Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Kosztowne tanie moduły do instalacji fotowoltaicznej - czyli istota najlepszej oferty

3 Lutego 2021
Zanim inwestor podejmie decyzję o wyborze konkretnej instalacji solarnej do swojego domu czy firmy, powinien sprawdzić dostępne rozwiązania. Może natrafić na przykład na bardzo tanie moduły. Czy jednak inwestowanie w takie rozwiązania to dobry pomysł? Niekoniecznie. Dlaczego nie warto nadmiernie oszczędzać na takich zakupach?
 
 
Najlepsza oferta niekoniecznie najtańsza
Niskie koszty nabycia i instalacji paneli solarnych mogą sprawić, że wielu klientów zainteresuje się taką ofertą. Jednak najczęściej idzie to w parze z tym, że u nabywców takich rozwiązań zostaną zainstalowane najtańsze panele słoneczne, z najtańszymi falownikami, a cała usługa montażu będzie przeprowadzana przez być może niekompetentnych podwykonawców.
Dlaczego skorzystanie z takiej propozycji nie będzie dla klienta najlepszym pomysłem?  Z pewnością z uwagi na niższą trwałość i żywotność paneli słonecznych. Mogą one nie wytrzymać dłużej niż 3–5 lat, podobnie jak inwertery montowane w parze z nimi, które mogą charakteryzować się wysoką awaryjnością. 


 
 
Poza tym nawet estetyka takiej instalacji solarnej będzie dyskusyjna. 
Pozostają kwestie bezpieczeństwa. Wielu ludzi obawia się, że instalacja wywoła pożar w domu. Otóż porządnie zrobiona instalacja nie wywoła pożaru, natomiast zrobiona na odczepnego – owszem, może stwarzać takie zagrożenie. Lepiej wybrać nieco droższą ofertę wykonawcy, który zarządza polecaną i sprawdzą grupą montażową. Dobry monter będzie wiedział, nie tylko jak zamontować moduły słoneczne, ale i odpowiednie zabezpieczenia, przewody i złączki, które będą zgodne z normami. Ekipy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych powinny mieć uprawnienia UDT lub SEP, a instalacja musi być zatwierdzona przez uprawnionego instalatora. 
 
Obiecanie nieosiągalnego
Klientów do firm oferujących instalacje z panelami słonecznymi przyciągają zapewnienia o dużych oszczędnościach na rachunkach za energię konwencjonalną. Owszem, można obniżyć rachunki nawet o 80-90 proc., ale nadal będzie trzeba zapłacić przynajmniej opłatę stałą za dystrybucję energii elektrycznej. Nie ma mowy o fakturach 0 zł za prąd. 
Być może wyliczenia zaprezentowane w materiałach marketingowych takiej firmy są mylne. Obiecywać może ona nieosiągalne oszczędności, dzięki nieprawidłowym założeniom dotyczącym inflacji, wzrostu cen energii elektrycznej i zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Uwzględnione w obliczeniach wyniki sprawności działania tanich paneli też mogą być mocno przeszacowane. Realność (lub jej brak) obiecywanych uzysków można sprawdzić za pomocą narzędzia PvGIS
(https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP),
udostępnianego bezpłatnie przez Komisję Europejską.
Czasem firmy oferujące tanią instalację solarną przekonują, że ich panele słoneczne i falowniki zostały zaprojektowane i wykonane w kraju szanowanym w tej branży, na przykład w Niemczech. Najlepiej opierać się jednak tylko na twardych danych technicznych przy wyborze instalacji i nie dać się zwieść zbyt atrakcyjnej cenie całego zestawu. Często moduły produkcji chińskiej będą jak najbardziej polecane do zainstalowania, choć wielu klientów z miejsca może je odrzucić, co będzie dużym błędem.  
 
Jak racjonalnie wybrać panele słoneczne?
Produkty te nie mogą być zbyt tanie w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań. Klient powinien też sprawdzić długość gwarancji na montaż, która powinna wynosić co najmniej 5 lat. Warto skorzystać z usług firmy, która ma doświadczenie rynkowe i działa przynajmniej od kilku lat. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko tego, że zamknie ona działalność, zanim skończy się założony okres gwarancji. 

 
Źródło: Wycena wykonana za pośrednictwem kalkulatora dostępnego na fotowoltaikaonline.pl
 
Dobrym pomysłem będzie przeczytanie recenzji dotyczących realizowania usług przez firmy, u których klient chce kupić instalację solarną. Zasada jest taka, że drogie, ale wydajne, działające sprawnie falowniki i panele słoneczne pozwalają więcej zaoszczędzić na energii elektrycznej w późniejszym czasie, niż bardzo tanie instalacje, które co kilka lat trzeba będzie naprawiać.
 
Artykuł został przygotowany przez specjalistów portalu fotowoltaikaonline.pl – niezależnego portalu eksperckiego z zakresu branży fotowoltaicznej.TUTAJ przeczytacie też jak policzyć opłacalność fotowoltaiki i jak ją położyć na dachu, by zyskać jak najwięcej.
  
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 589 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 3 Lutego 2021

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u