Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Jak owocnie współpracować z ekipą dekarską

11 Grudnia 2020
W trakcie budowy przez Twój dom przewija się prawdopodobnie kilka ekip, z którymi wymieniasz się uwagami, informacjami i których postęp prac kontrolujesz. Jeśli jesteś na etapie kładzenia dachu, warto wiedzieć, z kim rozmawiasz i czy Twoje uwagi trafiają do właściwej osoby. Jak twierdzą najlepsi wykonawcy dachów, zrzeszeni w programie SUPERDEKARZ, dobra komunikacja na budowie to jedna z najprostszych dróg do osiągnięcia zadowolenia z obiektu wielomiesięcznych oczekiwań inwestora, czyli własnego domu.
 

Ekipa dekarska to zespół, w którym każda osoba pełni określoną funkcję i ma pewne zadania do wykonania. Wiele firm dekarskich to firmy rodzinne i najprawdopodobniej na pierwszym spotkaniu poznasz właściciela firmy – dekarza. Warto wykorzystać tę okazję, by porozmawiać o Twoich oczekiwaniach, funkcji, jaką ma spełniać poddasze, i o Twoim preferencjach dotyczących materiałów na pokrycie dachu. Nie zdziw się, jeśli wykonawca będzie miał uwagi np. do wybranych materiałów – szanujące się firmy dekarskie zwracają ogromną uwagę na jakość materiałów na pokrycie dachu oraz akcesoria, które decydują o efekcie ich pracy, trwałości i funkcjonalności dachu, a więc na koniec – o Twoim zadowoleniu i opinii na temat pracy ekipy dekarskiej. Warto podpyta o nowe technologie i rozwiązania, które mogą podnieść standard twojego domu, i nie bać się pytań – dobry dekarz będzie chciał potwierdzić swój profesjonalizm, a dzięki rozmowie zapewne uniknie ewentualnych nieporozumień czy reklamacji. Obok wyboru ekipy dekarskiej i ustaleniu zakresu umowy, to jeden z najważniejszych momentów Twojej dalszej współpracy z wykonawcami dachu.
W trakcie budowy inwestorzy zazwyczaj chcą kontrolować kolejne etapy wykonania dachu. Podczas obchodu zwróć uwagę na to, z kim rozmawiasz: - Błędem niektórych inwestorów jest to, że przekazują swoje uwagi osobom, które nie są upoważnione do tego typu rozmów, np. pomocnikowi dekarza czy uczniowi. Choć wszystkich nazywamy dekarzami, to osoby te posiadają różne poziomy kompetencji i różne zakresy obowiązków – mówi Zbigniew Chulewicz z firmy Dom-Dach w Płocku, regionalny zwycięzca programu SUPERDEKARZ 2019. – Radziłbym, aby inwestor na początku prac ustalił, z kim ma się kontaktować i kto nadzoruje jego budowę. Dzięki temu budowa będzie przebiegała dużo sprawniej.

Skład ekipy dekarskiej
Andrzej Trafas (Firma Budowlana A. Trafas z Poznania), Certyfikowany Dekarz Braas z 24-letnim doświadczeniem w branży, opisuje najczęściej spotykane funkcje osób wchodzących w skład ekipy dekarskiej. 

Dekarz – ekspert, menadżer, nadzorujący cały proces kładzenia dachu. Często jest właścicielem firmy dekarskiej. Taka osoba powinna mieć szeroką wiedzę budowlaną. Potrafi przeanalizować projekt i wskazać błędy, wiedzieć, jak je poprawić i do kogo się zwrócić. Zna właściwości stosowanych materiałów oraz różnych technologii. Jest na bieżąco z obowiązującymi przepisami i normami w zakresie budowy dachów. Potrafi zaprojektować kompleksowe wykonanie dachu z uwzględnieniem wszystkich jego elementów – parametrów drewna konstrukcyjnego, wentylacji, szczelności, izolacje termiczne i dźwiękowej itd. Jednocześnie jest to osoba, która musi umieć zrobić wszystko to, co potrafi zrobić majster i robotnik. 
Dekarz – majster. Potrafi czytać projekt, zaplanuje i zrealizuje prace, wyliczy potrzebny towar, rozmierzy dach i weźmie odpowiedzialność za wykonanie w różnych technologiach. Wykonuje wszystkie trudne elementy prac, np. wole oko, kosz dachowy, obróbkę okna itd. Planuje, organizuje i nadzoruje pracę robotników. Potrafi montować różne urządzenia w i na dachu (okna, solary, fotowoltaika itd.). 
Dekarz – robotnik.  Pracując pod nadzorem, wykonuje prace manualne: układa dachówkę lub inne rodzaje pokrycia, które wcześniej zostały rozmierzone przez majstra lub menadżera. Wykonuje opierzenia i obróbki, montuje okna, odgromy czy kominki, zakłada orynnowanie. Nie musi znać całego dachu w sensie jego geometrii, funkcji, które ma spełniać, parametrów. 
Dekarz – pomocnik lub uczeń. Jego zadaniem jest coś pomoc przy pracy robotników i majstrów, np. podanie lub potrzymanie czegoś, przybicie, posprzątanie itd. 
 
Co radzą SUPERDEKARZE? Współpracując z osobą nadzorującą kładzenie dachu, przekazuj jej swoje uwagi, precyzuj szczegóły i potwierdzaj swoje wybory. Zadbaj o to, aby miały również formę pisemną, co pomaga obu stronom przy odbiorze budowy i rozliczeniach. Będziesz mieć dużo satysfakcji z takiej formy zaangażowania i – co niemal pewne – piękny, funkcjonalny i bezpieczny dach dla Twojej rodziny!

Więcej porad na www.superdekarz.pl

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 348 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 11 Grudnia 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u