Zaprawa cementowa i jej zastosowanie w budownictwie
24 Sierpnia 2022
W naszych czasach cement stał się najczęściej wybieranym spoiwem budowlanym. Można go znaleźć w większości zapraw i mieszanek. Uzyskuje się go z takich surowców jak glina, wapień czy margiel. Zaprawa cementowa to nic innego jak mieszanka cementu z drobnym kruszywem. Jeśli doda się do tego wody, to następuje proces wiązania, a następnie twardnienia. Takie połączenie powoduje powstawanie cegieł, bloczków i innych tego typu materiałów.
Gotowa zaprawa
W wielu sklepach można zakupić gotową zaprawę cementową. Szczególnie przydatne mogą się okazać produkty, które łatwo twardnieją zarówno na powietrzu jak i w wodzie. Jednak przy zakupie tego typu wyrobów trzeba zwrócić uwagę także na inne czynniki. Głównie chodzi o małą nasiąkliwość, wytrzymałość i przenikanie ciepła. Warto pamiętać, że zakup gotowej zaprawy jest o wiele wygodniejszym rozwiązaniem niż samodzielne przygotowywanie mieszanki i odpowiedni dobór proporcji poszczególnych elementów. Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego produktu, wówczas wystarczy tylko zadbać o odpowiednią ilość wody i wszystko jest gotowe. Po rozrobieniu całości mamy 2 godziny czasu na wykorzystanie zaprawy. Jak widać, czas zastygnięcia jest w miarę szybki, więc prace przy wykorzystaniu zaprawy cementowej będą się posuwać w szybkim tempie.
Produkt o szerokim zastosowaniu

Rodzaje zapraw
Właściwości, jakie posiada zaprawa cementowa, sprawiają, że jest chętnie wykorzystywana w procesie tynkowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych. W sprzedaży możemy spotkać kilka rodzajów tego materiału. Głównie na półkach sklepowych znajdziemy zaprawy wiążące, które wykorzystuje się do łączenia elementów budowlanych. Zaprawy wypełniające świetnie się sprawdzą podczas naprawy różnych ubytków. Zaprawa bezskurczowa, zawiera nie tylko cement i kruszywo, ale też inne składniki wiążące, dlatego świetnie się nadaje do solidnych konstrukcji budowlanych.
powrót