Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Jak policzyć opłacalność fotowoltaiki i czym różni się kWh od kWp?

15 Marca 2021
Fotowoltaika jest młodą dziedziną wiedzy, bezpośrednio związaną z energetyką i korzystaniem z odnawialnych źródeł energii. W tej tematyce posługujemy się różnymi jednostkami, dla określenia mocy i wielkości energii. Zdefiniujmy zatem jednostki kWh oraz kWp.
 

Czym jest kWh?
Skrót kWh oznacza jednostkę energii elektrycznej – kilowatogodzinę. Rozszyfrujmy to. Kilo oznacza tysiąc, wato odnosi się do wattów, jednostki mocy, a godzina to cóż, godzina. Zatem jeśli zapomnisz wyłączyć swoje żelazko o mocy 1000 wattów i będzie ono chodziło przez całą godzinę, to zużyjesz jedno kilowatogodzinę, kWh. Tak samo jeśli toster o mocy 500 wattów pracowałby przez dwie godziny, to również zużyłby 1 kWh. A jeśli żarówkę o mocy 50 watt zostawisz włączoną na całą noc (8 godzin), to zużyje ona wówczas 0,4 kWh. To uniwersalna jednostka, stąd wykorzystanie energii przez gospodarstwa domowe podawane jest w kWh, na ogół w stosunku miesięcznym lub rocznym. Jako że kWh nie jest zbyt dużą jednostką, to w przypadku przedsiębiorstw czy zakładów produkcyjnych, stosowane są inne, większe jednostki, jak 1 MWh (megawatogodzina) lub 1 GWh (gigawatogodzina). 

Wycena zużytego prądu
Na rachunkach otrzymywanych od zakładu energetycznego konsument otrzymuje wykaz opłat, jakie ponosi z tytułu dostaw energii. Ważnym elementem wyceny prądu dla danego gospodarstwa domowego jest to, ile kWh zużyli domownicy w ciągu danego okresu. Koszt 1kWh zależny jest z kolei od wielu czynników, wśród których wymienia się ceny energii notowane na giełdach, bieżący popyt na rynku, wymogi nakładane przez regulatora rynkowego czy instytucje międzynarodowe i zastosowaną taryfę rozliczeń z zakładem energetycznym. Obecnie średnia cena 1 kWh wynosi około 0,69–0,78 zł, w zależności od regionu Polski oraz dostawcy. 
 
Czym jest kWp?
Ilość kWp określa moc uzyskiwaną przez panele fotowoltaiczne w ściśle kontrolowanych warunkach testowych. Takie warunki są odmienne od tych panujących na Twoim dachu, nie ma to więc bezpośredniego przełożenia, ale i tak ilość kWp to najlepszy sposób na porównanie mocy instalacji i szybkie oszacowanie jej produktywności. To tak jak z prędkością maksymalną samochodów. Określa się ją w ściśle kontrolowanych warunkach, żeby móc porównać auto A z autem B, natomiast w rzeczywistym życiu takie prędkości nie są osiągane zbyt często. A więc jak to wygląda w praktyce? Instalacja o mocy 1kWp na wysokości geograficznej naszego pięknego kraju produkuje rocznie około 1000 kWh. Z wykorzystaniem obecnej techniki instalacja o mocy 1kWp to mniej więcej trzy panele o wielkości 1,6 metra na metr. 

Jak duża instalacja jest mi potrzebna?
Jeśli masz dach bez cienia skierowany mniej więcej na południe to policz 1kWp za każde 45 PLN wydawanych miesięcznie na prąd. Możesz też użyć specjalnych kalkulatorów do obliczenia opłacalności fotowoltaiki. Jeden z nich znajdziesz na stronie https://fotowoltaikaonline.pl/kalkulator 


 
Przykładowa wycena kosztu fotowoltaiki, przy określonych parametrach zmiennych i zastosowaniu konkretnych modułów, źródło: https://fotowoltaikaonline.pl/kalkulator 
Należy doliczyć do tego jeszcze koszty możliwego „niepowodzenia” projektu. Co to oznacza w praktyce? Nieprzewidziane wydatki. Poniższy wykres obrazuje czego dokładnie możesz się spodziewać:
 


Fragment raportu "Technical Risks In PV Projects". Dzięki uprzejmości TÜV Rheinland oraz SolarBankability udostępniony na https://fotowoltaikaonline.pl/panele-fotowoltaiczne
Tym samym widać że niewłaściwa instalacja paneli fotowoltaicznych to najczęstsza przyczyna dodatkowych kosztów.. 
Problemy typu - PID, ślimacze ścieżki, hotspoty, odklejanie się folii ochronnej – mogą być związane z niską jakością paneli słonecznych.
Zatem zawsze podstawą jest zakupienie paneli średniej lub wyższej jakości oraz zatrudnienie dobrego fachowca do ich montażu.
 
Artykuł został stworzony przez redakcję  fotowoltaikaonline.pl – niezależnego eksperckiego portalu o branży fotowoltaicznej w Polsce i na świecie. Jesteśmy autorem wielu branżowych rankingów producentów paneli fotowoltaicznych oraz stosowanych przy nich komponentów.


 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 708 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 15 Marca 2021

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u