Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Inteligencja wynika z komunikacji

2 Stycznia 2019

Systemy inteligentnego domu są ekstremalnie popularne. Producenci robią wiele, żeby móc swoje produkty określić jako „smart”, ale często zapominają przy tym o jednej rzeczy: dom będzie inteligentny nie wtedy, kiedy cały będzie podlegał kontroli przez internet, ale wtedy, kiedy taki układ będzie pozwalał na dwukierunkową komunikację.


Dwukierunkowa komunikacja: dlaczego jest tak ważna?


Wiele prostych systemów inteligentnego domu bazuje na systemach komunikacji jednokierunkowej. W takim przypadku użytkownik wydaje odpowiednie polecenie, a system czujników, napędów i serwomechanizmów wykonuje swoją pracę. Teoretycznie. W jednokierunkowej komunikacji użytkownik nigdy bowiem nie dostaje informacji ani o powodzeniu operacji, ani o jej błędzie. Inteligentny dom to taki system, który pozwala na coś więcej: po otrzymaniu polecenia układ reaguje i wysyła informacje o swoim stanie. Dzięki temu użytkownik może podjąć dalsze działania zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.
 

Najtrudniej zrealizować proste pomysły


Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mają uprościć wykonywanie codziennych czynności. Okazuje się jednak, że można to osiągnąć na wiele sposobów, z których nie wszystkie są równie dobre. Doskonałym przykładem jest kontrola położenia rolet okiennych.

Aby od standardowych rozwiązań technicznych przejść do rolet w inteligentnym domu, trzeba było opracować zupełnie nowe napędy rolkowe, zestawy czujników wykrywających przeszkody, centralki inteligentnego domu, a także oprogramowanie, które będzie sterowało pracą całości. Z tego też powodu najpierw pojawiła się kontrola pilotem.
To wygodniejsze rozwiązanie, ale ma spore ograniczenia, dlatego takie systemy, jakie dziś sprzedaje między innymi firma 
sukcesgroup.pl,
mogą wykorzystywać piloty, ale bazują już na sterowaniu bezprzewodowym z poziomu smartfona. Tutaj trzeba było wykonać naprawdę olbrzymią pracę, aby cały system był precyzyjny i niezawodny.
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2089 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 2 Stycznia 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u