Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Co jest istotne przy wyborze i montażu rolet zewnętrznych?

10 Grudnia 2013
Rolety zewnętrzne zapewniają izolację termiczną i akustyczną, chronią przed nadmiarem słońca i pozwalają zachować poczucie intymności i bezpieczeństwa. O czym trzeba pamiętać przy ich  zakupie i montażu?

Decyzję o wyborze modelu rolet zewnętrznych do naszego domu najlepiej podejmować na etapie projektowania domu. W tej fazie inwestycji mamy najwięcej możliwości wyboru, gdyż niektóre modele rolet wymagają wcześniejszego zaplanowania w projekcie. Konieczne jest przygotowanie otworów okiennych poprzez zastosowanie odpowiedniego kształtu nadproża (miejsce w ścianie nad otworem okiennym), w którym montowana jest skrzynka rolety.  Dzięki temu skrzynka zostaje ukryta pod elewacją i jest niewidoczna. Na naszym rynku dostępne są trzy typy rolet: naokienne, elewacyjne i rolety  do zabudowy – mówi Maciej Szczepański z firmy Krispol, produkującej bramy, okna, drzwi oraz rolety zewnętrzne.

Jaki typ wybrać?

Według naszego eksperta, gdy planujemy zakup rolet na etapie przygotowania projektu swojego domu, to warto w tym momencie rozważyć zakup rolet do zabudowy. Ten typ rolet daje możliwość skutecznego docieplenia skrzynki rolety, co całkowicie eliminuje mostki termiczne - czyli miejsca ucieczki ciepła z wnętrza domu na zewnątrz, znajdujące się w okolicach nadproży. Dla osób, które np. budują dom pasywny i priorytetem dla nich jest osiągniecie maksymalnej izolacji akustycznej  i cieplnej, rolety do zabudowy są idealnym rozwiązaniem. Jeżeli szukamy rolet do domu w stanie surowym, to w przypadku, gdy otwory okienne nie zostały przygotowane pod rolety do zabudowy, możemy zamontować rolety naokienne, które montowane są we wnęce razem z oknem. Ten typ rolet również świetnie sprawdza się podczas wymiany okien w domach już zamieszkanych – podsumowuje ekspert z Krispol. Gdy nasz dom jest już całkowicie wykończony, to w takim przypadku najlepszym wyjściem będzie zakup rolet elewacyjnych, które umieszczane są na murze nad wnęką okienną. Ich sposób montażu nie wymaga wcześniejszego zaplanowania w projekcie budynku, a same rolety można dopasować do wszystkich typów okien.

Mostki termiczne – jak sobie z nimi radzić?

Aby uniknąć sytuacji, w której obudowa rolety staje się mostkiem termicznym należy zapewnić odpowiednie warunki montażowe. Jeżeli, ktoś jest dopiero na etapie planowania budowy domu, to w takim przypadku najlepszym pomysłem na poradzenie sobie z eliminacją strat ciepła będzie zakupienie rolet do zabudowy. Skrzynka takiej rolety ukryta jest w ścianie, w specjalnie przygotowanym dla siebie miejscu. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest jego estetyczny wygląd – stwierdza ekspert. Trzeba zwrócić także uwagę na odpowiednie docieplenie skrzynki rolety. Zależy ono od technologii wznoszenia ścian. Izolacja powinna być umieszczona po stronie zewnętrznej, jak również od strony pomieszczenia. W przypadku ścian jedno- i dwuwarstwowych ocieplenie rolety często wykonuje się razem z ociepleniem nadproża. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie łatwych do ocieplenia prefabrykowanych nadproży, które są przeznaczone specjalnie do rolet zewnętrznych – dodaje Szczepański.

Na co zwrócić uwagę przed montażem rolet?

Odpowiednio zamontowane rolety dają gwarancję, że będą dobrze spełniać swoje funkcje i będą służyły przez lata. Ekspert z firmy Krispol radzi – Pierwszą istotną kwestią w montażu rolet są odpowiednio przygotowane otwory okienne. Wymiary otworu muszą uwzględnić jego podwyższenie o wysokość skrzynki montowanej rolety. Kolejną rzeczą, o którą należy zadbać jest odpowiednia izolacja oraz uszczelnienie poszczególnych połączeń. Pilnujmy też,aby elementy mocujące rolety były dopasowane do materiału podłoża. Dla rolet elewacyjnych można zastosować kołki rozporowe. Dla rolet do zabudowy używane są wkręty do konstrukcji aluminiowych, PVC lub drewnianych. Z kolei do montażu rolet naokiennych używa się specjalnie ukształtowanych wkrętów, które dostarczane są w komplecie z produktem. Przystępując do montażu, w pierwszej kolejności sprawdzamy, czy wszystkie elementy są skompletowane. Następnie weryfikujemy, czy roleta pasuje do okna i przygotowanego na nią otworu. Kolejny krok to wyznaczenie i wykonanie otworu pod linkę lub taśmę do ręcznej obsługi rolety, a w przypadku rolet wyposażonych w napęd elektryczny, pod przewód sterujący. Otwór pod linkę lub taśmę nie może mieć załamań i ostrych krawędzi, gdyż mogą one spowodować nadmierne zużycie tych elementów. Trzeba też wykonać go w taki sposób, aby wyeliminować ewentualne grawitacyjne przemieszczanie się skroplin do wnętrza budynku. Ostatnim krokiem jest wyznaczenie i wykonanie otworów do montażu prowadnic – podsumowuje  Maciej Szczepański.

KRISPOL. BLIŻEJ CIEBIEGaleria:
powrót


Odwiedzono: 5602 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 10 Grudnia 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u