Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Inteligentne żaluzje wewnętrzne

20 Grudnia 2012
Żaluzje wewnętrzne stosuje się przede wszystkim w celu regulacji nasłonecznienia naszego wnętrza. Pełnią one także rolę dekoracyjną oraz pomagają ukryć wnętrze przed obserwatorami z zewnątrz, bez konieczności zmniejszania ilości oświetlenia. Niewiele osób jednak wie, że oprócz tych podstawowych funkcji, żaluzje wyposażone w napęd elektryczny, mogą służyć również do zarządzania temperaturą wnętrza czy symulować obecność właścicieli nieruchomości.

Potrzeba osłon wewnętrznych jest tak stara jak pierwsze zbudowane przez człowieka obiekty mieszkalne. Starożytni Egipcjanie osłaniali okna zwilżonymi płachtami tkanin, których zadaniem było zatrzymywanie pustynnego pyłu i obniżanie temperatury wewnątrz komnat. Idea żaluzji pochodzi z regionu dawnej Persji. Podróżujący po Azji Środkowej kupcy weneccy przywieźli je do Wenecji, a stamtąd trafiły do Paryża. Stąd osłony te na rynku światowym funkcjonują pod nazwą żaluzji weneckich.

Idea obecnych żaluzji po raz pierwszy opatentowana została w Londynie przez Edwarda Berana w 1769 roku. Za wynalazcę żaluzji uważa się jednak Johna Hampsona, który w roku 1841 w Nowym Orleanie uzyskał patent na metodę regulacji kąta pochylenia lameli w żaluzji weneckiej, którą w Polsce najczęściej nazywa się żaluzją poziomą.

Wewnętrzne osłony okienne przeznaczone są do ochrony pomieszczeń mieszkalnych, biurowych oraz przemysłowych przed oddziaływaniem promieni słonecznych. Zamontowanie osłony okiennej przyczynia się do obniżenia intensywności światła i temperatury w pomieszczeniu, czyniąc je miłym, wygodnym i funkcjonalnym.

Bogata, różnorodna oferta i dostępne ceny sprawiają, że żaluzje poziome są najpopularniejszą formą osłon wewnętrznych i interesującym elementem wykończenia okien i dekoracji wnętrz. Mogą być zrobione z plastiku lub aluminium, z powodzeniem można je więc myć. Żaluzje z reguły są jednolite, ale mogą mieć różne kolory i wzory. Łatwo dobrać je do wystroju wnętrza. Żaluzje doskonale współgrają z zasłonami i firanami, chroniąc je zarazem przed żółknięciem i wypalaniem. Sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie światło w ciągu dnia często zmienia intensywność i kąt padania.

Zasłony okienne składają się z poziomych listew, lameli. Możliwość podnoszenia i regulowania kąta nachylenia lameli służy dowolnemu dawkowaniu dopływu naturalnego oświetlenia do wewnątrz. Odpowiednio operując osłoną, możemy kontrolować intensywność światła, bez wpływania na jego barwę. Sterować osłonami możemy ręcznie lub elektrycznie. Osłony okienne złączone w układ z czujnikami pogodowymi i podłączone do komputera domowego mogą stać się elementem domu inteligentnego.

Automatyka do żaluzji pozwala nie tylko zautomatyzować proces podnoszenia i opuszczania żaluzji - dzięki rozwiązaniom inteligentnego domu możemy zaprogramować konkretne scenariusze działania wszystkich żaluzji lub każdej z osobna (np. otwieranie i opuszczanie o konkretnej godzinie lub określonym poziomie nasłonecznienia), jak również połączyć żaluzje z systemem sterowania całym domem lub obiektem, by brały czynny udział w zarządzaniu temperaturą wewnątrz budynku.

Ze wszystkich rodzajów osłon wewnętrznych żaluzje poziome są najlepszym zabezpieczeniem antysolarnym, które skutecznie konkuruje z energochłonnymi urządzeniami klimatyzacyjnymi. Odpowiednio sterowane latem chronią pomieszczenia przed ich nagrzewaniem, a zimą przed utratą ciepła. W obu przypadkach ma to aspekt ekonomiczny. Latem mniej energii zużywamy na schładzanie a zimą na ogrzewanie wnętrza budynków. Badania potwierdziły, że w pomieszczeniach, w których zainstalowano żaluzje poziome, latem temperatura może obniżyć się o 5-7 stopni Celsjusza, zaś zimą wzrosnąć aż o 2 stopnie. Przy zastosowani automatyki można uzyskać jeszcze wyższe parametry komfortu termicznego.

Żaluzje automatyczne mają również jeszcze jedną ogromną zaletę, która większości użytkowników jest już znana - ochrona prywatności. We Francji nazywa się je la jalusie, co oznacza zazdrość, bo poza zabezpieczaniem przed promieniami słonecznymi chronią przed zazdrosnymi spojrzeniami przechodniów. Tradycyjne, manualne rozwiązania nie dają jednak 100% efektu, ponieważ musimy podejść do okna, aby żaluzję opuścić czy zamknąć. Dzięki automatyce firmy Somfy będziemy mogli zrobić to nie wstając z łóżka, za pomocą pilota lub stacjonarnego sterownika.

Autorem artykułu są eksperci firmy SOMFY

Więcej na www.somfy.pl


Zobacz prezentację SomfyGaleria:powrót


Odwiedzono: 3049 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 20 Grudnia 2012

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u