Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Klimatyzacja w domu: jak sprytnie wykorzystać ją zimą?

15 Lutego 2018

Klimatyzatory zamontowane w budynkach mieszkalnych to komfort nie tylko w upalne dni. Jesienią i zimą możemy za ich pomocą skutecznie dogrzewać pomieszczenia, przy okazji oczyszczając powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń. 

 

Dzięki funkcji pompy ciepła klimatyzacja zimą wcale nie musi pozostać nieużyteczna. Zarówno klimatyzatory typu split, multisplit lub VRV szybko i efektywnie dogrzeją mieszkanie lub część domu. 

 

Chłodzi latem, grzeje zimą

 

Większość dostępnych urządzeń może wydajnie działać przez cały rok. Ta wielofunkcyjność oznacza, że możemy bez przeszkód wykorzystać je jako alternatywne źródło energii. Ciepło we wnętrzu naszego mieszkania wytworzą już popularne splity, pracujące w obrębie jednego pomieszczenia. Te proste systemy składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej zimą mogą funkcjonować jak pompa ciepła typu "powietrze-powietrze". Klimatyzatory wystarczy jedynie przełączyć na tryb ogrzewania i wówczas odwrócimy zasadę ich działania. Jednostka, która jest zamontowana na zewnątrz pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i dzięki wysokowydajnej sprężarce przekazuje je do środka. Podczas tego procesu powietrze standardowo zostaje oczyszczone z zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów. Parametry mikroklimatu w domu możemy ustawić podobnie jak podczas fali upałów, regulując temperaturę.  

 

Grzanie klimatyzacją - czy to się opłaca? 

 

Wczesna wiosna i późna jesień to idealne pory, aby skorzystać z całorocznej możliwości pracy klimatyzatorów. Za oknem panują wówczas przejściowe temperatury, poniżej 10 stopni, a  w naszych mieszkaniach daje się już odczuć chłód, zwłaszcza wieczorami. - Czas do pierwszych przymrozków to dobry moment na przełączenie trybu pracy klimatyzatorów. Zasada jest taka, że im na dworze cieplej będzie zimą, tym bardziej będzie opłacalne działanie urządzeń. Klimatyzatory dzięki funkcji pompy ciepła zużywają mniej prądu niż np. elektryczne grzejniki, farelki itp. i w takich warunkach są w stanie samodzielnie zapewnić optymalną temperaturę w domu. Nie ma wtedy potrzeby włączać centralnego ogrzewania. Podczas silnych mrozów (do -15 stopni C) możemy wykorzystać je jedynie jako wspomaganie dla podstawowego sposobu ogrzewania w domu - wyjaśnia Dawid Kozyra z firmy CentroClima, specjalizującej się w instalacjach HVAC. 

 

Dogrzewanie klimatyzatorem podniesie nam więc rachunki za energię elektryczną, ale porównując to do ogrzewania elektrycznego, koszt będzie ponad trzykrotnie niższy. Im bardziej sroga zima, tym urządzenia będą zużywać więcej prądu. Jeśli więc planujemy korzystać z klimatyzacji cały rok, warto przy okazji zakupu zwrócić uwagę na oznakowanie klimatyzatorów. Każde z urządzeń najefektywniej pracuje w konkretnym zakresie temperatur. Nowoczesne klimatyzatory inwerterowe są z roku na rok coraz bardziej dostosowywane do warunków występujących w Europie środkowej. Dostosowują chłodzenie i grzanie w zależności od zaprogramowanej przez nas temperatury powietrza, pracują z coraz większa sprawnością w coraz to niższych temperaturach zewnętrznych.

 

Praca klimatyzatorów zimą może być ekonomiczna, jeśli przemyślimy sam zakup i określimy całoroczne zapotrzebowanie naszego domu na ciepło. W wyborze pomoże nam doświadczona ekipa monterska.

Więcej informacji na stronie www.centroclima.pl 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1130 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 15 Lutego 2018

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u