Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Energia słoneczna dla nowoczesnego domu. Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne

4 Sierpnia 2017

Alternatywne źródła energii od kilku lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Wśród nich prym wiodą technologie bazujące na wykorzystaniu energii słonecznej - kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Choć oba rozwiązania wydają się być do siebie bardzo podobne, to jednak różnią się znacząco.

 

Na pierwszy rzut oka kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne są często trudne do odróżnienia. Dodatkowo, jedne i drugie wykorzystują energię promieniowania słonecznego w celu przetworzenia jej na inną formę energii, co jeszcze bardziej wydaje się je do siebie zbliżać. Na tym jednak kończą się wspólne cechy obu systemów. W przypadku kolektorów słonecznych wytwarzana jest energia cieplna, wykorzystywana najczęściej do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Z kolei panele fotowoltaiczne przekształcają energię słońca w elektryczną, a ją można wykorzystać, np. do zasilenia wielu domowych urządzeń. Mimo więc kilku podobieństw, zasada ich działania jest zupełnie odmienna.

Kolektory słoneczne i ciepła woda

 Kolektory słoneczne najczęściej wykorzystywane są do podgrzewania wody użytkowej i wody w basenach. Znacznie rzadziej stosuje się je do ogrzewania domów, gdyż w naszych warunkach klimatycznych nie jest to uzasadnione ekonomicznie. Zasada działania polega na tym, że padająca na element pochłaniający (absorber) promieniowanie słoneczne rozgrzewa go, po czym ciepło przekazywane jest niezamarzającemu czynnikowi roboczemu i dalej do zasobnika ciepłej wody użytkowej. 

- W ofercie firmy De Dietrich Technika Grzewcza znaleźć można dwa rodzaje kolektorów: płaskie oraz próżniowo-rurowe. Różnią się one przede wszystkim budową absorbera i sposobem ograniczenia strat ciepła do otoczenia - mówi Natalia Sitkowska z działu OZE w De Dietrich Technika Grzewcza. 

W przypadku kolektorów płaskich elementem pochłaniającym promieniowanie słoneczne jest miedziana lub aluminiowa płyta, z kolei w kolektorach rurowych jest on podzielony na wąskie pasy umieszczone w rurach próżniowych, których średnica wynosi 5-10 cm. Obudowa kolektorów płaskich izolowana jest wełną mineralną, a w kolektorach próżniowych izolator stanowi próżnia. Maksymalna sprawność kolektorów płaskich sięga około 80%, a prosta budowa przyczynia się do ich niezawodności. Całość zamknięta jest w obudowie skutecznie chroniącej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast kolektory próżniowo-rurowe charakteryzują się większą sprawnością, gdy pracują w chłodnym otoczeniu, z racji lepszej izolacji cieplnej.

Kolektory słoneczne często łączone są z konwencjonalnym źródłem ciepła, np. kotłem gazowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu w okresie dobrego nasłonecznienia (wiosną i latem), mogą być głównym źródłem ciepła do podgrzewania wody użytkowej, a przy słabszym nasłonecznieniu wspomagać pracę kotła, ograniczając w ten sposób koszty eksploatacyjne.


Fot. DeDietrich

 

 Panele fotowoltaiczne i czysta energia

Zadaniem ogniw fotowoltaicznych jest przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną, wykorzystując tzw. efekt fotowoltaiczny. Ogniwo słoneczne jest tutaj elementem półprzewodnikowym, w którym na skutek promieniowania słonecznego powstaje siła elektromotoryczna, a w konsekwencji prąd stały. Tym sposobem, przy wykorzystaniu inwertera przetwarzającego go na prąd przemienny, możliwe jest zasilenie różnych urządzeń elektrycznych. Dzięki uniwersalności tej formy energii zasilimy np. grzałkę elektryczną wykorzystywaną do podgrzewu c.w.u. Firma De Dietrich posiada w swojej ofercie zestawy fotowoltaiczne Inisol POWER SET, które można optymalnie dobrać w zależności od do dostępnej powierzchni, rodzaju dachu i indywidualnych potrzeb użytkownika. Zestawy zawierają wszystkie niezbędne elementy instalacji: panele fotowoltaiczne, inwerter, kable i kolektory, a także dopasowany do rodzaju pokrycia system zamocowania dachowego, dzięki czemu montaż instalacji jest szybki, łatwy i wygodny.

- W celu uzyskania większej mocy instalacji panele fotowoltaiczne mogą być montowane w grupach. Łącząc je szeregowo lub równolegle stworzymy tym samym systemy różnej wielkości. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby panele zostały zainstalowane w dalszej odległości od domu, np. ustawione na ziemi lub na dachu budynku gospodarczego. Stosując przewód o odpowiednio dużym przekroju, straty energii na przesyle będą niewielkie - mówi Natalia Sitkowska z działu OZE w De Dietrich Technika Grzewcza.

Netmetering, sposób na nadwyżki energii

W przypadku powstania nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, musi ona zostać odebrana przez lokalny zakład energetyczny. Wszystko za sprawą Ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 22 czerwca 2016 roku. Wprowadzony przepis określił kwestię odbioru energii elektrycznej i przesyłania jej nadwyżek do sieci energetycznej. Netmetering jest opomiarowaniem netto, czyli rozliczeniem na podstawie różnicy pomiędzy ilością energii pobranej z sieci, a energią wyprodukowaną z własnej instalacji fotowoltaicznej. Za 1 kWh energii dostarczonej do sieci producenci "zielonej" energii elektrycznej mogą odebrać z niej 0,8 kWh. W ten sposób można niejako wykorzystywać wyprodukowane nadwyżki energii, np. w okresach, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie firmy: dedietrich.pl

 

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 958 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Sierpnia 2017

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u