Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Coraz więcej klimatyzatorów w domach Polaków

11 Lipca 2012
Najczęściej wybieranym typem klimatyzatora do domu lub mieszkania jest klimatyzator przenośny, choć nie jest to najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku. Powierzchnia, którą chcemy chłodzić najczęściej obejmuje do 25 m² - wynika z analizy danych udostępnionych przez www.oferteo.pl, serwis łączący poszukujących produktów i usług z ich dostawcami.

Klimatyzatory do domów i mieszkań – jakie systemy wybieramy?
W ciągu ostatnich kilku lat ceny klimatyzatorów spadły na tyle, że ich montaż w mieszkaniach i domach stał się osiągalny dla przeciętnego Kowalskiego.

Oferteo.pl przeanalizował zapytania związane z klimatyzatorami. Wynika z nich, że spośród kilku dostępnych na rynku systemów klimatyzacji, najczęściej wybierane są klimatyzatory przenośne (chce je kupić 52% osób składających zapytania w serwisie). Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się klimatyzatory montowane na ścianie (38% zapytań).
O klimatyzatory podsufitowe, zwane także kasetonowymi, pyta natomiast tylko 10 procent zainteresowanych klimatyzowaniem prywatnych powierzchni mieszkalnych.

Najlepszym rozwiązaniem do małych mieszkań są klimatyzatory ścienne lub sufitowe z jednostką zewnętrzną, połączone instalacją freonową” – mówi Piotr Jędral, właściciel firmy FRIGUS, profesjonalnie zajmującej się dostarczaniem klimatyzacji. „Wysokie parametry energetyczne (współczynnik EER i COP), niski poziom hałasu, wbudowane filtry, jonizacja czy oczyszczanie powietrza to dodatkowe elementy oferowane przez producentów klimatyzatorów, które wpływają na komfort i niskie koszty ich eksploatacji” – wyjaśnia ekspert.

W porównaniu do tych urządzeń, klimatyzatory przenośne mają pewne ograniczenia. „Przy ich montażu zachodzi konieczność wyprowadzenia dużej rury na zewnątrz pomieszczenia. Powodują większy hałas, charakteryzują się wąskim zakresem pracy (16-35° C). Mają również niższe parametry energetyczne niż wspomniane urządzenia ścienne lub sufitowe” – dodaje Jędral.

Jakie powierzchnie obejmujemy klimatyzacją w mieszkaniach?
Analiza danych z serwisu Oferteo.pl pokazuje, że Polacy najchętniej kupują klimatyzatory do małych pomieszczeń czy mieszkań - najczęściej do 25 metrów kwadratowych (40% odpowiedzi), od 26 do 40 m2 (27%) i od 41 do 55 m² (18% odpowiedzi). Znacznie rzadziej klienci deklarowali potrzebę klimatyzowania powierzchni do 100 m2 (11%) i ponad 100 m2 (4%).
Jak zmieniają się te statystyki biorąc pod uwagę rodzaj klimatyzatorów dobierany w zależności od wielkości pomieszczenia, które ma być chłodzone?
Do mniejszych powierzchni (do 40 metrów kwadratowych) najczęściej wybierane są klimatyzatory przenośne, rzadziej montowane na ścianie, a w znikomej ilości klimatyzatory podsufitowe.
Dla pomieszczeń o większych powierzchniach (od 41 do 100 m²) zapytania dotyczą równie często klimatyzatorów przenośnych, jak i montowanych na ścianie. Klimatyzatory podsufitowe wybierane są rzadziej, co wynika z braku podwieszanych sufitów w mieszkaniach.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

Kupując klimatyzator do domu czy mieszkania, warto wziąć pod uwagę:
  • parametry energetyczne urządzenia, czyli współczynniki EER i COP mówiące o efektywności pracy i zużyciu prądu,
  • poziom hałasu podczas pracy,
  • dodatkowe funkcje i rozwiązania, takie jak jonizacja, wbudowane filtry, czujnik ruchu, pilot z LCD,
  • gwarancję – niektórzy producenci przedłużają gwarancję na urządzenia nawet do 5 lat, warunkiem jest tylko regularne serwisowanie i czyszczenie (raz na 6 miesięcy),
  • zastosowaną technologię ON/OFF lub INVERTER (technologia INVERTER gwarantuje niższe zużycie energii elektrycznej, choć jest kosztowniejszym rozwiązaniem).

Przedstawione dane pochodzą z analizy 300 zapytań ofertowych zamieszczanych w serwisie Oferteo.pl przez osoby planujące zakup klimatyzatora do swojego domu lub mieszkania.
 
www.oferteo.plGaleria:powrót


Odwiedzono: 3324 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 11 Lipca 2012

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u