Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Praktyczne zastosowania wyłączników czasowych

4 Grudnia 2018

Jednym z najprostszych urządzeń z zakresu domowej automatyki jest programator (wyłącznik) czasowy. Jego zadaniem jest włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych o określonych porach. Nowoczesne, powszechnie dostępne i niedrogie wyłączniki mają aż 10 programów, możliwości ustawiania jest więc bez liku. Najważniejsze zastosowania to oszczędność energii elektrycznej, zastępowanie domowników w obsłudze urządzeń, a także symulacja obecności w domu.


Najpopularniejsze rodzaje wyłączników dostępnych na rynku to urządzenia szynowe oraz gniazdowe mechaniczne lub elektroniczne. Wyłączniki takie można kupować w sklepie internetowym firmy Zext pod adresem https://zext.pl. Wyłączniki szynowe przystosowane są do montażu na szynie DIN – obsługują urządzenia podłączone do nich poprzez zaciski kablowe.

 

Wyłączniki gniazdowe, zarówno mechaniczne, jak i elektryczne, wtyka się po prostu do gniazda 230 V 50 Hz, a obsługiwane urządzenia z kolei do ich gniazda. Jeżeli nasze urządzenia podłączone są do listwy z gniazdami, sprawa się nieco komplikuje. Można umieścić programator w jednym z gniazd listwy, żeby kontrolował jedno urządzenie, natomiast producenci nie zalecają na ogół podłączania listwy do sieci poprzez wyłącznik.


Wyłączniki mechaniczne są tanie, ale stosunkowo prymitywne i mało dokładne. Ich zaletą jest minimalny pobór prądu. O wiele lepsze są wyłączniki elektroniczne z wyświetlaczem LCD, programowane przyciskami. Można na nich ustawiać programy na każdy dzień tygodnia, na wybrane lub wszystkie dni, także po kilka dziennie. Dodatkową zaletą programatorów elektronicznych są wbudowane baterie, dzięki którym urządzenia pamięta zapisane programy także wtedy, gdy zabraknie prądu. Wersja mechaniczna w takiej sytuacji zatrzymuje się, potem wskazuje niewłaściwy czas i trzeba ją ustawiać od nowa.
 

Przede wszystkim: oszczędność energii


Programatory czasowe sprawdzają się idealnie w domach korzystających z dwóch taryf energetycznych, popularnie nazywanych dzienną i nocną. Mogą wtedy obsługiwać bojler i grzejniki lub piece akumulacyjne. Programator ustawia się wtedy na godziny 22.00 – 6.00 i 13.00 – 15.00, dzięki czemu energochłonne urządzenia pracują tylko na nocnej, tańszej taryfie. Czas pracy bojlera można jeszcze skrócić, np. do godzin 4.00 – 6.00. Powinno to wystarczyć na nagrzanie całego zbiornika dla wstających rano domowników.
 

Oczywiście programatory czasowe mogą także sterować oświetleniem w domu lub w ogrodzie, włączając je i wyłączając o określonych porach. Znakomicie służą też akwarystom, ponieważ zwalniają ich z obowiązku włączania i wyłączania oświetlenia zbiorników.
 

Symulacja obecności w domu


Elektroniczne programatory czasowe posiadają także funkcję RANDOM. Ten program powoduje włączanie i wyłączanie odbiorników energii o losowo wybranych porach. Można to wykorzystać do symulowania obecności w domu podczas wyjazdu: potencjalny złodziej obserwujący dom lub mieszkanie zauważy zapalanie i gaszenie światła. Można także podłączyć np. radio (byle niezbyt głośno ustawione – cisza nocna) lub telewizor.  
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 900 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Grudnia 2018

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u