Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Drewno na więźbę - suszone czy "prosto z lasu"?

29 Lipca 2011
Normy budowlane wynikają z wiedzy inżynierskiej opartej na doświadczeniu, jak i badaniach naukowych. Stosowanie tych reguł zapewnia bezpieczeństwo i jakość budynków. Jeśli chodzi o więźbę dachową, to normy budowlane mówią jednoznacznie, że jako materiał należy stosować wyłącznie drewno wysuszone.

Najkorzystniej jest, jeżeli proces suszenia jest wykonywany termicznie w specjalnie do tego celu przeznaczonych urządzeniach. Celem tego procesu jest doprowadzenie w krótkim czasie drewna do 18% wilgotności. Suszenie odbywa się w specjalnych komorach, w kontrolowanej temperaturze. Najczęściej cały proces jest komputerowo sterowany.
 
 
 
1. W trakcie suszenia termicznego ujawniają się miejscowe wady drewna.
W przypadku używania świeżego drewna, wysycha ono, kiedy jest już zamontowane w konstrukcję. Wady ukazujące się dopiero po pewnym czasie, w trakcie wysychania, na gotowej konstrukcji, mogą już spowodować poważne problemy. Schnięcie wilgotnego drewna zabudowanego w więźbie obniża też właściwości izolacyjne konstrukcji, ponieważ para wodna przenika z drewna w warstwę wełny mineralnej.

2. Kurczenie się drewna to naturalny efekt oddawania wody związanej z substancją drzewną. Używanie drewna zbyt wilgotnego stwarza ryzyko osłabienia, czy nawet zniszczenia konstrukcji. Drewno prosto "spod piły", nie suszone termicznie, skręca się długo po jego zabudowaniu. Płyty kartonowo-gipsowe, zamontowane do konstrukcji z niedostatecznie wysuszonego drewna, mogą pękać. Powstają też szczeliny, zwłaszcza przy suficie lub podłodze.

3. Stosowanie drewna suszonego termicznie jest zalecane także z uwagi na mniejsze zagrożenie opanowania go przez owady. Wysoka temperatura w komorach działa na nie niszcząco, a niska wilgotność tarcicy nie sprzyja ich zagnieżdżeniu się. Przeciwdziałają temu także niesprzyjające warunki pokarmowe w suchym drewnie.
Destrukcyjna działalność owadów może doprowadzić do ugięcia się konstrukcji dachu (zwłaszcza przy pokryciu cięższą dachówką).

4. Podobnie stosowanie drewna suszonego termiczne jest zalecane z uwagi na mniejsze ryzyko opanowania przez grzyby i pleśnie.
 
www.mitek.pl


Zobacz prezentację MiTek IndustriesGaleria:powrót


Odwiedzono: 5489 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 29 Lipca 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u