Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2011 - Alias

15 Marca 2011
Miesiąc Fotografii w Krakowie to jedna z największych w Polsce imprez poświęconych sztukom wizualnym. Jest także zaliczany do grona czołowych europejskich festiwali fotograficznych Na program dziewiątej edycji złoży się sześćdziesiąt wydarzeń – wystaw i akcji – odbywających się w niemal wszystkich krakowskich instytucjach związanych ze sztuką, w przestrzeni publicznej i miejscach zaadaptowanych na potrzeby Festiwalu. Po raz pierwszy do pracy nad Programem Głównym Festiwalu zaproszono kuratorów zewnętrznych: będzie to artystyczny duet z Wielkiej Brytanii, Adam Broomberg i Oliver Chanarin.

Główny program Miesiąca Fotografii 2011 (kuratorzy: Adam Broomberg i Oliver Chanarin, informacja o nich niżej) nosi tytuł Alias. Inspiracją stał się pewien rodzaj pseudonimu literackiego, heteronim. Oznacza stworzoną przez autora fikcyjną postać, jego alter ego, obdarzone osobną biografią, wyglądem, tożsamością, stylem czy poglądami, które wcale nie muszą pokrywać się z poglądami rzeczywistego twórcy.

Punktem wyjścia będzie wystawa w Bunkrze Sztuki, przegląd współczesnych praktyk wykorzystujących strategię heteronimu. To pierwsza wystawa przeglądowa tego rodzaju. Zostaną na niej pokazane dokumentacje prac wielu artystów. Będą to m.in. Marcel Duchamp (jako Rrose Selavy), Walid Raad (jako The Atlas Group), Brian O'Doherty (jako Patrick Ireland), Renzo Martens (jako Renzo Martens), Alec Soth (jako Lester B Morrison), Simon Fujiwara (jako jego ojciec), William Kentridge (jako Kentridge vs Kentridge), Joe Scanlon (jako Donnell Woolford), a także wielu innych, którzy wykorzystują w swojej twórczości fikcyjne postaci.

Na program Alias złożą się prace czterdziestu czterech artystów i pisarzy, których prace przedstawione zostaną w różnych punktach miasta. Autorzy zostali zachęceni do porzucenia własnego „ja”, dotychczasowego stylu, i znalezienia języka dla wymyślonej osoby. Kuratorzy podejmują w ten sposób problem związków pomiędzy fikcją a rzeczywistością, a także kwestię ograniczeń tożsamości i jej konstrukcji w języku. Wszystkie projekty powstają na zamówienie krakowskiego festiwalu i będą miały swoja premierę w maju 2011.

W projekcie uczestniczą między innymi następujący artyści: Ketuta Alexi-Meskhishvili i Andro Wekua, Rut Blees Luxemburg, Polly Braden, Lisa Brice, Matthew Buckingham, Celine Condorelli, Jeremy Deller, Godfried Donkor, Roe Etheridge, Juan Fontcuberta, Beatrice Gibson, David Goldblatt, Johan Grimonprez, Marine Hugonnier, Rafil Kroll-Zaidi, Gordon MacDonald, Elizabeth McAlpine, Gabriel Orozco, Alec Soth, Clare Strand, Jürgen Teller. W gronie pisarzy – autorów fikcyjnych sylwetek – znajdują się Brown & Bri, David Campany, Clare Carolin, Helen Dewitt, Brian Dillon, Alexander Düttman, Ekow Eshun, Avery Gordon, John Haskell, Jennifer Higgie, Siddhartha Mukherjee, Chris Mullen, Wojciech Nowicki, Fernando Pessoa, Adrian Rifkin, Gemma Sieff, Lynne Tillman, Ivan Vladislavic, Brad Zellar.

Podczas Miesiąca Fotografii odbędą się także finały dwóch konkursów fotograficznych. Sittcomm.award to jedna z najważniejszych nagród przyznawanych artystom posługującym się medium fotografii w Europie Środkowo-Wschodniej. Sekcja ShowOFF to prezentacja młodych polskich artystów. Prace nadesłane do Sekcji ShowOFF oceniać będzie profesjonalne jury, w skład którego wchodzą czołowi polscy fotografowie i kuratorzy: Mikołaj Długosz, Rafał Milach, Krzysztof Miller, Jakub Śwircz, Wojciech Wieteska oraz Magda Wunsche & Samsel.

Program wystaw uzupełniają dziesiątki imprez towarzyszących: spotkania, wykłady, dyskusje panelowe, warsztaty, przegląd portfolio, projekcje filmów, czytelnia, spotkania z artystami, multimedialne projekcje fotografii zorganizowane w przestrzeni miasta pod szyldem Slide Nite. Nowością będzie możliwość zakupu prac pokazywanych w ramach sekcji ShowOFF. W roku 2011 Festiwal poświęcony będzie także niskonakładowym publikacjom, tworzonym przez artystów i wciąż raczkującemu rynkowi kolekcjonerskiemu w Polsce.

O kuratorach:
Adam Broomberg i Oliver Chanarin współpracują ze sobą od około dekady. Ich prace wystawiano na całym świecie, na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych. Poza tym regularnie prowadzą warsztaty i fotograficzne kursy mistrzowskie; wykładają również na studiach z zakresu Fotografii Dokumentalnej w LCC w Londynie i w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Broomberg i Chanarin są laureatami wielu nagród, w tym Vic Odden Award, przyznawanej przez Royal Photographic Society; są członkami Rady Powierniczej Photoworks i Photographers’ Gallery. Podziw i uznanie przyniosło im nowatorskie podejście do fotografii dokumentalnej, przekraczające granice tego gatunku.

Miesiąc Fotografii w Krakowie: 13.05.2011-12.06.2011.
13.05.2011 – 21.05.2011 – otwarcia wystaw Programu Głównego i Sekcji ShowOFF
13.05.2011 – 29.05.2011 – wykłady, spotkania, wydarzenia towarzyszące
12.06.2011 – zakończenie Festiwalu

Więcej na www.facebook.com/photomonthGaleria:


powrót


Odwiedzono: 1495 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 15 Marca 2011

Podziel się    Bruk Bet
oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u