Wyszukaj w serwisie:
odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Energooszczędny dom - z pompą ciepła czy bez?

16 Stycznia 2011
Komentarz Sławomira Chmury, menadżera budowy w firmie ES Polska.

Decyzję o instalacji pompy ciepła powinniśmy podjąć już na etapie projektowania domu. Odpowiedniego zaprojektowania wymaga bowiem cała instalacja grzewcza. Pompa ciepła należy do niskotemperaturowych źródeł ciepła, więc najkorzystniejszym rozwiązaniem pozostaje wówczas ogrzewanie podłogowe lub nawiew. Kaloryferów w zasadzie się nie stosuje, gdyż musiałyby one być potężne. To dobre rozwiązanie dla osób budujących dom, trudniejsze jednak do zrealizowania w istniejącym już budynku. Wówczas instalacja pompy ciepła wiązać się będzie z kuciem ścian i przebudową całej instalacji grzewczej.
Z naszych doświadczeń wynika, że pompa ciepła nadal nie jest rozwiązaniem zbyt popularnym. Wielu inwestorów obawia się trudności związanych z pompą ciepła – jak np. tego, że zakopane w ziemi rurki z czynnikiem zostaną uszkodzone – a zlokalizowanie usterki okaże się bardzo trudne. Dlatego bardzo ważny jest dobór solidnego wykonawcy, oraz przestrzeganie zasad eksploatacji urządzenia. Nad zakopaną w ogródku częścią pompy ciepła nie możemy np. posadzić drzewa ani postawić altanki. Teren ten nadaje się praktycznie wyłącznie na trawnik. Wiele osób zniechęca również koszt instalacji tego urządzenia – a to niekiedy nawet 60-80 tys. PLN, o które droższa będzie budowa domu.
Potwierdza się zatem mądrość ludowa, że najwięcej mogą zaoszczędzić ci, których na to stać. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją tańsze rozwiązania zmniejszające zużycie energii. Naszym klientom, którym zależy na zamknięciu się w jakiejś rozsądnej kwocie inwestycji, proponujemy domy energooszczędne zużywające 40-70 kWh na metr kwadratowy w skali roku. To o prawie połowę mniej niż typowy, gorzej wykończony dom w Polsce. O ich parametrach cieplnych i energetycznych decyduje solidne ocieplenie oraz odpowiednia konstrukcja domu.
Pompę ciepła polecałbym wszystkim tym inwestorom, którzy mogą na budowę domu przeznaczyć większą sumę pieniędzy. Na pewno warto wówczas pomyśleć o kompleksowym energooszczędnym projekcie, zawierającym rekuperatory, izolację termiczną, paraizolację, właściwie zaprojektowane systemy: grzewczy i wentylacyjny. Punktem wyjścia musi być jednak projekt architektoniczny – zarówno odpowiednia konstrukcja i bryła budynku, jak i rzetelny projekt wykonawczy, dostosowujący początkowe założenia projektowe do indywidualnych warunków działki budowlanej.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2801 razy
Opublikowano przez: Administrator
Data publikacji: 16 Stycznia 2011

Podziel się    Bruk Bet

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u