Wyszukaj w serwisie:
odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Sposoby na bardziej energooszczędny dom

22 Września 2016
Jak sprawić, by nasz dom zużywał mniej energii? Warto zadbać o ocieplenie ścian, odpowiednie oświetlenie, okna i ich osłony. Najlepiej już teraz, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Pozwoli to zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. 
 

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej po 2021 roku wszystkie nowo wybudowane budynki muszą charakteryzować się zerowym zużyciem energii. Stare budynki z kolei powinny zostać poddane termoizolacji, by zwiększyć ich energooszczędność. Właściciele domów jednorodzinnych mogą starać się o dofinansowanie do prac dociepleniowych w ramach programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (obecnie trwają konsultację nowego programu lokalnego, który zastąpi program RYŚ).

Poza ociepleniem ścian najprostszym sposobem na zwiększenie energooszczędności domu i mieszkania jest inwestycja w okna i drzwi o dobrych parametrach, które pozwolą ograniczyć straty ciepła. Na rynku znajdziemy również materiały wykończeniowe i elementy wyposażenia wnętrz jak nowoczesne farby izolacyjne i rolety o specjalnych tkaninach operujących światłem słonecznym. Nie zapominajmy o odpowiednim oświetleniu. Te wszystkie szczegóły pomogą w szybki i niedrogi sposób polepszyć energooszczędność domu. W nadchodzącym sezonie grzewczym nawet mała zmiana robi różnicę.  

„Termoizolacja na szybko” – farby zatrzymujące ciepło
Prace dociepleniowe to długoterminowa inwestycja, składają się z kilku etapów, m.in. przyklejenia płyt termoizolacyjnych i nakładania tynku cienkowarstwowego. To zadanie dla fachowca. Ze względu na warunki atmosferyczne najlepszą porą na docieplenie jest wiosna i lato. Możemy skorzystać z końcówki sezonu lub podczas malowania mieszkania zastosować nowoczesne farby termoizolacyjne do wnętrz, które sprawdzą się szczególnie w sezonie grzewczym. Dzięki swoim właściwościom przyczyniają się do idealnego rozmieszczenia ciepła w pomieszczeniu, a w konsekwencji  do wzrostu temperatury nawet do 5°C wewnątrz pomieszczenia, bez zmian parametrów grzewczych.

Energooszczędne okna i rolety do zadań specjalnych
Stolarka okienna to jeden z istotnych aspektów efektywności energetycznej domu. Jeśli planujemy wymianę okien postawmy na energooszczędne, które ograniczą straty ciepła. Przy wyborze warto zwracać uwagę szczególnie na współczynnik infiltracji powietrza (informuje o szczelności okien) i współczynnik przenikania ciepła (U) – wskazuje ile ciepła przenika przez zamknięte okno. Wartość pierwszego powinna wynosić 0,5-1, zaś współczynnik U powinien wynosić nie więcej niż 0,8-0,9.
W ekologicznym domu nie może również zabraknąć rolet, które pomogą utrzymać prawidłową temperaturę w pomieszczeniu. W ofertach producentów znajdziemy osłony ze specjalnymi tkaninami SCREEN. – Dzięki unikalnym splotom tkanina blokuje do 99% promieni UV. Pozwala to chronić oczy przed ich szkodliwym działaniem. Specyficzny sposób tkania powlekanego włókna szklanego przyczynia się do poprawy komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Rolety przeciwsłoneczne z wykorzystaniem tkaniny SCREEN sprawdzają się również w upalne dni, pomagając ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej związanej z klimatyzacją, która jest prawdziwym pożeraczem energii – mówi Leszek Jarema, ekspert firmy Franc Gardiner, lidera produkcji rolet wewnętrznych oraz kompleksowych rozwiązań dekoracyjnych.

Świetlówki i halogeny. Energooszczędne żarówki
Ponad 30% energii elektrycznej w każdym domu zużywa się na sztuczne oświetlenie. W żarówkach starego typu, wciąż powszechnie używanych ze względu na niską cenę tylko 5% energii jest zmieniana w światło, reszta jest oddawana jako ciepło. Żarówki energooszczędne o najwyższej klasie energooszczędności A choć mają wyższą cenę są bardziej wydajne i pozwalają oszczędzić nawet 80% energii elektrycznej, a przy dłuższej eksploatacji - oszczędzić na rachunkach za prąd. Wśród energooszczędnych żarówek mamy do wyboru świetlówki, halogeny i reflektory LED. Ich wybór zależy od typu pomieszczenia i natężenia światła, jakiego potrzebujemy.  Świetlówki potrzebują ok. 2 minut by zacząć świecić pełnym światłem. Są najbardziej polecane do długo oświetlanych pomieszczeń np. salonu. Reflektory ledowe wyróżnia długi czas pracy (nawet 5 lat użytkowania), najlepiej sprawdzają się w oświetleniu punktowym np. w łazience i garderobie. 

www.francgardiner.com
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 592 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 22 Września 2016

Podziel się    Bruk Bet

Kad - prywatny detektyw Gdańsk

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u