Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Odpowietrznik naprawdę automatyczny

5 Czerwca 2013
Są odporne na zanieczyszczenia, działają w pełni automatycznie przez cały czas, a przede wszystkim zabezpieczają instalację przed zapowietrzeniem na wiele lat. Gdzie, kiedy, do czego i jak stosować zawory odpowietrzające? 

Odpowietrznik automatyczny AFRISO przeznaczony jest do usuwania powietrza z instalacji grzewczych. Ma zastosowanie we wszystkich typach instalacji otwartych i zamkniętych. Wyróżnia się 3 rodzaje odpowietrzników: pionowe, kątowe (do instalacji grzewczych) oraz solarne. Mogą być one montowane na szczytach pionów instalacyjnych, na grzejnikach ściennych, nagrzewnicach powietrza, naczyniach wzbiorczych, kotłach grzewczych, a także w instalacjach z kolektorem słonecznym (solarne). Wskazane jest, aby instalacje centralnego ogrzewania, jak również instalacje chłodzące pracujące w systemie zamkniętym, wyposażyć w urządzenia umożliwiające usuwanie powietrza ze zładu zarówno w czasie napełniania, jak i normalnej pracy instalacji.

A dlaczego się zapowietrza?
Podczas podgrzewania wody, w trakcie napełniania oraz w wyniku nieszczelności, do instalacji dostaje się niepożądane powietrze. Wskutek tego pracuje ona głośniej, a grzejniki się zapowietrzają, co z kolei powoduje spadek ilości  oddawanego ciepła. Efektem może też być skrócenie żywotności poprzez korozję i uszkodzenia armatury. Wszystkie nieprawidłowości wpływają bezpośrednio na zwiększenie kosztów użytkowania oraz komplikują obsługę. Nawet częściowe zapowietrzenie instalacji może prowadzić do zablokowania przepływu medium i w konsekwencji zamarznięcia np. armatury zabezpieczającej czy naczyń wzbiorczych. Taka sytuacja może być już groźna dla użytkownika. Dlatego stosowanie automatycznych zaworów odpowietrzających jest tak bardzo istotne.

Montaż i działanie
Odpowietrznik należy zamontować w łatwo dostępnym, najwyższym punkcie instalacji (lub urządzenia), w miejscu zbierania się powietrza (np. górna część korpusu kotła). Zaleca się też montowanie go wraz z zaworem stopowym, umożliwiającym wykręcenie i wyczyszczenie lub wymianę odpowietrznika, bez konieczności spuszczania wody z instalacji. Kapturek (zaworek) znajdujący się na górze odpowietrznika, zapewniający automatyczną pracę, powinien pozostać przez cały czas otwarty. Niektórzy proponują otwieranie go tylko podczas napełniania instalacji. Jednak gdy zawór jest zamknięty, to nie można mówić o odpowietrzaniu automatycznym.

Jak to działa?
Automatyczny zawór odpowietrzający AFRISO wyposażony jest w pływak umieszczony w cylindrycznym korpusie. Uwolnione z instalacji powietrze przedostaje się do górnej części odpowietrznika, powodując obniżenie poziomu wody. Wraz z jej obniżeniem opada pływak, pociągając za sobą dźwignię, która otwiera malutki otwór, umożliwiający usunięcie powietrza z odpowietrznika. To powoduje z kolei podniesienie poziomu wody, w efekcie którego następuje przemieszczenie pływaka do góry i zamknięcie wylotu powietrza.

Nie bez znaczenia pozostaje również wygląd odpowietrznika - jeśli mechanizm będzie zamontowany w widocznym miejscu, powinien dobrze dopasować się do wnętrza. Dlatego producenci stawiają na kompaktową budowę, dobrej jakości materiały, mały rozmiar oraz eleganckie wykończenie (opcja mosiężna lub niklowana).

Dane techniczne:
- odpowietrznik automatyczny
- producent: AFRISO
- rodzaje: prosty, kątowy lub solarny
- materiał: mosiądz lub mosiądz niklowany
- przyłącze odpowietrznika z zaworem stopowym: 1/2'' gwint zewnętrzny
-  maksymalna temperatura: 110°C
-  maksymalne ciśnienie: 12 bar
- okres gwarancji: 36 miesięcy

www.afriso.plGaleria:
powrót


Odwiedzono: 7455 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 5 Czerwca 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u