Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Krakowski i małopolski Festiwal "Święto Ogrodów" już po raz szósty.

1 Czerwca 2011
Tegoroczny, 6. już Festiwal „Święto Ogrodów” rozpocznie się w piątek 3 czerwca o godz. 18.00 w Ogrodzie Botanicznym UJ przy ul. Kopernika 27 w Krakowie inauguracyjnym koncertem w wykonaniu orkiestry rozrywkowej "Afera Band" pod kierunkiem Leszka Nowotarskiego.
Święto Ogrodów w tym roku potrwa aż do 19 czerwca. Tradycyjnie, wstęp na wszystkie imprezy w ramach Festiwalu jest wolny. Szczegółowy program jest dostępny na specjalnej stronie internetowej: www.swietoogrodow.pl

Ogrody powstały przed wiekami, by dać człowiekowi pożywienie i chwilę wytchnienia wśród zieleni. Obecnie, zwłaszcza w ogrodach w mieście, dominuje ta druga funkcja. By stworzyć właściwą atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi i rozrywce stworzono odrębne gałęzie sztuki, zwane ogrodowymi - architekturę, muzykę, rzeźbę, teatr. Osiągnęły one niezwykły poziom w czasach renesansu czy baroku, później zeszły nieco na drugi plan, choć nigdy nie straciły swego znaczenia.
 
Zabiegani, pochłonięci sprawami codziennymi, przebiegamy przez Planty, Park Krakowski czy inny ogród miejski, nie zwracając uwagi na jego kompozycję, drzewa i kwiaty w nim rosnące, a posadzone przecież dla nas, dla naszej radości, dla zaspokojenia naszych potrzeb estetycznych i zapewnienia niezbędnego kontaktu z naturą.
Proponujemy zatem zatrzymanie się na moment pośród zieleni, rzucenie okiem na drobne rośliny pod nogami, na liście nad naszymi głowami czyli VI Festiwal "Święto Ogrodów 2011"

„Święto Ogrodów” to impreza o charakterze kulturalnym, której głównym celem jest uwrażliwienie na piękno ogrodowej architektury oraz podkreślenie wielowymiarowej roli ogrodów w życiu współczesnego człowieka, zwłaszcza mieszkańców miasta. W czasie festiwalu otwierane są dla krakowian i turystów najpiękniejsze i niedostępne na co dzień ogrody: przyklasztorne, królewskie i prywatne.
 
Dodatkową atrakcją festiwalu są koncerty muzyczne kameralne i orkiestrowe, wernisaże, spektakle teatralne, pikniki i projekcje filmowe gromadzące rzesze spacerowiczów i zwiedzających. Imprezy te są organizowane nie tylko w Krakowie, okazję do uczestnictwa w festiwalu będą mieli również mieszkańcy Proszowic, Filipowic, Trzebini i innych miejscowości na terenie województwa małopolskiego. W trakcie trwania tego Festiwalu będzie można zobaczyć wszystko, co wiąże się z ogrodami, sztuką ogrodową i kulturą w ogrodach.
Pomysłodawcami i inicjatorami "Święta Ogrodów" są: ogród Botaniczny UJ, Stowarzyszenie „Ogrody Sztuki” i Klub Muzyki Współczesnej „Malwa” z Krakowa.
 
W tegorocznym Festiwalu bierze udział ok. 30 partnerów (parki, ogrody, uczelnie, muzea, stowarzyszenia, firmy prywatne, kluby, właściciele szkółek i plantacji, ogródki działkowe, a nawet opactwo i szkoła). W ciągu siedemnastu dni trwania Festiwalu, aż w 34 miejscach organizatorzy przygotowali liczne imprezy i atrakcje, na które serdecznie zapraszają.
 
Kwiatem - symbolem tegorocznego "Święta Ogrodów" jest dziewanna, obecna w plakacie festiwalowym w formie stylizowanej, galicyjskiej wycinanki wykonanej przez panią Agatę Seweryn.
 
www.swietoogrodow.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 1446 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 1 Czerwca 2011

Podziel się    Bruk Bet
oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u