Wyszukaj w serwisie:
odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Jak należy konserwować płaskie dachy?

28 Lipca 2017

Problem niszczejącego dachu, to często wyzwanie. Tyczy się to głównie tych dachów związanych ze starszym budownictwem. Obecnie najpopularniejszą formą pokryć są wszechobecne dachówki. Nie ma w tym nic zaskakującego, bowiem przemawia za nimi trwałość, a także przystępna cena. Nawet w przypadku, gdy zaczynają powoli się sypać, ich renowacja czy ewentualna wymiana nie wymaga tyle wysiłku, co ma miejsce w przypadku pokryć z papy.


Cały proces konserwacji dachówek sprowadza się do mycia ich ciepłą wodą i detergentami , natomiast dachówki cementowe można pomalować specjalnymi farbami dostępnymi już na rynku. Nawet w przypadku, gdy będzie konieczna wymiana zniszczonej dachówki wystarczy jedynie pozbyć się tej niezdatnej do dalszego użytkowania, co jest procesem mało inwazyjnym dla reszty dachu.

Inaczej sprawa się ma w przypadku pokryć dachowych z papy. Będzie on zresztą dotyczył większości dachów, gdyż od lat 70-tych w Polsce to właśnie papa cieszyła się estymą, będąc uznawaną za najlepszy materiał do tego typu prac. Niestety przy wszystkich zaletach przetworzonej asfaltowej masy do pokryć budynkowych, miała ona jedną zasadniczą wadę, a mianowicie szybko niszczała. Na źle położonej papie, już kilkanaście miesięcy po montażu dachu, mogły pojawić się pierwsze pęknięcia lub pęcherze- ostrzegają specjaliści z top-dach.com.pl. Za pojawianie się rys na dachach odpowiadają promienie UV. Słońce przyczynia się do odparowywania asfaltu z masy bitumicznej, co z kolei prowadzi do tworzenia się spękań, co nie dotyczy obecnie produkowanych pap na bazie SBS-u pod warunkiem stosowania odpowiedniej technologii . Aby przedłużyć żywotność papy, konieczna jest jego regularna konserwacja.

Przystępując do konserwacji starego pokrycia dachowego, należy jednak pamiętać o podstawowych warunkach. Po pierwsze ostatnia warstwa papy musi być w stanie nadającym się do konserwacji co najlepiej może ocenić fachowiec odpowiednio do tego wyszkolony. Po drugie papy wszystkich warstw powinny być związane ze sobą i z podłożem. I po trzecie pokrycie nie powinno być nadwerężone zbyt częstymi naprawami.

Do konserwacji dachów potrzeba jest kilku specjalistycznych narzędzi. Fachowcy z top-dach.com.pl wymieniają, że do konserwacji hydroizolacji dachu stosuje się preparaty na bazie rozpuszczalników lub wody oraz posypkę mineralną. W przypadku ochrony dachu przed promieniowaniem UV, poleca się stosowanie powłoki aluminiowe. Nic nie zastąpi również czyszczenia i regularnych przeglądów.

Czasem jednak nie obejdzie się bez wymiany papy lub jej elementów. Dotyczy to głównie tzw purchli. W celu ich likwidacji, należy je przeciąć i pozostawić na kilka godzin do wyschnięcia. Następnie, po usunięciu nadmiaru rozciągniętej papy, należy zakleić dziurę przygrzewając kawałek papy termozgrzewalnej. W ten sposób zabezpieczone i zakonserwowane podłoże dachowe powinno wytrzymać przez kolejnych kilka lat.

Autor: Artelis
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 430 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 28 Lipca 2017

Podziel się    Bruk Bet

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u