Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

13 Lipca 2011
System grzewczy, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, najczęściej podłogowym występuje obecnie coraz częściej w wielu obiektach mieszkaniowych i użyteczności publicznej. Taki system z dwoma układami o różnej temperaturze obliczeniowej (grzejnikowe – najczęściej na poziomie 80/60°C i podłogowe projektowane zazwyczaj na 45/35°C) wymaga dla układów ogrzewania podłogowego zastosowania zestawów mieszających zwanych też zestawami pompowo-mieszającymi. Dlatego też firma Ferro wprowadziła na rynek prosty w montażu i regulacji zestaw GM40 z czterodrogowym zaworem mieszającym termostatycznym.

Zestawy mieszające miejscowe montowane przy rozdzielaczu i centralne
Zależnie od miejsca montażu i funkcji, jaką ma spełniać dany zestaw mieszający wyróżniamy dwa podstawowe różniące się wielkością i wyposażeniem rodzaje zestawów.
Pierwsza grupa to zestawy mieszające miejscowe obsługujące pętle ogrzewania podłogowego na danej kondygnacji, które zbudowane są najczęściej z pompy, zaworu z głowicą termostatyczną, odpowietrznika oraz termometru. Montuje się je bezpośrednio przy rozdzielaczu.
Do drugiej grupy należą zestawy przygotowujące wodę centralnie dla całego układu niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego (dla obiegów usytuowanych na różnych kondygnacjach) zawierają pompę, zawór mieszający (z możliwością montażu siłownika elektrycznego) i dodatkowo armaturę zabezpieczającą w postaci zaworu zwrotnego oraz filtra. Montuje się je często za kotłem, w samym pomieszczeniu kotłowni.

GM 40 kontra standard w zestawach mieszających przy rozdzielaczach
W standardowych zestawach mieszających do ogrzewania podłogowego instalowanych przy rozdzielaczach stosowane są zawory termostatyczne we współpracy z głowicą termostatyczną wyposażoną w kapilarę do montażu: w postaci czujnika przylgowego lub w tulei zanurzeniowej. Regulacja temperaturowa i hydrauliczna układu odbywa się przy pomocy wcześniej wspomnianego zaworu z głowicą montowanego na zasilaniu rozdzielacza oraz zaworu grzejnikowego odcinającego na powrocie. Rozwiązanie takie jest nie tylko czasochłonne w montażu i regulacji, ale równocześnie jest niedoskonałe podczas eksploatacji. W związku z tym Ferro wyposażyło zestawy pompowo-mieszające GM 40 w nowoczesne czterodrogowe zawory termostatyczne, działające na innej zasadzie niż zawory termostatyczne grzejnikowe z głowicą, wykorzystując zasadę termostatycznego zaworu mieszającego stosowanego dotychczas m.in. do układów ciepłej wody użytkowej.
Termostatyczny zawór mieszający reguluje temperaturę czynnika zasilającego pętle ogrzewania podłogowego poprzez zmianę stosunku zmieszania wody z belki powrotnej rozdzielacza (czynnika wpływającego z powrotu instalacji ogrzewania podłogowego) i wody z obiegu kotła. Gorąca woda po zmieszaniu z chłodniejszą kierowana jest do belki zasilającej obiegu podłogowego. Ten prosty w obsłudze mieszacz utrzymuje stałą, zadaną temperaturę czynnika niezależnie od wahań temperatury wody zasilającej ze źródła ciepła czy wody powracającej z układu ogrzewania podłogowego.
Grupa GM 40 to zestaw gotowy do montażu. Jego zaletami, dzięki zastosowaniu czterodrogowej konstrukcji zaworu, są niewielkie rozmiary (w porównaniu z układem zmontowanym z kupowanych osobno elementów) oraz prosty montaż polegający jedynie na podłączeniu go do rozdzielacza – belki zasilającej i powrotnej.
Ustawienie parametrów pracy jest niezwykle proste, a zarazem precyzyjne: po zamontowaniu grupy na rozdzielaczu należy odpowietrzyć układ, korzystając zarówno z korka odpowietrzającego przy pompie, jak i z odpowietrznika w zestawie, żądaną zaś temperaturę zasilania układu podłogowego ustawia się ręcznie za pomocą pokrętła termostatycznego zaworu mieszającego, w zakresie regulacji od 30 do 60°C. Omija się tym samym dość skomplikowaną procedurę montażu i regulacji z wykorzystaniem zaworu grzejnikowego i głowicy z kapilarą.

Budowa zestawu mieszającego GM 40 i zasada działania
 
Rys. 1 Budowa zestawu
Grupa GM 40 zawiera:
• zawór termostatyczny mieszający czterodrogowy (4)
• pompę obiegową Weberman (3)
• termometr tarczowy (2)
• odpowietrznik ręczny (1)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys.2 Zasada działania - przykładowy uproszczony schemat zastosowania grupy GM 40 we współpracy z rozdzielaczem w instalacji ogrzewania podłogowego.
 
 


• termostatyczny zawór mieszający 4-drogowy (1)
• zawór kulowy (2)
• odpowietrznik automatyczny (3)
• pompa obiegowa (4)
• regulator temperatury połączony z głowicami termoelektrycznymi (5)
• termometr tarczowy (6)

GM 40 - zestawem uniwersalnym
Zestaw mieszający firmy Ferro można podłączyć do każdego typu rozdzielacza, niezależnie od jego producent. Warunkiem koniecznym jest jedynie rozstaw belek, który powinien wynosić 211 mm - jest to wymiar większości rozdzielaczy oferowanych na rynku. Podobnie jest z wymiarem gwintów - średnica przyłączy to 1″, a użyte w zestawie specjalne złączki umożliwiają połączenie z rozdzielaczem bez użycia śrubunków. Wielkość instalacji obsługiwanej przez grupę jest ograniczona wydajnością i wysokością podnoszenia pompy obiegowej, zgodnie z jej charakterystyką hydrauliczną.
Szerokość samego zestawu po zamontowaniu to jedyne 120 mm.
Ferro do zestawu mieszającego GM40 oferuje też by-pass wężykowy (fot.bypass) z wbudowanym zaworem różnicy ciśnień. Jego podstawowa funkcja to zabezpieczanie pompy przed trwałym uszkodzeniem, w przypadku np. zamknięcia się siłowników termoelektrycznych we wszystkich pętlach ogrzewania podłogowego. Wtedy pompa zaczyna tłoczyć czynnik grzejny przez dodatkowy obieg. Producentem proponowanego by-passu 3/4″ x 3/4″ jest Caleffi.
Jego zaletą jest możliwość montażu w istniejącej już instalacji bez konieczności zbędnych przeróbek. Instaluje się go na zaworach spustowych po wcześniejszym demontażu końcówek na węża.

Solidne wykonanie
Nie bez znaczenia jest materiał korpusów i podłączeń elementów zestawu. Korpusy i podłączenie są wykonane z mosiądzu, podobnie jak wszystkie rozdzielacze firmy Ferro. Producent pomyślał, więc o zachowaniu jednorodności materiału w układzie grupa mieszająca – rozdzielacz. Mosiądz wśród innych materiałów stosowanych do produkcji zestawów i rozdzielaczy, jak stal szlachetna czy tworzywa sztuczne np. poliamid (ten ostatni w rozdzielaczach), wykazuje się największą odpornością na korozję, co ma decydujący wpływ na długą i bezawaryjną pracę tych elementów w instalacji.
 
www.ferro.plGaleria:powrót


Odwiedzono: 8218 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 13 Lipca 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u