyć u tego samego producenta wszystkie niezbędne do wykończenia dachu ceramiczne elementy dodatkowe. Ich koszty można zminimalizować poprzez odpowiednie przycinanie dachówek na placu budowy, co jednak może spowodować kolejne straty.
 
Warto pamiętać, by podczas wyboru i nabywania dachówek zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Prawidłowo wykonane dachówki ceramiczne powinny mieć – zgodnie z brzmieniem normy budowlanej – jednolitą powierzchnię, nie naznaczoną rysami, pęknięciami, pęcherzykami czy odpryskami o średnicy większej niż 7 mm. Każda dachówka musi mieć też nieuszkodzony zaczep, co zapewnia trwałe i bezpieczne montowanie jej na łacie. Różnice wymiarów poszczególnych dachówek tego samego typu nie mogą przekraczać 2%.

Fot. Wienerberger
Autor: Zbigniew Górecki

Artykuł opublikowany w r 2/2009 [26] dwumiesięcznika Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4597 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 29 Lipca 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u