Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Dom XXI w. - inteligentny i bezpieczny?

16 Marca 2016
Zaawansowane i inteligentne technologie w naszym domu? Dziś tzw. dom inteligentny nie jest już projekcją wyobraźni albo obiektem dostępnym jedynie dla najzamożniejszych sfer. Inteligentne rozwiązania techniczne dosłownie weszły pod nasz dach. W dobie powszechnego dostępu do technologii mobilnej i cloud computing, zarządzanie aktywnym domem jest niezwykle łatwe. Czy może się okazać, że za… łatwe?
 

Domy inteligentne zyskują na popularności. Trudno się temu dziwić – dzięki nim życie staje się prostsze i w dużym stopniu bezpieczniejsze. Systemy, dzięki którym możemy w porę zapobiec różnym niebezpieczeństwom – takim np. jak zniszczenie domu w wyniku zaprószenia ognia czy zalania, mogą się okazać niezwykle efektywne. Nie inaczej jest w przypadku różnych zagrożeń pochodzenia zewnętrznego – inteligentny dom potrafi skutecznie „bronić” się przed włamaniem.
System  potrafi bardzo wiarygodnie odtworzyć zachowania i nawyki domowników , zręcznie symulując obecność w domu, podczas gdy tak naprawdę jego mieszkańcy zażywają wakacyjnego odpoczynku np. na innym kontynencie. Automatyczne zapalanie świateł o różnym natężeniu, zasuwanie i odsuwanie rolet to dla inteligentnego domu jedna z najbardziej oczywistych aktywności.
Dom inteligentny to także projekt bazujący na systemach alternatywnych – jeśli obawiamy się np. awarii prądu i niemożności wydostania się z domu albo otworzenia go (bramy wjazdowe i drzwi w domu inteligentnym są odpowiednio zabezpieczone, m.in. dzięki monitoringowi, hasłom, odciskom palców) z pomocą przyjdzie nam tradycyjny klucz. Kolejny atut takiego nowoczesnego i prostego w obsłudze rozwiązania to energooszczędność – (m.in. inteligentne zarządzanie energią elektryczną i zasobami wodnymi).

Czy dom inteligentny jest zatem rozwiązaniem optymalnym i bezbłędnym?

Taką informację zapewne większość z nas przyjęła z pewnym sceptycyzmem i… słusznie.
Co może być najsłabszym ogniwem systemu inteligentnego zarządzania domem?
Oczywiście błąd ludzki, a właściwie – podejmowanie nieracjonalnych działań. 

Z jednej strony mamy nowoczesną i cieszącą się rosnącą popularnością technologię cloud computing (chmury danych) która umożliwia nad wyraz łatwe sterowanie naszym naszpikowanym techniką domem – np. za pomocą laptopa, smartfona czy innego urządzenia mobilnego.

Z drugiej – szerokie możliwości logowania się do systemu poprzez ogólnodostępną, publiczną sieć WiFi. 
Czy korzystanie z takiej sieci przy logowaniu się do systemu zarządzającego domem jest rozważne? Sami odpowiedzmy sobie na to pytanie i zanim dopuścimy do, być może, gigantycznych strat – nie dawajmy szans cyberprzestępcom.
Skoro hakerzy - to również kwestia odpowiedniego zabezpieczenia danych. Statystyki nadal pokazują, że jesteśmy wyjątkowo rozleniwieni w kwestii ustalania kodów, PIN-ów, loginów i haseł. Wciąż wielu z nas używa jednego i nieskomplikowanego PIN-u czy hasła, do wielu aplikacji i kont. Przed takim, niestety, nieszczególnie racjonalnym działaniem, a raczej jego skutkami, nie ostrzeże nas nawet najbardziej rozwinięty i inteligentny system techniczny.
Na niebezpieczeństwo przechwycenia istotnych danych dotyczących zarządzania naszym domem narażamy się również wtedy, gdy nie dbamy odpowiednio o należyte zabezpieczenie antywirusowe urządzeń mobilnych, które wspierają nas w zdalnym zarządzaniu domem.

Zainwestowanie w wysokiej jakości programy antywirusowe to podstawa!

Istotnym problemem, rzutującym bezpośrednio na cyberbezpieczeństwo domów inteligentnych, jest także niedostateczne chronienie urządzeń wchodzących w skład systemu inteligentnego zarządzania domem (m.in. kamer) poprzez szyfrowanie. Wciąż identyfikowane są również różnego rodzaju (mniej lub bardziej groźne) luki systemowe, które mogą znacząco rzutować na realne zabezpieczenie domu.
Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak domy inteligentne? Na pewno tak – pod warunkiem zachowania elementarnej ostrożności w użytkowaniu tego typu, znacznie ułatwiających codzienne życie i niewątpliwie atrakcyjnych, projektów.
 
Autor: Joanna RacławGaleria:powrót


Odwiedzono: 1995 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Marca 2016

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u