Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Cięta czy w doniczce. Jaką choinkę wybrać?

27 Października 2021
Nim się obejrzymy, a nastanie Boże Narodzenie – święta, które dla wielu osób są ulubionym czasem w całym roku. Większość z nas nie potrafi ich sobie wyobrazić bez choinki – przystrojonego drzewka, które wprowadza do domu świąteczny nastrój. Ci, którzy chcą mieć żywą choinkę, zastanawiają się często, jaką wybrać: ciętą czy taką w doniczce. Na co zwrócić uwagę, kupując choinkę?
 
Czy choinka cięta jest ekologiczna?
 
Od pewnego czasu coraz większy nacisk kładziony jest na rozwiązania ekologiczne. Ci, którzy chcą dbać o środowisko naturalne, często podkreślają, że rezygnują z ciętej choinki po to, aby zapobiec wycinaniu lasów. Tymczasem trzeba jasno zaznaczyć, że nikt lasów przed Bożym Narodzeniem nie wycina. Choinki żywe, które dostępne są w sprzedaży, pochodzą z plantacji. Oznacza to, że sadzone są właśnie z myślą o wycięciu, kiedy osiągną odpowiednie rozmiary. Kiedy zostaną wycięte, na ich miejsce sadzone są nowe. Drzewka świąteczne cięte nawet w minimalnym stopniu nie przyczyniają się więc do pogorszenia kondycji środowiska.
Kiedy kupić choinkę w doniczce?
 
Jeśli nie mamy pewności, skąd pochodzą oferowane choinki cięte, wówczas warto postawić na te w doniczce. Trzeba jednak pamiętać, że szanse na to, iż po Bożym Narodzeniu przyjmą się one posadzone w ogrodzie, są niewielkie. Często drzewka te są umieszczane w doniczce krótko przed świętami, co oznacza, że nie zdążą wykształcić systemu korzeniowego. W domach panuje natomiast zbyt wysoka temperatura, aby mogły to zrobić.

 
Co brać pod uwagę, wybierając choinkę?
 
Drzewka świąteczne cięte mają być oczywiście ozdobą naszego mieszkania. Dlatego warto zadbać o to, aby wybrać choinkę naprawdę ładną. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jej pokrój. Powinien on być zwarty. Idealne są te choinki, które mają kształt stożka – prezentują się one najpiękniej. Dobrze, jeśli gałązki ułożone są symetrycznie. Jeśli igły są błyszczące i mają żywo zielony kolor, możemy przypuszczać, że choinka jest świeża i w dobrej formie przetrwa święta. Lepiej nie kupować drzewka, którego igły są już matowe bądź mają lekko rudy odcień. Taka choinka szybko się obsypie i raczej nie wprowadzi nas w świąteczny nastrój.

 
Jakie drzewka nadają się na choinki?
 
Decydując się na choinkę ciętą, warto pamiętać, że świetnym wyborem jest zawsze świerk pospolity. To drzewko piękne, pachnące, a jednocześnie niezbyt drogie. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się świerk srebrny, który zachwyca wyjątkowym kolorem igieł. Z kolei jodłę polecić można wszystkim, którzy szukają drzewka, które przystrojone postoi naprawdę długo.

 
Jak przedłużyć trwałość choinki?
 
Decydując się na choinki cięte, warto pamiętać, że zabiegiem przedłużającym ich trwałość jest hartowanie. Zanim wniesieniu choinkę do domu, należy umieścić ją na dzień w pomieszczeniu, w którym panuje jednak dość niska temperatura. Świetnie sprawdzi się piwnica. Lepiej zrezygnować z ustawiania drzewka w bezpośredniej bliskości grzejnika.
Choinka to prawdziwy symbol Bożego Narodzenia. Ta cięta to świetny wybór i alternatywa dla choinek w doniczkach, które na ogół są dużo mniejsze.
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 325 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 27 Października 2021

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u