Wyszukaj w serwisie:
odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Co to jest dom pasywny - teoria w pigułce

18 Maja 2011
Zjawisko rekuperacji znane jest od wielu lat, jednak dopiero niedawno znalazło zastosowanie we współcześnie budowanych domach. Z myślą o oszczędności powstało zagadnienie Budynku Pasywnego, z którego właśnie wywodzi się rekuperacja.

U podstaw teorii Domu Pasywnego znajduje się pewne stwierdzenie, z którego wynika, iż taki budynek można nazwać pasywnym tylko wtedy, gdy jego bilans cieplny równa się zeru, zarówno w okresie lata, jak i zimy. Cała idea sprowadza się to do tego, iż izolacja budynku jest tak doskonała, że budynek praktycznie nie wymaga ani ogrzewania ani chłodzenia. Źródło ciepła jakim jest człowiek, lodówka czy wanna z ciepłą wodą, są w stanie uzupełnić ubytek energii, zapewniając komfort cieplny w budynku bez pieca i centralnego ogrzewania. Budynek taki musi być bardzo szczelny, w związku z tym jego wentylacja wymaga mechanicznego wsparcia. Problemem jednak okazał się znaczny ubytek ciepła i właśnie dlatego na drodze powietrza wentylowanego umieszczono wymiennik ciepła, który spowodował, że podczas wymiany powietrza traci się minimalne ilości energii.
Jeśli więc budujemy dom, w którym kładziemy duży nacisk na izolację i szczelność budynku poprzez dodatkowe warstwy styropianu na elewacji, szczelne okna, połacie dachowe i pozostałe przegrody, nie robimy nic innego jak to co konstruktorzy domów pasywnych. My jednak ze względu na rozsądek i ograniczone fundusze nie wybieramy drogich technologii, a jedynie przy pomocy łatwo dostępnych sposobów próbujemy uzyskać podobny efekt. Właśnie przez to sprawiamy, że naturalna wentylacja, która wykorzystywała szpary w stolarce okiennej i inne nieszczelności budynku, przestaje działać. Ponieważ wówczas świeże powietrze nie ma którędy wchodzić, ciepłe również nie wyjdzie. W ten sposób bardzo szybko może pojawić się problem z wilgocią, a zatem z grzybami, pleśnią, nieprzyjemnymi zapachami oraz brakiem tlenu i świeżego powietrza. Można sobie radzić na wiele sposobów np. poprzez montowanie wentylatorów w kratkach komina, jednak jeśli nie otworzymy okna, wentylator nie spełni swojej funkcji, gdyż napotka opór, którego nie będzie mógł pokonać. Jeśli otworzymy okno lub nawiewnik okienny spowodujemy, iż ruch powietrza zacznie być sprawny, jednak towarzyszyć temu będzie bardzo mocne obniżenie temperatury, gdyż w zimie do domu zacznie wpadać mroźne powietrze, natomiast lecie do domu dostaną się owady oraz kurz.
 
Nowoczesny dom wyposażony w wentylacje mechaniczną powinien zawierać rekuperator ponieważ:
  • Zaplanowany w porę system wyeliminuje potrzebę murowania kominów wentylacyjnych, których koszt niejednokrotnie przekracza 5000 zł (koszt urządzenia do rekuperacji)
  • Wentylacja mechaniczna pozwala zaoszczędzić na drogich oknach - już nie potrzeba okien z mikro-wentylacją.
  • Rekuperator RENOVENT HR pozwoli Ci oszczędzić nawet do 50% na ogrzewaniu!
  • W czasie snu nie będziesz musiał otwierać okien i słuchać odgłosów ulicy - RENOVENT sam zadba o komfort Twojego snu i sprawi, że naprawdę się wyśpisz i odpoczniesz, oddychając świeżym powietrzem, a nie dwutlenkiem węgla!
  • Ugryzienia komarów latem? Nadmierny kurz?- zapomnij o tym! RENOVENT zapewni świeże powietrze bez otwierania okien, a dzięki filtrom nie wpuści do domu ani owadów ani kurzu!
  • Zmniejszenie zawilgocenia powietrza
  • Cisza w domu!
  • Brak alergenów, oparów z detergentów i farb, drobinek włókien syntetycznych, kurzu - wszystko dzięki filtrom i stałemu obiegowi powietrza.
 
www.rekuperatory-ask.pl

Zobacz prezentację Alternatywne Systemy KomfortuGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2692 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 18 Maja 2011

Podziel się    Bruk Bet

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u