Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Czas na inteligentny dom

20 Kwietnia 2015
W wielu domach tablety i smartfony stały się tak oczywiste, jak telewizory bądź komputery. Ich obecność zazwyczaj oznacza, że domownicy mają także router i za pośrednictwem bezprzewodowej sieci łączą się z Internetem. Tak wyposażeni są gotowi na korzystanie z systemu domowej automatyki.

Systemy domowej automatyki to, po wspomnianych mobilnych urządzeniach i bezprzewodowych sieciach, kolejna fala nowości technologicznych, która coraz mocniej puka do drzwi naszych domów. Z ich pomocą można zautomatyzować i kontrolować działanie domowych sprzętów, nawet w przypadku tak „tradycyjnych” urządzeń jak żelazka czy nocne lampki. Systemy domowej automatyki korzystają z różnych rozwiązań komunikacyjnych - często są to autorskie, zamknięte systemy lub jeden z uznanych standardów, do których należy przykładowo chociażby ZigBee lub Zwave. Jeszcze inni producenci zdecydowali się na skorzystanie z już znajdujących się w domach routerów i uruchomionych na nich sieci bezprzewodowych. Właśnie w takiej konwencji działa jedno z dostępnych na rynku rozwiązań – system mydlink Home, tworzący „inteligentny dom”. Jest to umowne określenie oznaczające możliwość kontroli działania znajdujących się w domu  sprzętów AGD lub innych urządzeń, a także zautomatyzowania wielu czynności, które dotychczas wymagały udziału człowieka.

Mózg inteligentnego domu - aplikacja zarządzająca

Centrum ustawień i zarządzania całym ekosystemem mydlink Home jest aplikacja przeznaczona na tablety i smartfony z systemami Android oraz iOS. Z jej pomocą możliwe staje się otrzymywanie informacji od poszczególnych elementów systemu, a także konfiguracja, zarządzanie i kontrola różnych aspektów działania domowych urządzeń. Z pomocą systemu można bowiem kontrolować wszystkie urządzenia zasilane prądem – może to być żelazko, nocna lampka lub wentylator. Między wtyczką a gniazdkiem umieszcza się Smart Plug, którego pracę można zaprogramować, a następnie za jego pośrednictwem sterować działaniem  podłączonych „analogowych” urządzeń. Prócz Smart Plaga, system tworzą: czujnik ruchu, kamery IP, a także urządzenie do bezprzewodowego przesyłania muzyki – Music Everywhere. Wszystkie one, podobnie jak tablety i smartfony, komunikują się za pośrednictwem domowego routera i bezprzewodowej sieci. Za jej pośrednictwem wysyłają i odbierają informacje. To ważna cecha, bowiem umożliwia wygodne zdalne zarządzanie i automatyzację wybranych czynności – może to być włączanie i wyłączanie lamp bądź innych sprzętów jedynie przy użyciu aplikacji. Można też połączyć się z jedną z kamer i na żywo zobaczyć, co dzieje się w pomieszczeniu, w którym jest zamontowana.

Urządzenia domowej automatyki znajdują się pod kontrolą także wtedy, gdy właściciel domu znajduje się poza nim. Wówczas aplikacja łączy się z urządzeniami za pośrednictwem Internetu. W innym mieście, państwie, setki i tysiące kilometrów od domu użytkownik zarządza automatyką tak samo, jakby siedział na kanapie w salonie. Zdalna kontrola przydaje się w sytuacjach awaryjnych, gdy pakując się w pośpiechu i szykując na lotnisko, zapomnimy np. o pozostawionym włączonym żelazku. Bez systemu domowej automatyki, mając przed oczami wizję pożaru w domu, konieczny byłoby powrót  i osobiste wyłączenie takiego urządzenia. Jednak teraz można po prostu uruchomić aplikację i jednym dotknięciem wyłączyć Smart Pluga i tym samym odciąć od zasilania pozostawione urządzenie.

>> Zobacz film

W grupie efektywniej

Urządzenia tworzące system potrafią znacznie więcej w parach lub grupie, choć efektywnie działają także pojedynczo. Dzięki modułom komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi mogą się wymieniać danymi nie tylko z aplikacją, ale też między sobą. Co to w praktyce oznacza? Ano tyle, że jedno urządzenie można inicjować działanie drugiego. W ten sposób, w odpowiedzi na bodziec następuje automatyczna reakcja i działanie domowych urządzeń. Oczywiście nad całością panuje właściciel, który w aplikacji ustala warunki dla każdego wysyłanego przez urządzenia powiadomienia. Konkretne zachowanie np. kamery może być podyktowane względami bezpieczeństwa, gdy po wykryciu poruszającego się obiektu, zostanie ona włączona wysyłając do właściciela domu automatyczne powiadomienie wraz ze zdjęciem obszaru, w którym stwierdzono ruch. Ale reguły ustalające charakter automatyzacji mogą wynikać z wygody  i komfortu. Domownicy mogą preferować oświetlony przedpokój, gdy wracają do domu po pracy – wówczas wystarczy powiązać czujnik ruchu i Smart Plug z podłączoną lampą, by po otwarciu drzwi automatycznie zapalało się światło. W zależności od liczby aktywnych elementów w systemie (a można go poszerzać o nowe urządzenia praktycznie bez końca) i ich umiejscowienia, możliwe są różne scenariusze wzajemnych interakcji urządzeń. Mogą to być proste zależności, obejmujące dwa urządzenia, ale też rozbudowane, w których udział będzie mieć kilka lub nawet kilkanaście elementów systemu.

Większe bezpieczeństwo

Dla bezpieczeństwa domu istotne jest to, że o wszystkim będzie informowany właściciel domu. mydlink Home raportuje bowiem zarejestrowane zdarzenia, dając pełny obraz tego, co dzieje się w budynku. Ze względu na to, że częścią tego ekosystemu są kamery (w tym obrotowa), to w połączeniu z funkcją automatycznego wysyłania powiadomień mydlink Home można potraktować jako jeszcze jedno zabezpieczenie domu, uzupełniające główny system alarmowy. Bez względu na to, gdzie będzie się znajdować właściciel, może on sprawdzić, co dzieje się w domu, obserwując przesyłany na żywo obraz, a nawet zdalnie obracać obiektyw kamery i powiększać wybrane obszary. W ten sposób może sprawdzić, czy za alarmem wywołanym przez ruch stoi domowe zwierzę czy włamywacz.
Dodatkowo dzięki harmonogramom działania, urządzenia systemu można zaprogramować w taki sposób, by poprzez zapalenie i gaszenie świateł udawały obecność domowników w pustym domu.

Smart Pluga wyposażono w jeszcze jedną funkcję – czujnik termiczny. To dzięki niemu po przekroczeniu krytycznej wartości temperatury przegrzewające się niesprawne urządzenie podłączone do prądu zostaje odcięte od zasilania, tym samym nie doprowadzając do spięcia i wysadzenia korków, a nawet wybuchu pożaru w domu.

Do zadań Smart Pluga należy też kontrola wielkości pobieranej energii elektrycznej przez różne sprzęty AGD. Na tej podstawie można zracjonalizować korzystanie z najbardziej prądożernych urządzeń i w ten sposób zaoszczędzić na rachunkach.

Mając w domu tak uważnego, kontrolującego urządzenia sojusznika, można w pełni oddać się relaksowi już po przekroczeniu progu domu, gdy czujnik ruchu włączy nastrojową lampę, a z głośników, dzięki Music Everywhere, popłynie ulubiona muzyka.

>> Zobacz film


Więcej przeczytasz na:
www.dlink.com/pl/pl/home-solutions/mydlink_home/mydlink-homeGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2451 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 20 Kwietnia 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u