Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Czas na projektor w kinie domowym?

25 Lutego 2011
W naszych domach można znaleźć coraz większe telewizory i rozbudowane zestawy kina domowego. Dodając do tego cieszące się rosnącą popularnością konsole otrzymujemy domowe centrum rozrywki. Czy niezbędnym sprzętem stanie się także projektor?

Kino w szerszym wymiarze
Czy można obejrzeć film w jakości HD na ekranie o przekątnej 100 cali? Koszt telewizora, który na to pozwala  to nawet setki tysięcy złotych, zaś projektor, nawet najwyższej klasy można nabyć w o wiele niższej cenie. Dlatego wyposażając swoje domowe centrum rozrywki warto rozważyć zakup projektora.
-Projektory multimedialne, jeszcze nie cieszą się u nas tak dużą popularnością, jak na zachodnich rynkach. Niemniej ze względu na malejące ceny i coraz lepszą jakość wyświetlanego obrazu są ciekawą alternatywą dla dużych telewizorów – mówi Paulina Pilecka-Domin ze sklepu redcoon.pl
Należy przy tym pamiętać, że projektor do kina domowego musi być sprzętem przeznaczonym specjalnie do wyświetlania filmów. W kinie domowym nie sprawdzą się przenośne modele biznesowe. Odpowiedni projektor musi wyróżniać się przystosowaniem do wyświetlania sygnału wideo. Znaczenie mają też parametry projektora takie jak kontrast, jasność, czy technologia w jakiej został wykonany. Powinien być także cichy.
 
DLP, LCD, ASNI – co to znaczy?
Zgłębiając specyfikacje projektorów z pewnością natrafimy na terminy, które przeciętnemu śmiertelnikowi niewiele mówią. Co zatem oznaczają parametry projektorów?
-DLP i LCD to po prostu różne technologie projektorów. Pierwsza z nich to Digital Light Processing, opracowana przez amerykańską firmę Texas Instrument, gdzie cyfrową obróbką światła zajmuje się  specjalny mikroprocesor. Jeden piksel wyświetlany na ekranie to jedno mikroskopijne lustro. W przypadku kina domowego najlepiej zdecydować się materiał 3-chipowy, który precyzyjnie odwzorowuje kolory i uzyskuje kontrast nawet lepszy niż w tradycyjnym kinie – tłumaczy przedstawicielka redcoon.pl
LCD to znana z telewizorów technologia ciekłych kryształów. W zdecydowanej większości projektorów LCD zamontowane są trzy ciekłokrystaliczne panele, przez które puszczane jest światło. Działają jak migawki blokujące przenikanie światła, czego efektem jest kolorowy obraz.  
-Generalnie technologię LCD można polecić ze względu na wierne odwzorowanie kolorów, ale należy mieć na uwadze niższy kontrast. Zaletami technologii DLP są wysoki kontrast i precyzyjne odwzorowanie kolorów, zaś do minusów należą, szczególnie w przypadku systemów 3-chipowych, duże rozmiary i waga, ale w odniesieniu do projektorów dla kina domowego, nie ma to większego znaczenia ­– mówi Paulina Pilecka-Domin
Gdy już znamy różnice pomiędzy poszczególnymi technologiami, możemy porównać parametry charakteryzujące projektory- jasność czy kontrast.  
-Jasność wyrażana jest w ANSIlumenach. To jednostka, która mówi nam jakie natężenie ma strumień światła rzucany przez projektor. Parametr ten przekłada się na komfort oglądania w niezaciemnionych pomieszczeniach. Drugim kluczowym parametrem jest kontrast. Im jest wyższy, tym większa różnica pomiędzy fragmentami jasnymi i ciemnymi wyświetlanego obrazu. Jeśli jest za niski to wówczas barwy się ze sobą zlewają, wysoki kontrast to głęboki i wyraźny obraz – mówi przedstawicielka redcoon.pl
Warto jeszcze zwrócić uwagę na głośność projektora, żeby komfortowo korzystać z kina domowego.
 
Wyższa jakość za mniejszą cenę
Rozwój elektroniki sprawił, że projektory do kina domowego, pozwalające na wyświetlanie filmów w rozdzielczości HD, są konkurencyjne cenowo w zestawieniu z dużymi telewizorami. Projektor, w zależności od miejsca jakim dysponujemy w pomieszczeniu i parametrów samego sprzętu,  pozwala na wyświetlanie obrazu o olbrzymim rozmiarze w wysokiej rozdzielczości.
-Ceny projektorów są coraz bardziej atrakcyjne i wraz ze wzrostem ich popularności będą jeszcze malały. Najlepiej projektorów szukać w Internecie, ponieważ elektronika sprzedawana przez internetowe sklepy jest o wiele tańsza niż ta, którą można znaleźć w tradycyjnych sklepach. A warto dodać, że z zakupem w Internecie wiąże się dostawa bezpośrednio do domu i to w najlepiej zabezpieczony sposób – mówi Paulina Pilecka-Domin.
Czy zatem projektory staną się powszechnie stosowane w domowych zestawach kinowych – coraz lepsza jakość obrazu wskazuje na to, że tak. Poza tym przecież są bliższe kinu niż telewizor - wszak w salach kinowych, nie mamy do czynienia z ekranami telewizyjnymi, lecz z projektorami.
 
www.redcoon.plGaleria:
powrót


Odwiedzono: 4790 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 25 Lutego 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u