Wyszukaj w serwisie:
odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Fotowoltaika w domu i firmie - jak wybrać instalację?

6 Czerwca 2017

Dobór instalacji fotowoltaicznej to wyzwanie przed którym staje każdy chcący wprowadzić to rozwiązanie do swojego domu lub biznesu. By była opłacalna należy dokładnie obliczyć jej parametry. Zazwyczaj robią to za nas eksperci wyspecjalizowanej firmy, jednak warto wiedzieć na czym polega ten proces. 

 

By zakup instalacji fotowoltaicznej  miał sens trzeba inwestować w produkty  dobrej jakości, które zapewnią bezawaryjne funkcjonowanie - renomowani producenci zapewniają, że panele będą dobrze funkcjonować przynajmniej 25 lat. 

Zwróć uwagę na jakość

To istotne ponieważ, panele starzeją się z wiekiem i spada ich wydajność. Roczna norma spadku mocy mieści się w granicach od 0,6 do 1,1 proc. Tańsze panele będą tracić na wydajności szybciej od tych oferowanych przez renomowanych producentów. Panele dobrej jakości mają liniową charakterystykę spadku sprawności przez co dłużej pracują z właściwą efektywnością. W przypadku takich modułów płacimy za ich moc czyli za każdą jednostkę Wp czyli deklarowaną moc szczytową panelu. Każdy producent modułów podaje również parametr tolerancji mocy. Dodatnia tolerancja oznacza, że dany moduł nigdy nie będzie miał mocy niższej niż nominalna, ale może charakteryzować się nieco wyższą mocą niż ta deklarowana. Aktualnie rynkowym standardem jest dodania tolerancja mocy na poziomie 5 proc. Istotna jest też jakość falownika, który jest centrum systemu oraz zabezpieczeniem instalacji. Nawet 90 proc. awarii systemu fotowoltaicznego rozpoczyna się od usterki tego urządzenia. Dobrze więc aby było sprawdzonej, europejskiej produkcji z zapewnionym przez producenta szybkim serwisem gwarancyjnym na terenie całej Polski. Instalacja powinna być budowana z myślą o bezawaryjnym funkcjonowaniu przez minimum 25 lat. Warto pamiętać, że bardzo niska cena to często wskaźnik tego, że instalacja może posiadać podzespoły nie spełniające wymagań jakościowych jeśli chodzi o zabezpieczenia, uziemienie oraz okablowanie. Te wszystkie elementy wpływają na bezpieczeństwo i funkcjonalność systemu. Tańsze instalacje mogą charakteryzować się np. brakiem instalacji przeciwprzepięciowej, która chroni system przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Określ swoje potrzeby

Kolejnym ważnym aspektem przy doborze instalacji jest określenie ile energii zużywa nasz dom czy zakład produkcyjny. Od tego będzie zależeć wielkość instalacji, która jest bezpośrednio związana z jej kosztem. Za mała instalacja nie pokryje w całości naszego zapotrzebowania i będzie nieopłacalna. System rozbudowany ponad nasze potrzeby będzie natomiast więcej kosztował. Przy doborze instalacji trzeba również wziąć pod uwagę regulacje prawne dotyczące niezużytej energii trafiającej do ogólnej sieci energetycznej. W przypadku Prosumentów (m.in. gospodarstw domowych) energię można odebrać w stosunku 1:0,8 dla instalacji o mocy do 10 kWp i 1:0,7 dla instalacji w przedziale mocy 10-40 kWp. Przedsiębiorcy przekazaną nadwyżkę energii rozliczają  w cenie 17 gr/kWh. Wyznaczając moc potrzebnej nam instalacji warto zacząć od najprostszych metod. Najłatwiej wyznaczyć ilość potrzebnej mocy na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd, uwzględniając jednocześnie możliwy wzrost zapotrzebowania. Dzięki temu będziemy w stanie oszacować przybliżoną wielkość instalacji, a więc również jej koszt.

Zadbaj o odpowiednią lokalizację

Dobór mocy instalacji zależny jest również od lokalizacji, kąta spadku dachu oraz możliwości montażu modułów tak by były skierowane w stronę południową, co pozwala na najbardziej efektywną pracę. Uwzględnić należy również przeszkody terenowe oraz uwarunkowania środowiskowe w danej lokalizacji. I na tym etapie inwestycji warto zaufać specjalistom wyposażonym w programy, urządzenia i wiedzę techniczną pozwalające na precyzyjne określenie wszelkich niezbędnych parametrów, które pozwolą na jak najefektywniejsze wykorzystanie instalacji. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że inwestycja będzie pracować bezawaryjnie i szybko się zwracać.

Autorem tekstu jest Kacper Niepiekło, prezes Ennovati

Więcej informacji na stronie www.ennovati.pl

 
Galeria:powrót


Odwiedzono: 440 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 6 Czerwca 2017

Podziel się    Bruk Bet

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u