Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Cementowa alternatywa

29 Lipca 2011
Na „pierwszy rzut oka” nie różni się niczym od tradycyjnej dachówki ceramicznej. Prawdę powiedziawszy, normalny, nie zajmujący się na co dzień dachami człowiek może mieć problem, żeby „rzucając okiem” po raz drugi określić, z czego powstała. Nowoczesne metody wytwarzania, staranny dobór surowca oraz odpowiednie wykończenie powierzchni sprawiają, że dachówka cementowa, bo o niej właśnie piszemy, i wykonane z niej pokrycie dachowe jest  szczelne, trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i dodatkowo bardzo ładne. Poza wspomnianymi już walorami użytkowymi i estetycznymi, niebagatelne znaczenie ma jeszcze jednen, jakże istotny fakt -  cena. Dachówki cementowe są tańsze niż tradycyjne.

Dachówki zwane cementowymi, w rzeczywistości wykonywane są z różnych gatunków betonu. Na rynku budowlanym pojawiły się one na szerszą skalę w drugiej połowie XIX wieku, jako tańsza alternatywa dla dachówek ceramicznych. Ówczesny poziom zaawansowania technologii budowlanych sprawiał jednak, że dachówki cementowe odróżniały się bardzo od tradycyjnych, zarówno pod względem trwałości, jak i wyglądu. Dopiero ciągłe udoskonalanie materiałów, a trakże technologii ich obróbki spowodowało, że dziś dach pokryty dachówkami cementowymi jest na pierwszy rzut oka właściwie nieodróżnialny od wykończonego przy użyciu dachówek ceramicznych; dachówki cementowe wyróżnia co najwyżej jednolity kolor, bez charakterystycznych przebarwień nabywanych przez ceramikę w procesie wypalania.

Dachówki cementowe są znacząco tańsze od ceramicznych, co jest wynikiem stosowania do ich produkcji niedrogich surowców i stosunkowo nieskomplikowanej technologii. Podstawowymi składnikami takich dachówek są piasek kwarcowy i cement portlandzki, które miesza się z dodatkiem wody, a następnie zagęszcza. W celu uzyskania pożądanych efektów estetycznych, do masy dodaje się barwniki; następnie formuje się ją w kształt dachówek i sezonuje w specjalnych komorach. W efekcie otrzymuje się trwały materiał dachowy o dużych walorach estetycznych, a przy tym odporny na warunki atmosferyczne i upływ czasu. Ze względu na porowatą strukturę betonu, dachówki cementowe powinny być kilkakrotnie powlekane warstwą farby akrylowej lub akrylowo-silikatowej, zanim jeszcze uformowana masa betonowa zdąży się związać; kolejne warstwy nakłada się na dachówkę całkowicie już wyschniętą. Dachówka prawidłowo zabezpieczona farbą charakteryzuje się niską nasiąkliwością i gładką fakturą powierzchni, dzięki czemu jest odporniejsza na zabrudzenia czy porastanie roślinnością, zabezpiecza ją to też przed pojawianiem się wykwitów wapiennych. Dzięki dopracowanej technologii wykonania i pokrywania farbą, dachówki betonowe są zatem niemal tak samo efektowne jak ceramiczne. Mają one także szereg innych zalet. Przede wszystkim są niewiele mniej trwałe od ceramicznych, mrozoodporne (wytrzymują bez uszkodzeń 100 cykli zamrażania i rozmrażania, wobec 150 cykli w przypadku dachówek ceramicznych), nienasiąkliwe i odporne na promieniowanie ultrafioletowe w stopniu wystarczającym, by nie obawiać się powstawania przebarwień w trakcie najdłuższej nawet eksploatacji.
Mankamentem dachówek cementowych jest natomiast ich spory ciężar (1 m² pokrycia oznacza 40 - 50 kg obciążenia więźby), w związku z czym wymagają one kładzenia na szczególnie mocnych konstrukcjach dachowych. Dachówki takie – podobnie jak ceramiczne – zaleca się układać zasadniczo na dachach o kącie nachylenia 20°- 60°; mniejszy kąt wymaga sztywnego poszycia pokrytego papą lub odpowiednią folią wstępnego krycia, większy – sztywnego mocowania do drewnianych łat. Jeśli na poddaszu znajdują się pomieszczenia użytkowe i dach jest w związku z tym ocieplany, wobec konieczności zastosowania folii dachowej, minimalny kąt nachylenia umożliwiający zastosowanie dachówek wynosi 16°. Warto też pamiętać, że na obszarach narażonych na silne wiatry (np. w górach lub blisko wybrzeża morskiego) występuje bezwzględna konieczność osobnego mocowania dachówek, bez względu na kąt pochylenia dachu (dotyczy to zresztą również dachówek ceramicznych). Istotną różnicą między dachówkami ceramicznymi a betonowymi jest natomiast konieczność częstszej okresowej konserwacji tych drugich. Na powierzchni dachówek cementowych szybciej niż na ceramicznych pojawiać się mogą trudne do usunięcia zabrudzenia, wykwity wapienne czy mech lub inna roślinność. Przy czym brud i wykwity dość łatwo można zmyć z powierzchni dachu wodą z dodatkiem detergentów, natomiast pasożytniczą roślinność należy zwalczać przy pomocy preparatów do usuwania mchów i porostów, którymi pokrywa się dach po jego wstępnym oczyszczeniu. Wkrótce po wykonaniu takiego zabiegu, mech oddziela się od powierzchni dachu i jego szczątki można potem po prostu zmieść. Oczyszczoną powierzchnię maluje się następnie impregnatem do cementowych pokryć dachowych lub farbą do renowacji dachu, co pozwala na zabezpieczenie powierzchni dachówek cementowych na co najmniej kilka kolejnych lat.
 
Fot. Braas
Autor: Zbigniew Górecki

Artykuł opublikowano w nr 3/2009 [27] dwumiesięcznika Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4044 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 29 Lipca 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u