Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Gabiony - kreacje otulone metalem

29 Grudnia 2011
W nie tak znów dawnych czasach, stosowanie do ozdabiania domów i ogrodów licznych przedmiotów, które w bogatszych społeczeństwach uznawane były po prostu za odpadki, nie wynikało – jak dziś – ze zrozumienia znaczenia recyklingu w ekologii, ale po prostu z biedy i braku dostępu do czegokolwiek innego. Niektóre z tych charakterystycznych ozdób, jak choćby kwietniki ogrodowe ze zużytych opon czy elewacje domów licowane tłuczonymi talerzami, szczęśliwie odeszły już chyba w niepamięć. Inne niespodziewanie powróciły po latach z zagranicy, w podobnej jak niegdyś formie, ale w zupełnie innym już kontekście użytkowym i estetycznym. Jednym z tych ostatnich elementów są gabiony.

Konstrukcja budowlana ścian, polegająca na wypełnieniu ażurowej siatki z elementów nośnych materiałem izolacyjnym, często składającym się z odpadów gospodarczych czy innych niepotrzebnych do niczego innego składników, znana jest od wieków. W ten sposób powstało wiele budowli starożytnych; na tym, z grubsza biorąc, polega ceniony do dziś przez budowniczych mur pruski; w podobny sposób jeszcze kilkadziesiąt lat temu chętnie budowano u nas wiejskie chaty – konstrukcyjną „siatkę” z drewnianych listew wypełniano np. kamieniem polnym, gliną czy odpadami z cegielni, otrzymując w ten sposób ściany wytrzymalsze i często bardziej odporne na ogień od tradycyjnych drewnianych. Rozwiązanie takie zawsze było jednak traktowane jako niepełnowartościowe wobec prawdziwej „murowanki”, nic więc dziwnego, że w miarę bogacenia się społeczeństwa odeszło ono całkiem do lamusa. Niespodziewanie, od kilku lat zaczęły pojawiać się wokół naszych domów niemal bliźniaczo podobne konstrukcje, nie budowlane już co prawda, ale służące przede wszystkim do ozdoby lub ogrodzenia działki. Zwane są one gabionami – od francuskiego słowa pierwotnie oznaczającego drewniany kosz na ziemię, używany w dawnych wiekach do umacniania szańców fortecznych.
Idea budowy gabionów jest niezwykle prosta. Najkrócej rzecz ujmując, są to metalowe konstrukcje przestrzenne, wykonane najczęściej ze zgrzewanych lub spawanych metalowych prętów lub siatki, powlekanych tworzywami sztucznymi lub barwionych, często tworzących ozdobny wzór. Powstałe w ten sposób „kosze” o odpowiednio wybranej formie sferycznej (sześcianu, walca) wypełniane są następnie treścią, którą stanowią najczęściej kamienie lub złomy skalne, gruz, żwir czy ziemia, ale także kora, liscie czy np. włókna kokosowe; w zależności od gęstości siatki i zaplanowanego efektu estetycznego. Metalowa konstrukcja może być dodatkowo ozdabiana tzw. pikselami, czyli plastikowymi, drewnianymi lub ceramicznymi elementami ozdobnymi, wciskanymi w siatkę lub mocowanymi do paneli w inny sposób. Gabiony produkowane są w różnych wzorach i wielkościach, choć ze względów konstrukcyjnych, rozmiary poszczególnych koszy nie przekraczają 3 metrów wysokości i 5 metrów długości; najczęściej stosuje się elementy o gabarytach ok. 1 metra. Po odpowiednim rozmieszczeniu ich w przestrzeni i obsadzeniu roślinnością – zwłaszcza pnącą – gabiony szybko wtapiają się w teren, stanowiąc niezwykle estetyczne elementy jego ozdobnej kompozycji.
Pojedyncze gabiony, w zależności od ich wielkości i kształtu, wykorzystywane są chętnie jako dekoracyjne elementy urządzenia ogrodu – ławki, stoliki, wygrodzenia miejsca na grill,  ściany i przekrycia altan etc. Gabiony wypełniane od góry ziemią, z nasadzonymi kwiatami lub inną roślinnością, stanowią cenione elementy ozdobnych ogródków, a zwłaszcza tzw. skalniaków. Właściciele działek o dużej powierzchni i zróżnicowanej rzeźbie terenu chętnie wykorzystują gabiony zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem – do umacniania skarp lub nabrzeży cieków czy zbiorników wodnych. Moduły o większych rozmiarach są coraz chętniej stosowane do budowy niebanalnych i estetycznych ogrodzeń, po obsadzeniu pnączami i inną roślinnością szczególnie dobrze komponującymi się z terenem zalesionych działek otaczających domy o nowoczesnej formie. Początkowo gabionów używano głównie do budowy wewnętrznych, dekoracyjnych wygrodzeń parkowych, otaczania patio etc. Stopniowo coraz częściej zaczęto z nich także wykonywać ogrodzenia działek od zewnątrz. W tej roli na ogół dużo lepiej harmonizują one z terenem niż typowe, przytłaczające otoczenie mury; z kolei nad typowymi transparentnymi ogrodzeniami z prętów metalowych lub drewnianych górują dzięki zapewnieniu mieszkańcom dużo większej intymności oraz doskonałej izolacji akustycznej. Szczególnie z tego ostatniego powodu ogrodzenia gabionowe szczególnie chętnie są dziś wykonywane od strony ruchliwych ulic.
 
Wielkim atutem gabionów jest ich niska cena i prostota wykonania. Są one bardzo łatwe w montażu i w zasadzie nie potrzebują fundamentów, ani nawet dokładnego zniwelowania terenu przed rozpoczęciem prac – na ogół wystarczy wyrównać pas gruntu przeznaczony pod budowę, ustawić kosze obok siebie i wypełnić je wybranym materiałem; cała konstrukcja następnie osiądzie sama pod własnym ciężarem. Zagęszczenie gruntu lub wykonanie bardziej stabilnego podłoża konieczne jest tylko w przypadku, gdy planuje się ogrodzenie o dużych gabarytach lub wypełnione szczególnie ciężkim kruszywem. W normalnych warunkach, metr bieżący ogrodzenia gabionowego kosztuje inwestora nie więcej niż 200 zł, z czego ok. ¼ stanowią koszty materiału wypełniającego. Kwotę tę można jeszcze zmniejszyć np. wykorzystując elementy dekoracyjne jedynie do licowania ogrodzenia pod siatką, a przestrzeń między nimi wypełniając ziemią z działki czy gruzem z budowy domu.
 
Atrakcyjność wizualna i niska cena gabionów sprawiają, że coraz częściej spotyka się ponownie stosowanie ich do budowy domów – przede wszystkim w roli zewnętrznych warstw ścian w niskich budynkach mieszkalnych lub usługowych. Szczególnym przypadkiem takiej budowli jest oddana do użytku w 2008 r. warszawska stacja metra Młociny, od zewnątrz wykończona stalowymi konstrukcjami gabionowymi, wypełnionymi głazami ze szlachetnego granitu. Dopiero czas pokaże jednak, czy takie zastosowanie gabionów okaże się czymś więcej niż tylko przejściową modą.
 
Fot. Betafence
Artykuł opublikowany w nr 5/2011 [41] dwumiesięcznika Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4509 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 29 Grudnia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u