Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Jest alternatywa dla płytek w garażu

3 Lipca 2013
Piasek, śnieg, a także smary czy oleje to nie wszystkie czynniki, na których działanie musi być odporna posadzka garażowa. Należy zatem zadbać o jej jakość, tak samo jak dba się o jakość wykończenia kuchni czy łazienki. Już więc w fazie projektowania powinno się skupić szczególną uwagę na jej wytrzymałości, zważając na utwardzenie oraz umocnienie. Najczęściej stosowanym sposobem, aby to zrobić jest położenie płytek, jednak są już na rynku alternatywne rozwiązania.

Cechy poszukiwane
Zanim zacznie się przeszukiwać strony producentów materiałów budowlanych lub też półki sklepowe należy najpierw przeanalizować kilka aspektów, które dotyczyć będą przyszłej posadzki garażowej. Gdyż solidną posadzkę uzyskamy tylko wtedy, gdy odpowiemy sobie na kilka następujących pytań:
  • Na jakim podłożu ma zostać wykonana posadzka?
  • Jakie są jej przypuszczalne rozmiary?
  • Jak mocno będzie obciążona?
  • Ile aut będzie na niej stało?
  • Jak duże będzie natężenie ruchu?
  • Czy poza autem znajdować się na niej będą jakieś meble lub maszyny?
  • Do czego poza przechowywaniem auta będzie służył jeszcze garaż?
Ponadto należy określić potencjalny maksymalny budżet realizacji, bo nie oszukujmy się, ale to ten element jest najczęściej kluczowy. Po przeanalizowaniu całej sytuacji możemy spokojnie przejść do etapu poszukiwania odpowiedniego materiału, który posłuży już za chwilę jako posadzka w naszym garażu. Branża budowlana w tym zakresie daje nam bardzo duże pole wyboru. Dlatego wspólnie prześledźmy, co możemy znaleźć na obecnym rynku.

Jeden garaż, a tyle rozwiązań
Poza znanymi wszystkim płytkami ceramicznymi, których wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych nie jest za wysoka, w sklepach natkniemy się na kilka interesujących propozycji.

Pierwszą godną uwagi są farby do betonu. Można nimi bez problemu pomalować podkład betonowy, dzięki czemu uzyska on zwiększoną odporność na zarysowania i ścieranie. Farby występują w pełnej palecie barw, toteż nawet najbardziej wyszukane projekty, mają z nimi szansę realizacji. Są bardzo proste w użyciu. Do aplikacji wymagany jest jedynie wałek lub pędzel. Schną do 1,5 godziny. Posadzkę pomalowaną farbą  do betonu łatwo utrzymuje się w czystości, gdyż większość zabrudzeń można zmyć za pomocą wody z detergentem. Co ważne, wykonane zgodnie z zaleceniami producenta uzyskują także właściwości antypoślizgowe.

Kolejny to żywice polimerowe (materiały dwuskładnikowe). Standardowo spotyka się je w budynkach przemysłowych albo w magazynach, jednak i w garażu przydomowym sprawdzą się bez dwóch zdań. Poprzez ich zastosowanie uzyskuje się bardzo trwałą i wytrzymałą powłokę, która chroni beton przed szkodliwym działaniem wody i środków chemicznych. Również i one występują w bardzo szerokiej kolorystyce, zgodnej z paletą RAL. Przy ich zastosowaniu warto pamiętać o tym, że podłoże musi być odpowiednio oczyszczone, tzn. pozbawione wszelkiego rodzaju tłuszczy, mleczka cementowego i luźnych fragmentów. Poprzez dodanie do nich piasku kwarcowego uzyskują jeszcze lepsze wyniki, jeśli chodzi o wytrzymałość. Stosując tego typu rozwiązania można uzyskać fakturę gładką (łatwą w utrzymaniu w czystości) lub szorstką o właściwościach antypoślizgowych.

Mniej skutecznym rozwiązaniem jest posadzka z gotowej mieszanki.  Stosuje się ją właśnie wtedy, gdy w planie nie ma się położenia płytek. Jest ona dosyć wytrzymała na ścieranie i ściskanie. Ogranicza też w dobrym stopniu wsiąkanie płynów w podłoże. Poprzez jej zastosowanie uzyskuje się posadzkę w pełni gotową do dalszych robót w stosunkowo krótkim czasie.

Jeśli zaś nie zależy nam na aspekcie dekoracyjnym posadzki, można zastosować wylewkę z cementu. Uzyskujemy wtedy w miarę wytrzymałą oraz słabo nasiąkliwą powłokę. Jednocześnie decydując się na to rozwiązanie, należy sprawdzić czy dany cement można wykorzystać jako posadzkę. To szczególnie ważne, gdyż nie każdy dostępny na rynku ma taką właściwość. Uzyskaną w ten sposób posadzkę trzeba niestety jeszcze dodatkowo zaimpregnować, gdyż bez tego jej czyszczenie będzie utrudnione.

Ostatnim i najmniej polecanym rozwiązaniem jest posadzka betonowa.  Pochodzi ona z mieszkanki wytworzonej na budowie, dzięki czemu jest bardzo tania. Jest to właściwie jej jedyna zaleta. Taka posadzka ma niską wytrzymałość na działanie zewnętrzne, przez co nie posiada gwarancji długiej żywotności. Ponadto łatwo ulega zabrudzeniom, co niestety także przemawia na jej niekorzyść. Najważniejszym problemem jednak jest jej wysoka ścieralność, stąd też w garażu pojawiają się pyły, których sprzątanie jest po prostu trudne.

Jak widać wybór jest bardzo szeroki. – Decyzję odnośnie wyboru posadzki powinniśmy podjąć po konsultacji ze specjalistą. Warto także porównać karty techniczne produktów, gdyż to bardzo często na nich znajdziemy wiele cennych informacji, które pozwolą wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie – sugeruje Janus Kornaś, ekspert marki BETONDUR EKO.  

Przechodząc do wykonania
Mając już wybrany odpowiedni produkt, można przejść do etapu realizacji. Ważne aby nie zlekceważyć zaleceń producenta, gdyż nieprawidłowo wykonana posadzka nie będzie posiadać odpowiednich parametrów wytrzymałościowych. W konsekwencji czego może dojść do jej pęknięć, a nawet zapadnięcia. Przez co garaż przestanie być nie tylko estetyczny, ale także i zdatny do wykorzystania. – Warto chronić swój majątek przed niepotrzebnymi, ale za to bardzo kosztownymi naprawami. Dlatego już na początku inwestycji powinno się podjąć decyzję o rozwiązaniu, które może i jest bardziej kosztowne na starcie, jednak w końcowym rozrachunku przynosi lepsze efekty – podpowiada Kornaś. Stąd nie oszczędzajmy zbytnio na wykonaniu posadzki garażowej po to, by później niepotrzebnie się nie denerwować nadszarpniętym przez naprawy budżetem domowym.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwa na: www.betondur.com.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3674 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 3 Lipca 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u