Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Grzanie od podstaw - ogrzewanie podłogowe

9 Września 2013
W Polsce ogrzewać mieszkania trzeba przez prawie trzy czwarte roku. Nawet latem zdarzają się wieczory, gdy konieczne jest włączenie instalacji grzewczej. Dlatego też kwestia wybrania odpowiedniego sposobu zapewnienia sobie optymalnej temperatury w domu jest dla nas bardzo istotna.

Z czym kojarzy nam się ogrzewanie mieszkania? Pewnie przede wszystkim z kaloryferami. Piece kaflowe to przeżytek, ogrzewanie podłogowe jest z kolei kosztowną fanaberią odpowiednią dla bogaczy… Stop! Czas obalić kilka mitów dotyczących ogrzewania podłogowego.

Montaż
Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy systemy ogrzewania podłogowego były rzadkością, koszty ich montażu po podliczeniu okazywały się bardzo wysokie. Obecnie zarówno dostęp do technologii, części, jak i wiedza oraz umiejętności instalatorów sprawiają, że instalacja ogrzewania podłogowego jest już niewiele droższa od montażu tradycyjnych grzejników. Odpowiedni projekt i jego właściwe wykonanie będą zaś naprawdę opłacalną inwestycją.

Eksploatacja
Odpowiednio zaprojektowana instalacja podłogowa jest bardzo ekonomiczna. Nie potrzebuje tak ciepłej wody, jak zwykłe grzejniki, ponieważ dzięki wielkości ogrzewanej powierzchni i jej położeniu nieznacznie wpływa na ruch powietrza oraz przekazuje ciepło poprzez promieniowanie. Unikamy dzięki temu częstego przy zwykłych grzejnikach efektu gorąca na poziomie głowy połączonego z tzw. ciągnięciem zimna od podłogi.

Ogrzewanie podłogowe doskonale współpracuje z nowoczesnymi pompami ciepła i kotłami kondensacyjnymi, zarówno gazowymi, jak i olejowymi. Wykorzystuje ono wodę o stosunkowo niskiej temperaturze. cieplny niska temperatura wody zasilającej instalację to znaczne oszczędności – tłumaczy Błażej Wojciechowski z firmy AFRISO, produkującej armaturę zabezpieczającą i regulacyjną do instalacji wodnych.

Komfort użytkowania
Można spotkać się z bezpodstawnymi opiniami, że ogrzewanie zainstalowane w posadzce sprzyja osadzaniu się kurzu i rozwojowi roztoczy.  Podłogówka przekazuje ciepło przez promieniowanie a nie ogrzane powietrze co zapobiega ruchom powietrza, a zalecane do stosowania z ogrzewaniem podłogowym płytki (terakota, gres, kamień) są łatwe do utrzymania w czystości. A co z domniemaną szkodliwością dla nóg, czyli np. powodowaniem powstawania żylaków?

Woda płynąca w instalacji podłogowej nie musi być bardzo ciepła, a więc także znajdująca się nad rurami podłoga nie jest gorąca. Zwykle jest ona neutralna w dotyku, nie ziębiąc (to plus dla stawów!) ani nie przegrzewając poruszających się po niej stóp, a jednocześnie równomiernie ogrzewając pomieszczenie – wyjaśnia pan Błażej.

Tak więc zapomnijmy o mitach i spójrzmy na fakty: ogrzewanie w podłodze to komfort, ekonomia i zdrowie w jednym. Warto umieścić je wszędzie tam, gdzie planujemy położenie płytek, czyli przede wszystkim w łazienkach, kuchniach i holach. A potem cieszyć się ciepłem, zdrowiem i niskimi rachunkami.

www.afriso.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2617 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 9 Września 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u