Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Pompy ciepła bezpośredniego odparowania - zalety rozwiązania

9 Stycznia 2018

Zastosowanie pompy ciepła w systemie grzewczym to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i przyjazne dla środowiska. Wśród dostępnych na rynku urządzeń coraz większą popularnością cieszą się pompy gruntowe, działające na zasadzie bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego krążącego w instalacji. Na przykładzie gruntowej pompy ciepła marki Sofath typoszeregu Caliane prezentujemy podstawowe zalety tego rozwiązania.

 

1. Długa i bezproblemowa eksploatacja

 

 W bezglikolowych pompach ciepła Sofath typoszeregu Caliane czynnikiem roboczym jest wysokowydajny i bezpieczny R410A. W porównaniu do urządzeń wykorzystujących glikol czynnik ten nie ulega degradacji, więc nie ma potrzeby jego okresowej wymiany. Co więcej brak pompy obiegowej dolnego źródła ciepła przekłada się na niższe koszty eksploatacji takiej pompy, a jej użytkowanie jest prostsze. Ponadto, system wyróżnia się wysoką bezawaryjnością. Wszystko za sprawą mniejszej ilości elementów konstrukcyjnych zastosowanych w urządzeniach, co także zapewnia większe bezpieczeństwo i wyższe współczynniki efektywności COP. 

 

2. Sprawność urządzenia przekłada się na oszczędności

 

Dzięki wyeliminowaniu roztworu glikolu i dodatkowego wymiennika pośredniczącego w wymianie ciepła uzyskuje się większą sprawność pompy ciepła. Istotne jest, że wspomniana sprawność jest względnie niezmienna w okresie całego roku i charakteryzuje się wysokim współczynnikiem COP - do 4,74. Oznacza to, że z 1 kWh energii elektrycznej pobranej z  sieci, można dostarczyć do budynku 4,74 kWh energii cieplnej, czyli osiągnąć znaczne oszczędności. Urządzenia występują w różnych wersjach mocy i charakteryzują się klasą energetyczną A++ w trybie grzania oraz do A+++ w instalacji z czujnikiem pomieszczenia. To wszystko sprawia, że pompy ciepła Caliane są wydajnymi i sprawnymi systemami, zapewniającymi ogrzewanie budynku przez cały rok przy obniżonych kosztach eksploatacji. Dodatkowo istnieje możliwość łączenia pomp Caliane z innymi źródłami ciepła poprzez zasobnik buforowy, a także sterowania wieloma obiegami grzewczymi i budowy kaskad do 10 pomp ciepła. Warto również wspomnieć, że według badań EHPA (European Heat Pump Association), wskaźnik efektywności sezonowej (SPF) dla pomp ciepła działających w systemie bezpośredniego odparowania jest wyższy niż w urządzeniach typu powietrze/woda czy glikol/woda. 

 

3. Proste sterowanie

 

 Zarządzanie systemem przebiega za sprawą zaawansowanej konsoli sterowniczej iSystem z dużym, graficznym wyświetlaczem, zapewniającym przyjazne i intuicyjne sterowanie całą instalacją. Prosta obsługa daje możliwość wprowadzenia zmian w dowolnej chwili, m.in. temperatury, programów grzewczych i wielu innych parametrów. Wyświetlacz komunikuje się z użytkownikiem poprzez informacje tekstowe, a sterowanie może odbywać się na instalacjach grzewczych o różnym stopniu zaawansowania, od najprostszych do najbardziej skomplikowanych. Niewielkie wymagania w zakresie obsługi oraz cicha praca, mają znaczący wpływ na komfort użytkowania.


 

4. Kompaktowe wymiary

 

Niewielkie gabaryty w połączeniu ze smukłą obudową modeli Caliane do minimum ograniczą miejsce niezbędne do instalacji. Modułowa konstrukcja pozwala na optymalną aranżację pomieszczenia, a dzięki możliwości umieszczenia zasobnika ciepłej wody lub buforowego obok lub pod pompą ciepła można wykorzystać dostępną przestrzeń. Gruntowe pompy ciepła są więc doskonałą propozycją zarówno dla małych, jak i dużych domów.

 

5. Przyjazne dla środowiska

 

W ostatnim czasie wiele mówi się o ograniczeniu tzw. niskiej emisji. Jest to o tyle istotne, że dym i spaliny z kotłów opalanych węglem, czy nawet gazem i pracujących w domowych kotłowniach, nie ulatniają się w wyższe warstwy atmosfery, tylko pozostają w bezpośrednim otoczeniu. W ten sposób stają się częścią powietrza, którym oddychamy na co dzień. Biorąc pod uwagę nawet emisję elektrowni wytwarzających prąd elektryczny, zastosowanie pompy ciepła Caliane obniża emisję CO2, NOX i pyłów zawieszonych do atmosfery nawet o 90%.

Więcej informacji na dedietrich.pl 

 

 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 749 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 9 Stycznia 2018

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u