Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Stop pękającym ścianom!

20 Października 2011
Pęknięcia, rysy, a czasem nawet grube szczeliny na ścianie i suficie to widok, który możemy spotkać w 70% nowo wybudowanych budynków. Jedną z głównych przyczyn tej sytuacji są źle wykonane fundamenty i zastosowanie niskiej jakości betonu. Wszyscy, którzy planują budowę domu powinni w szczególności dopilnować tego etapu inwestycji. Kilka prostych zaleceń może nam pomóc zarówno w doborze wykonawców jak również odpowiednich materiałów na fundamenty.

Pękające ściany występują głównie w nowych budynkach. Ich przyczyną może być zwiększone natężenie ruchu, uginanie się stropu lub źle wykonane dylatacje ścian (szczelin pomiędzy poszczególnymi „pracującymi” elementami ściany i konstrukcji nośnej). Częstą przyczyną pękających ścian w domkach jednorodzinnych są nieprawidłowo wykonane fundamenty i użycie słabej jakości betonu. Wielu fachowców zaleca, aby fundamenty wylać i zostawić na zimę, podobnie postępować z budynkiem w stanie zamkniętym. Niestety, w przypadku źle wykonanych fundamentów te zabiegi nie pomogą. W niektórych przypadkach przysłowiowe „osiadanie” może potrwać nawet kilka lat.
 
Porady dla budujących dom
Jeżeli planujemy budowę domu lub właśnie ją rozpoczęliśmy, musimy zwrócić szczególną uwagę na proces wykonywania fundamentów. Od nich zależy trwałość budynku, a także nasze bezpieczeństwo. Powinniśmy sami wybrać zaufaną firmę, która dostarczy beton na fundamenty oraz ekipę budowlaną, która ma w tym zakresie udokumentowane doświadczenie. Przed wylaniem betonu koniecznie powinniśmy skontrolować głębokość wykopów oraz wykonanie szalunków, zbrojenia i ewentualnej izolacji. Dodatkowym usprawnieniem prac będzie wykorzystanie specjalistycznych betonów dedykowanych do wykonania fundamentów, takich jak beton Agilia™, dzięki czemu można wyeliminować wiele błędów popełnianych przez pracowników. Kluczową kwestią jest bezpośrednie nadzorowanie procesu wylewania fundamentów. Warto pamiętać, że często spotykane dodawanie wody do wylanego betonu w celu jego łatwiejszego rozprowadzania, dyskwalifikuje fundament i jego wykonawcę.

Czy wiesz, że …?

Na rynku istnieją tzw. „Betony samozagęszczalne” (np.: Agilia™ Beton marki Lafarge) dedykowane do wylewania fundamentów, stropów i pionowych elementów budynku. Beton samozagęszczalny dzięki nowoczesnym domieszkom polimerowym ma bardzo płynną konsystencję przy minimalnej zawartości wody. Dzięki temu idealnie przylega do zbrojenia i szalunków oraz nie wymaga wibrowania w celu odpowietrzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnego betonu jest mrozoodporny i wodoszczelny. Te cechy sprawiają, że dobry i prawidłowo wylany beton samozagęszczalny minimalizuje ryzyko osiadania budynku oraz pękania ścian i konstrukcji nośnych.

 
Ekspert Lafarge Beton zaleca:
Andrzej Koton, Dyrektor Regionu ds. Batonu Lafarge
Jeżeli zamierzamy kupić mieszkanie lub dom powinniśmy zwrócić uwagę na ewentualne rysy i popękane ściany. Niektóre z nich są niegroźne, inne mogą ujawnić wady konstrukcyjne budynku.
 
Fundamentalne zasady dla budujących dom
1.Wykonaj badania gruntu.
2.Zadbaj, aby projekt wykonania fundamentów był przygotowany przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami. Typowe projekty domów nie uwzględniają specyficznych warunków gruntowych.
3.Zwróć uwagę na głębokość fundamentów. Czy fundamenty będą posadowione poniżej strefy przemarzania? Czy będą powyżej poziomu wód gruntowych?
4.Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki lub grunt jest niestabilny, rozważ wykonanie płyty fundamentowej.
5.Dopilnuj, aby zbrojenie było otoczone betonem o grubości minimum 4 cm. Taka otulina uchroni pręty przed korozją.
6.Zamów beton na fundamenty w dobrej wytwórni. Najlepiej użyj na fundamenty specjalnego betonu tzw. samozagęszczalnego.
7.Nigdy nie zgadzaj się na dolewanie wody do mieszanki betonowej, gdyż nie osiągnie on założonych parametrów.
8.Zawsze bierz fakturę VAT – jako gwarancje wymaganej jakości i zamówionej ilości.
Fundamentalne zasady dla kupujących mieszkanie
1.Postaraj się ocenić czy rysa na ścianie to tylko pęknięty tynk, czy pęknięty mur.
2.Dokładnie obejrzyj wszystkie ściany nośne. Rysy i spękania przez całą wysokość ściany mogą być oznaką poważnej wady konstrukcyjnej.
3.Dokładnie obejrzyj łączenie ścian i sufitów. Duże pęknięcia poziome oznaczają wady w fundamencie budynku, ścianie lub stropie.
4.Obejrzyj ściany na klatce, w piwnicy lub w garażu podziemnym. Tam ściana pokryta jest najczęściej samym tynkiem i dobrze uwidacznia pęknięcia.
5.Zacieki lub ślady grzyba na ścianie w piwnicy, świadczą o przemakaniu fundamentu i jego złej izolacji.
 
www.lafarge.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 5829 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 20 Października 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u