Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

WIĘŹBA INDUSTRIALNA


27 Lipca 2018

Poprzez wprowadzenie nowoczesnych technologii w budownictwie, dąży się do zmniejszenia czasu pracy na placu budowy oraz przyspieszenie jej tempa. Przykładem jest upowszechnienie się betonu towarowego. Niegdyś często spotykanym widokiem były betoniarki i ludzie pracujący przy zalewaniu fundamentów. Dzisiaj przyjeżdża na plac budowy specjalistyczny samochód- betoniarka od przemysłowego dostawcy. Podobny proces zmian następuje również w zakresie więźby dachowej. Kiedyś była niemal w 100% wykonywana ręcznymi narzędziami na placu budowy. Dziś w coraz większym stopniu dostarczana jest na plac budowy z wyspecjalizowanych fabryk w gotowych elementach. Po przywiezieniu są one  szybko montowane w całość.


Występują dwie podstawowe metody wykonywania więźby dachowej w sposób przemysłowy:
a) z wykorzystaniem komputerowo sterowanych centrów obróbczych wykonujących w fabryce wszystkie połączenia ciesielskie,
b) technologia wiązarów dachowych łączonych płytkami kolczastymi.

Industrializacja ciesielstwa niesie z sobą szereg korzyści:

1. Wysokiej jakości drewno, zgodne z obowiązującymi normami.

Zakład przemysłowy wykonujący masowo więźby kontraktuje dostawy materiału od sprawdzonych kontrahentów ew. posiada swój tartak i sam przygotowuje tarcicę dla swojej produkcji. Z mocy prawa producenci prefabrykowanych wiązarów podlegają certyfikacji. Dlatego podlegają pod okresowe kontrole uprawnionych organów, które weryfikują m.in. jakość stosowanych materiałów.
Kupując więźbę z fabryki otrzymujemy konstrukcję z drewna zgodnego z obowiązującymi w Polsce normami tj. suszonego oraz przesortowanego pod względem wytrzymałości. Stosowanie zaś materiału niedopuszczalnego do stosowania w budownictwie (tarcica bez znaku CE) może mieć w przyszłości niespodziewane konsekwencje negatywne np. w przypadku awarii budynku, spraw o odszkodowanie itp. 
2. Produkcja zintegrowana z projektowaniem.

Fabryki więźby posiadają własne zaplecze projektowe. Specjalistyczne oprogramowanie, którym się posługują producenci, generuje automatycznie listę zapotrzebowania materiałowego. Następnie tworzy się dokumentacja warsztatowa. Może być ona w formie papierowego wydruku lub też w postaci pliku wysłanego do maszyn (pił, pras).


 

3. Projekt obejmujący wszystkie połączenia.

Projektowanie prefabrykowanych konstrukcji łączonych płytkami kolczastymi obejmuje kompleksowo całą więźbę. Dlatego rozwiązanie połączeń poszczególnych elementów nie pozostawia się do swobodnej decyzji cieśli pracującego na placu budowy. Każdy węzeł posiada zaprojektowany element połączeniowy.
 4. Więźba oraz konstrukcja stropowa gotowa w 1 dzień.

Fabrycznie przygotowane elementy są dostarczane w określonym dniu na plac budowy i montowane w całość. Zazwyczaj jest to 1-2 dni pracy. Tyle czasu wystarczy w przypadku wiązarów dachowych, aby zbudować tak więźbę jak i konstrukcję stropu. 
5. Eliminacja ryzyka kradzieży.

W przeciwieństwie do starej metody wykonywania więźby, gdzie drewno jest składowane zazwyczaj tygodniami na budowie, gotowa więźba jest montowana niezwłocznie po dostarczeniu. Nieraz nie dotykają nawet ziemi gdyż są ładowane dźwigiem z naczepy wprost na dach.
 
6. Jednoznacznie określona gwarancja.

Dostawca więźby to „projektant, tartak, hurtownia okuć, sprzedawca impregnatu oraz cieśla” w jednym. Jest więc jednoznacznie określone kto odpowiada za ewentualne wady, kto udziela gwarancji. Gdy cieśla (ew. firma budowlana) wykonuje konstrukcję przez kogoś zaprojektowaną, z materiału inwestora, bywa niestety bardzo trudne wyegzekwowanie prawidłowego wykonania więźby.

6. Wykonywanie maszynowe to równe połacie dachowe.

Elementy więźby nie są wycinane ręcznymi narzędziami ale za pomocą specjalistycznych pił, zwykle sterowanymi komputerowo. Dokładność poszczególnych części konstrukcje zapewnia równe połacie dachowe do pokrycia.


 

Więcej na temat technologii –
www.dachymitek.pl 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1657 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 27 Lipca 2018

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u