Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Przegląd i konserwacja dachu – kiedy, z kim i po co?

3 Listopada 2020
Planujesz, a potem budujesz. Cieszy cię każdy dzień mieszkania pod dachem wymarzonego domu. Czas mija, a ty dostrzegasz, że coś jest nie tak – pojawia się przeciek na poddaszu, stopień kominiarski się osunął, gałąź uszkodziła dachówkę… Dzwonisz do firmy dekarskiej i prosisz o inspekcję. „Kiedy ostatnio robili Państwo przegląd dachu?”. No właśnie, kiedy? Przecież nic takiego się nie działo. Czy przegląd dachu to konieczność? Kiedy i z kim go przeprowadzić?
 

Przegląd - po co?
Trzeba pamiętać, że sezonowe przeglądy dachu nie są po to, by go naprawiać, ale po to, by upewnić się, że wszystko z nim jest w porządku i że sprosta trudnym warunkom atmosferycznym w nadchodzącym sezonie. Przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy „WYTYCZNE DEKARSKIE” jasno określają, że za regularne przeglądy i konserwację dachu odpowiada jego właściciel, który w ten sposób zapobiega powstaniu szkód i spełnia swoje zobowiązania wobec ubezpieczyciela i osoób trzecich: „Głównym celem przeglądów i konserwacji jest utrzymanie dachu w dobrym stanie i wyeliminowanie ryzyka powstania uszkodzeń oraz szkód. Można w ten sposób zmniejszyć koszty ewentualnych napraw i uchronić się  przed koniecznością naprawy uszkodzonego pokrycia.” 
Właściciel może sprawdzić stan swojego dachu w ramach obchodu lub oględzin i w ten sposób zlokalizować usterki bądź uszkodzenia, które mogą przerodzić się w uszkodzenie wymagające kosztownej interwencji ekipy dekarskiej. Przykładem jest zator w rynnie, który doprowadza do zalania elewacji lub, co gorsze, do wnikania wody pod okap, powodując zniszczenie drewnianej konstrukcji dachu.

Producenci pokryć dachowych informują o zaleceniach dotyczących dbałości o poprawne funkcjonowanie swoich produktów.
Nasze zalecenia dotyczą okresowych przeglądów technicznych dachów wykonanych z dachówek betonowych lub ceramicznych. Stan techniczny i trwałość dachu wynikają nie tylko z jakości użytych materiałów i prawidłowej budowy dachu, ale również z bieżącego kontrolowania samego pokrycia, obróbek blacharskich, zabezpieczeń przeciwśnieżnych, komunikacji dachowej, przejść przez dach jak np. maszty antenowe oraz elementy do mocowania czy panele fotowoltaiczne. To również kontrola systemów odwodniających – rynien i koszy dachowych – tłumaczy Marek Podeszwa, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego BMI Braas. 

Choć mało kto pamięta, przegląd dachu jest częścią obowiązków właścicieli oraz zarządców obiektów, opisanych w Dzienniku Ustaw Prawo Budowlane, w art. 61., na podstawie którego właściciel lub zarządca jest zobowiązany  „zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury (…), w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.”

Kiedy?
Przyjmuje się, że przegląd dachu najlepiej zaplanować przed zimą lub na wiosnę, czyli po okresach zwiększonych opadów i dużych różnic temperatur, które mogą spowodować uszkodzenia, np.
- spękania będące wynikiem niskich temperatur (zamarzająca woda może powiększyć szczeliny),
- poluzowanie się mocowań komunikacji dachowej lub zabezpieczeń przeciwśnieżnych,
- utrata drożności rynien przez zalegające liści i igliwie,
- nieszczelność rynien w miejscach łączenia,
- odklejenie się lub odkształcenie obróbek wokół komina, lukarn, okien.
 
Częstotliwość wykonywania czynności konserwacyjnych opisują „WYTYCZNE DEKARSKIE” Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy:

 
W zachowaniu ciągłości napraw i konserwacji dachu pomocna może być tzw. „książka serwisowa” dachu lub całego budynku, w której będziemy odnotowywać wszelkie naprawy. 

Kiedy samodzielnie, a kiedy z profesjonalistą?
Ocenę stanu drożności rynien czy ich czyszczenie można przeprowadzić samodzielnie - właściwie wystarczy drabina i podstawowe narzędzia. Jednak w przypadku uszkodzeń czy spękań trudno inwestorowi samodzielnie ocenić, czy to tylko kwestia estetyki, czy też zapowiedź poważniejszego problemu.
- Naprawianie nieszczelności rynien radziłbym powierzyć specjaliście, który zrobi to w odpowiedni sposób i sprawdzi, czy są dobrze zamocowane. Podobnie w przypadku systemu komunikacji dachowej, której zła kondycja może zagrozić życiu osób wchodzących na dach – radzi SUPERDEKARZ Łukasz Budzyński (Zakład Blacharsko-Dekarski, Strzyżewo Smykowe). – Dekarz szybko zweryfikuje kondycję obróbek blacharskich, np. czy nie wykruszył się uszczelniający je silikon, czy taśma do obróbki komina jest nadal szczelnie przyklejona albo czy uszczelki w koszach dachowych są na swoim miejscu. 

W przypadku dostrzeżonych przecieków czy zawilgoceń elementów konstrukcji dachowej, do   skontrolowania i ewentualnych napraw koniecznie trzeba wezwać na pomoc profesjonalnego dekarza. Mogą one świadczyć o błędnie wykonanych obróbkach komina, okien dachowych lub koszy, albo o konieczności wymiany pewnych elementów dachu. Jednak, jak twierdzi Łukasz Budzyński, przyczyna przecieku czy zawilgocenia może leżeć nie tam, gdzie się jej spodziewamy – stąd potrzeba profesjonalnej inspekcji.

Konserwacja
Przegląd dachu może prowadzić do konieczności wykonania pewnych czynności konserwacyjnych zalecanych przez dekarza. To decyzja, której nie należy odkładać w czasie, ponieważ wymiana zużytych lub nie do końca sprawnych elementów dachu pozwala utrzymać jego wartość i zmniejszyć koszty eksploatacyjne. - Przegląd dachu to sprawdzian dla podjętych podczas budowy decyzji – często okazuje się bowiem, że decyzja o zakupie tańszych akcesoriów była błędem i pozorną oszczędnością. O jakości i trwałości dachu szczególnie decyduje jakość akcesoriów, dlatego odpowiedzialni dekarze rekomendują budującym zakup pełnego systemu dachowego – mówi Mistrz Gwarancji Systemowej 2019 programu SUPERDEKARZ, Piotr Pasternok (PPHU Pasternok, Raszowa, woj. opolskie). – W przypadku, gdy jakiś element utracił swoje funkcje, wtedy producent może wymienić produkty w ramach gwarancji, jak np. w przypadku Gwarancji Systemowej Braas.
Pamiętajmy, że zakres prac konserwacyjnych powinien być zawarty w umowie. Może on obejmować, np. wymianę pojedynczych uszkodzonych dachówek lub brakujących elementów poszycia, wymianę uszkodzonych części wbudowanych i części systemów dachowych. Specjaliści zalecają regularną kontrolę systemu zabezpieczeń przeciwśnieżnych oraz stopni i podestów umożliwiających poruszanie się po dachu, ponieważ bezpośrednio związane są z bezpieczeństwem osób wchodzących na dach (kominarz, monter anten). 
                                                                                       
                                                                                            *
 
Sezonowy przegląd dachu lub jego konserwację najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem i powierzyć ekipie, która kładła twój dach, lub innej profesjonalnej firmie dekarskiej. Doświadczonych dekarzy z certyfikatem marki BMI Braas, działających na terenie całej Polski, warto poszukać za pośrednictwem wyszukiwarki na portalu http://www.superdekarz.pl/.   Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1236 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 3 Listopada 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u