Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Niewidoczne instalacje pod kontrolą

29 Maja 2013
Systemy rur, zawory bezpieczeństwa, filtry, czujniki, odpowietrzniki, regulatory... Elementy domowych instalacji wodnych są zwykle niewidoczne dla oczu. Mają jednak bardzo ważne zadanie: zapewniają bezpieczeństwo i kontrolowany przepływ wody. Na co zwracać uwagę na etapie planowania ich montażu?

Niezbędne elementy
Myjemy ręce nad umywalką, kąpiemy się w wannie lub pod prysznicem, regulujemy temperaturę ogrzewania, spłukujemy wodę w toalecie – to częste czynności domowników, które wiążą się z eksploatacją instalacji wodnych. Mało kto zastanawia się nad procesami, jakie zachodzą w tym czasie wewnątrz używanych urządzeń. Oceniamy natomiast wygląd grzejników, funkcjonalność baterii czy umiejscowienie pieca CO. Nie należy jednak zapominać o tym, że na system rozprowadzenia wody składa się wiele ważniejszych czynników. Od czego więc zacząć ich weryfikację? Najlepiej od dobrego planu i fachowego projektu. Na ogół są tam zawarte: spis i lokalizacja niezbędnych części instalacji (zaworów, regulatorów, filtrów itp.), informacja o rurach (rodzaj, materiał, średnica, położenie, trasa przebiegu) oraz zalecenia montażowe. Najczęściej za stworzenie projektu odpowiadają projektanci i architekci, a za wykonanie pełnej instalacji, fachowi instalatorzy. I to od nich zależy funkcjonalność naszych „wodnych” sprzętów. Jednak również my możemy i powinniśmy mieć wpływ na ostateczną listę niezbędników. Tylko czy wiemy, jakie mechanizmy zapewnią nam lepszy komfort użytkowania i wydłużą żywotność np. kotła?

Słów kilka o kotłach i grzejnikach
Sercem systemu wodnego w domach jednorodzinnych jest instalacja grzewcza, która zapewnia ciepło w pomieszczeniach i podgrzewa wodę użytkową. W większości przypadków spotyka się dwa jej typy: kotły na paliwo stałe w instalacji typu otwartego oraz instalacje typu zamkniętego, zasilane gazem lub olejem opałowym (w tym ogrzewanie podłogowe). Obie opcje mają swoje plusy i minusy, a wybór to kwestia indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników oraz kosztów inwestycji. Do względów wizualnych czy ekonomicznych dochodzą jeszcze kwestie o charakterze formalno-prawnym. – Obowiązkowe elementy instalacji oraz wymagania dotyczące zabezpieczenia źródła ciepła warunkują właściwe Rozporządzenia oraz odpowiednie Normy branżowe, publikowane przez Polski Komitet Normalizacyjny – mówi Błażej Wojciechowski z firmy AFRISO, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych – Ale normy to nie wszystko. Producenci kotłów dołączają do instrukcji urządzeń istotne zalecenia, których zastosowanie przedłuża gwarancję, a przede wszystkim zapewnia wieloletnią sprawność produktów. Niestety te praktyczne wskazówki często bywają lekceważone, bo ich realizacja wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Pamiętajmy jednak, że drobna inwestycja np. zawór mieszający na starcie, pozwoli na ekonomiczną pracę kotła, a tym samym na więcej złotówek w portfelu w przyszłości.

Fachowy montaż = bezpieczna instalacja
Co jest, a raczej co powinno się znaleźć na instalacji pomiędzy kotłem i grzejnikiem, najtrafniej określi instalator. I to jemu powinniśmy powierzyć prace wykonawcze. Mamy wtedy pewność, że montaż wykonano z należytą starannością i instalacja będzie bezpiecznie funkcjonować przez kolejne lata. Certyfikowani fachowcy mają wieloletnie doświadczenie w tworzeniu instalacji, przechodzą też cyklicznie rozmaite szkolenia. Dzięki temu są na bieżąco ze zmieniającą się ofertą rynkową. - Również użytkownicy powinni, choć w minimalnym stopniu wiedzieć, co zawiera wybrana przez nich instalacja. Czasem warto po prostu podpytać wykonawcę, jakie elementy zostały użyte do jej wykonania i do czego one służą – dodaje Błażej Wojciechowski z AFRISO. Zawór odcinający, 4-drogowy obrotowy zawór mieszający, siłownik elektryczny... nie wszystkie specjalistyczne nazwy muszą być nam znane. Poświęćmy chwilę na sprawdzenie informacji na portalach branżowych, forach czy bezpośrednio u źródła. Z fachową poradą przychodzą producenci kotłów czy armatury, umieszczając np. na swoich stronach internetowych zakładkę FAQ (ang. Frequently Asked Questions) czyli zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na nie. W każdej chwili możemy też najzwyczajniej w świecie zadzwonić do działu pomocy technicznej. Bo... warto wiedzieć.

www.afriso.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3276 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 29 Maja 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u