Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Kiedy i czy osłona kominowa jest potrzebna?

12 Listopada 2021

Osłony kominowe nadają kominom estetycznego wyglądu. Niektóre modele są tak dekoracyjne,że cieszą oko każdego, kto spojrzy na dach danego budynku. Jednak estetyka jest tutaj rzeczą wtórną, najważniejsze są inne funkcje, jakie spełnia taka osłona. Jakie?

 Po co zakłada się osłony kominowe?
Osłony kominowe zakłada się po to, żeby chroniły przewód kominowy przed zakłóceniami i osłabieniem ciągu. Z wnętrza domu zużyte powietrze oraz spaliny są odprowadzane najczęściej metodą grawitacyjną, wykorzystującą naturalny ruch ciepłego powietrza ku górze. Ciąg kominowy jest kluczowym elementem zapewniającym prawidłowe działanie domowej wentylacji i urządzeń grzewczych. Dzięki zastosowaniu osłon kominowych można utrzymać optymalną wydajność całego systemu kominowego.

 

Jak powstają zaburzenia i osłabienia ciągu?
Zaburzenia i zakłócenia ciągu powstają przede wszystkim w źle zaprojektowanych kominach. Kiedy komin jest np. za krótki, ma za mały przekrój, jego powierzchnia wewnętrzna jest źle wyprofilowana albo jego wylot jest położony za nisko. Niebagatelne znaczenie dla prawidłowego ciągu ma też lokalizacja domu oraz warunki atmosferyczne panujące w danym rejonie. Osłony kominowe muszą być montowane na terenach, gdzie wieją silne wiatry, rosną wysokie drzewa, stoją wysokie budynki albo dom otoczony jest przez góry. Są również niezbędne w domach, w których przewód dymowy lub spalinowy jest krótki i charakteryzuje się małym przekrojem oraz, kiedy wylot komina jest usytuowany poniżej kalenicy dachu.

 

Zalety osłon kominowych:
• Stabilizują i wspomagają ciąg kominowy w przewodach wentylacyjnych, dymowych lub spalinowych,
• Poprawiają siłę ciągu,
• Uniemożliwiają powstawanie ciągu wstecznego w przewodach kominowych, który jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem powodującym cofanie się spalin do przewodu,
• Chronią kominy przed wiatrami opadającymi, które mogą być odpowiedzialne za zanik ciągu i duszenie się komina,
• Obracające się osłony kominowe odstraszają ptaki, które nie zakładają w takim kominie swoich gniazd.

Więcej na 
www. kominflex.com.pl

 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 136 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 12 Listopada 2021

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u