Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Drewno na ogrzewaniu podłogowym - rozprawiamy się z popularnymi mitami

17 Grudnia 2014
Montaż drewna na ogrzewaniu podłogowym to złożone zagadnienie, dlatego też budzi zwykle wiele wątpliwości inwestorów. Wspólnie z ekspertem marki dębowych podłóg Chapel Parket obalamy mity na temat montowania naturalnych desek na „podłogówce”.

Drewno na ogrzewaniu podłogowym - rozprawiamy się z popularnymi mitami

Jak wybrać podłogę odpowiednią na ogrzewanie? Czy wygrzewanie wylewki jest konieczne? Dlaczego montaż drewna należy powierzyć fachowcom - odpowiedzi na te oraz inne pytania są zawarte w poniższym tekście. Obalamy mity na temat ogrzewania podłogowego i omawiany najważniejsze zagadnienie z nim związane.

Każdy rodzaj drewna może być montowany na ogrzewaniu podłogowym. MIT

Zanim wybierzesz drewno sprawdź jego parametry, przy czym grubość nie ma decydującego znaczenia. Uwaga, nie warto decydować się na zakup drewna litego!

Jak wiadomo, drewno należy do grupy materiałów higroskopijnych, co znaczy, że jest podatne na otoczenie i panujące w nim warunki, takie jak temperatura, czy wilgotność. W związku z tym, materiał który zostanie zamontowany na instalacji grzewczej, musi spełniać określone kryteria, aby dobrze pełnił swoją funkcję. O jakie cechy chodzi? - Przed podjęciem decyzji zakupowej najlepiej sprawdzić poziom oporu cieplnego drewna i jego przewodność cieplną  - radzi Sebastian Kos, ekspert firmy Chapel Parket Polska oferującej dębowe podłogi Chapel Parket. Dane te powinien udostępnić inwestorowi producent podłóg lub ich sprzedawca.

- Opór cieplny, czyli oporność przewodzenia ciepła, wyraża stopień izolacyjności cieplnej materiału zależny od jego grubości i współczynnika przewodzenia ciepła (określającego właściwości termoizolacyjne surowca). Trzeba pamiętać, że im niższa wartość oporu cieplnego, tym więcej ciepła będzie przewodziło drewno. Dla porównania wartości poszczególnych podłóg można posłużyć się niemiecką normą DIN 4725, która dopuszcza montaż na wodnym ogrzewaniu materiałów o oporze cieplnym nieprzekraczającym 0,15 m²K/W - wyjaśnia S. Kos.

Ekspert zwraca uwagę, że przy wyborze drewna na „podłogówkę” nie warto kierować się tylko jego grubością -  Wymogi normy DIN 4725 spełniają zarówno podłogi o grubości 20 mm, jak i 15 mm. Grubość materiału jest ważna, ale nie decydująca w kontekście ogrzewania. Zamiast sugerować się grubością podłogi, lepiej sprawdzić jaka jest wartość jej oporu cieplnego; jeśli jest zbyt wysoka ogrzewanie będzie nieefektywne, a jednocześnie nieekonomiczne - podkreśla.

- Właśnie z uwagi na wysoką wartość oporu cieplnego zdecydowanie odradzamy montaż drewna litego na ogrzewaniu. Materiałem przeznaczonym do tego celu jest drewno inżynieryjne, zwane potocznie (ze względu na swoją budowę) warstwowym. Ten materiał jest bardziej odporny na zmianę wilgotności i temperatur, nie hamuje przy tym w znaczący sposób przepływu ciepła - przekonuje ekspert.

Poza wspomnianymi parametrami warto zwrócić uwagę także na gatunek materiału (im twardsze - tym lepsze, gdyż ograniczy to „pracę” drewna).

Wygrzewanie jastrychu nie jest konieczne. MIT

Trwający około miesiąca proces jest bardzo istotny w kontekście użytkowania podłogi. Nie należy go pomijać. Protokół potwierdzający przeprowadzenie tej czynności jest przez niektórych producentów traktowany jako istotny element gwarancji.

Celem wygrzewania posadzki jest usunięcie z podkładu wilgoci. Pominięcie tej czynności powoduje, że jej nadmiar zostanie wchłonięty przez drewno.

- Wygrzewanie jastrychu jest konieczne, to bezwzględny warunek dopuszczający montaż drewna na ogrzewaniu podłogowym. Proces nie wymaga skomplikowanych czynności; trzeba tylko postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tabeli będącej podstawą protokołu dostarczanego razem z podłogą. Wystarczy przez 30 dni utrzymywać właściwą temperaturę systemu, a czynność tę należy udokumentować podpisami w protokole – wyjaśnia ekspert firmy Chapel Parket Polska.

Jak dodaje Sebastian Kos, podczas wygrzewania posadzki warto zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia, a po zakończeniu procesu należy jeszcze sprawdzić wilgotność podkładu.

Firma Chapel Parket Polska zaleca inwestorom, aby maksymalna wilgotność jastrychu cementowego wynosiła 1,8 proc. (lub 3 proc. przy użyciu barier paroszczelnych). Z kolei maksymalna wilgotność jastrychu anhydrytowego to 0,3 proc.

Odpowiednio dobrane drewno może zamontować każdy. MIT

Właściwy dobór drewna oraz odpowiednie przygotowanie podłoża są bardzo ważne, ale montaż podłogi trzeba powierzyć fachowcowi dysponującemu potrzebnym sprzętem i cenną wiedzą.

Dlaczego praca doświadczonego parkieciarza jest tak istotna? - Osoba dokonująca montażu drewna musi umieć ocenić stan przygotowania wylewki (między innymi jej wilgotność) i jej wytrzymałość, dobrać odpowiedni klej, a wreszcie -  zamontować drewno w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu - wylicza Sebastian Kos.

Do układania drewnianych podłóg, zwłaszcza na ogrzewaniu podłogowym, zatrudnijmy fachowca. Już przy zakupie drewna warto zapytać sprzedawcę, czy sklep dysponuje listą sprawdzonych parkieciarzy znających produkt wybrany przez inwestora.

Zatrudniając fachowca nie należy jednak lekceważyć wszelkich materiałów informacyjnych dostarczanych razem z podłogą. Warto zapoznać się z instrukcjami użytkowania i pielęgnacji materiału, które zawierają bardzo praktyczną wiedzę, m.in. na temat maksymalnych temperatur jastrychu, czy pomieszczenia.

Zalecane przez producenta temperatury to tylko wskazówka, nie wymóg. MIT

Instrukcje firmy produkującej podłogę są bardzo istotne; ich przestrzeganie pomoże zapobiec uszkodzeniom drewna.

Jak to już zostało powiedziane, drewno jest materiałem higroskopijnym. Temperatura jastrychu i samego pomieszczenia (w którym przechowywane, a następnie montowane są deski) jest bardzo ważna. Zanim parkieciarz przystąpi do montażu (już po wygrzaniu wylewki) warto sprawdzić, czy warunki odpowiadają zaleceniom producenta podłogi.

Znaczenie ma temperatura jastrychu panująca przed montażem, w czasie pracy fachowca oraz po ułożeniu podłogi. Pamiętajmy także o stosowaniu się do zalecanej temperatury użytkowej oraz stopniowym (nie gwałtownym) jej podnoszeniu oraz redukowaniu.

- Wszystkie informacje na temat zalecanych temperatur powinny być dostarczane razem z podłogą lub zamieszczone na stronie internetowej producenta. W razie wątpliwości warto upewnić się, że wszystkie informacje są zrozumiałe, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień - radzi S. Kos.

Dylatacja właściwie nie jest konieczna. MIT

Specjalna szczelina jest konieczna, by drewno mogło dylatować.

Utworzona rozmyślnie szczelina przebiegająca wzdłuż ścian spełnia bardzo ważną rolę – umożliwia drewnu kurczyć się i rozprężać, czyli „dylatować”. Oferowane przez producentów listwy dylatacyjne poprawią komfort korzystania z podłogi, sama dylatacja jest niezbędna.

- Inwestorzy, marzący o drewnie na ogrzewaniu podłogowym, nie powinni obawiać się procesu montażu i związanych z nim czynności. Owszem, zagadnienie jest złożone i wymaga uwagi zarówno ze strony inwestorów, jak i fachowca, ale nie jest bardziej wymagające od innych prac remontowo-budowlanych. Przy pomocy doświadczonego parkieciarza, przestrzegając zaleceń i sugestii producenta, proces układania drewna przebiegnie sprawnie i bez zakłóceń. Gotowa; ciepła i piękna naturalna podłoga z pewnością wynagrodzi wszystkie trudy związane z jej montażem - podsumowuje ekspert firmy Chapel Parket Polska.


Więcej przeczytasz na www.chapelparket.pl
Galeria:

powrót


Odwiedzono: 3105 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 17 Grudnia 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u