Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Bezpieczna i funkcjonalna wiata garażowa – wszystko, co musisz wiedzieć!

4 Lipca 2019

Lato to idealny moment na stawianie wiaty garażowej. Ta ochroni twoje auto przed jesiennym deszczem i zimowymi opadami śniegu. Pozwoli też na zabezpieczenie lakieru od niszczycielskich skutków promieni słonecznych. Przed postawieniem wiaty poznaj podstawowe zasady budowy takiej konstrukcji!


Budując wiatę garażową musisz przede wszystkim zadbać o kwestie formalno-prawne. Przygotuj też ją na starcie z niszczycielskimi warunkami atmosferycznymi i spraw, żeby była jak najbardziej funkcjonalna i efektowna. 

Formalności – niekiedy cię ominą

W przeciwieństwie do garażu, wiata garażowa nie zawsze wymaga pozwoleń na budowę. Otwarta konstrukcja sprawia, że pomieszczenie podlega pod inne przepisy. Nie oznacza to jednak, że ominą cię jakiekolwiek obowiązki.

Ze względu na to, że wiata nie jest uważana za pełnoprawny budynek nie musisz pokazywać urzędnikom gdzie masz zamiar ją postawić.  Masz też prawo zbudować ją na mniej niż 3 metry od granicy działki. Czym więc jest taka konstrukcja? Według przepisów to pomieszczenie, które nie ma czterech ścian. 

Jeżeli twoja wiata nie przekracza 50 metrów kwadratowych, nie zaburza obszarów chronionych a na powierzchni 1000 metrów nie masz już innych, dwóch konstrukcji to… nawet nie musisz zgłaszać jej do urzędu. Sytuacja zmienia się, gdy wiata ma jedną ścianę pełną. Wtedy musisz uzyskać stosowne pozwolenie na budowę oraz warunki zabudowy dla danego projektu. Wynika to z faktu, że ściana może wpływać na inną działkę np. poprzez zacieniowanie.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz postawić wiatę z pomieszczeniem gospodarczym, a jego powierzchnia nie przekracza 35 metrów to wystarczy, że zgłosisz taki zamiar do starostwa lub urzędu miasta. Nie musisz mieć na to pozwoleń!Gdzie stawiać wiatę?

W pierwszej kolejności pomyśl o innych. Wiatę postaw tak, aby nie przeszkadzała sąsiadom. Ważne jest również usytuowanie jej na minimum 6 metrów od drogi gminnej (8 metrów – powiatowej, 10 krajowej, 20 ekspresowej i 30 autostrady). Konstrukcja powinna być też ustawiona tak, aby ewentualne opady nie zalewały sąsiedniej działki.

Następnie pomyśl o sobie. Wiata powinna stać tak, żeby dojazd do niej był łatwy. Jednocześnie warto pomyśleć o konstrukcji, która będzie dobrze komponowała się z budynkiem mieszkalnym (może stać się nawet jego ozdobą). Nie powinna jednak utrudniać funkcjonowania i zasłaniać elewacji domu. 

Z czego zbudować wiatę?

Projekt wiaty powinien być wytrzymały i jednocześnie pasować do kompozycji działki. Najpopularniejsze są wiaty skonstruowane z drewna i stali. Oczywiście należy najpierw przygotować odpowiedni projekt, który zagwarantuje odpowiednie funkcjonowanie konstrukcji. Drewno powinno być zaimpregnowane i pomalowane. Najlepiej wykorzystać drewno sosnowe. Stal jest niekiedy mocniejsza, ale nie prezentuje się tak efektownie. 

Pamiętaj, że boki wiaty (np. w przypadku tych bez koniecznego pozwolenia) będą odsłonięte. Do ochrony przed wiatrem i zanieczyszczeniami możesz zastosować więc tkaniny, ażurowe ścianki lub folię ochronną (przezroczystą!). Dach powinien być osadzony trwale, a jego kąt zrobiony tak, aby całkowicie osłaniał auto. Może być stalowy, z dachówki lub tworzywa sztucznego.

Pomyśl także o podłożu

Wiata powinna być zbudowana na gruncie trwałym. Zanim przystąpisz do prac budowlanych sprawdź więc, czy konstrukcja nie zacznie się więc zapadać. Możesz dla pewności utwardzić podłoże lub zrobić wylewkę, albo położyć kostkę. Niekiedy spotyka się również utwardzone podłoże żwirowe. 

Przy utwardzaniu weź pod uwagę również możliwość rozjeżdżania się konstrukcji „na boki”. Być może będziesz musiał wykonać specjalne, wzmocnione obramowanie, aby całość stała w pożądanej pozycji.

 

Autorem wpisu gościnnego jest Darek Koza - redaktor bloga motoryzacyjnego Automator.pl
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1610 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Lipca 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u